Naisia pepuille läpsineiden läpsyttelijöiden rikostutkinta ei jatku. Poliisi: "Toivottavasti he ovat ymmärtäneet"
"Tutkinnanjohtaja Jutta Antikainen kertoo Ylelle, että teosta oli epäiltynä kolme nuorta, jotka olivat kaikki paljastuneet alle 15-vuotiaiksi.
– Toivottavasti he ovat ymmärtäneet, ettei tämä ollut välttämättä hirveän hyvä juttu, Antikainen toteaa Ylelle."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9c479105-1103-4853-9541-cfd54e5f6662
Kiitos, poliisi ja Suomen lainsäädäntö <3 Kyllä nyt meni varmasti oppi perille, kun tarpeeksi toivotaan.
Kommentit (95)
– Toivottavasti he ovat ymmärtäneet, ettei tämä ollut välttämättä hirveän hyvä juttu, Antikainen toteaa Ylelle."
No tuskin 😂 oppivat vain että naisia saa läpsiä ilman seuraamuksia.
Onko kotiarestia ja laitekieltoa määrätty
Kurittomat kakarat pitää laittaa kasvatuslaitokseen siihen asti kunnes täyttävät 18v.
Missäköhän noiden kollien vanhemmat ovat? Mun poika saisi kyllä huutia jos kävisi kiusaamaan vieraita ihmisiä.
Toivottavasti muistavat kertoa kavereilleen että naisia voi läpsiä pepulle ilman seuraamuksia.
Mä ainakin pamautan täysiä nyrkillä, jos joku mies/poika läpsii. Eivät läpsi toiste.
Ihan oikeasti, kenen etu tämä on että tuollainen käytös on Suomessa käytännössä täysin sallittua, koska mitään seurauksia ei tule? Jos jonkun naisen miesystävä kävisi vähän moikkaamassa poikia teot nähdessään, niin häntä rangaistaisiin kovimman mukaan. Tapahtuuko oikeus Suomessa?
Jonkun mielestä nämäkin poikaressut ovat varmaan näköalattomia ja syrjäytyneitä.
Ei valitettavasti edusta näköalattomuutta eikä syrjäytymistä, että joihinkin etnisiin piireihin kuuluu machokulttuuriin ihannoiminen ja naisten halveksiminen.
Niille etnisille piireille on ominaista voimakas sosiaalinen kontrolli. Tällaisessa yhteydessä sosiaalinen kontrolli ei toimi, vai oletteko muka kuulleet jonkun poikien omiin piireihin kuuluvan ottavan tähän kantaa?
Eli tekoja ei oman etnisen taustayhteisön piirissä tuomita eikä estetä – miksi? Koska nämä pojat toteuttavat kulttuurilleen ominaista miehen mallia ja arvomaailmaa, joka halveksii länsimaisia arvoja ja naisten oikeuksia.
Vierailija kirjoitti:
Toivottavasti muistavat kertoa kavereilleen että naisia voi läpsiä pepulle ilman seuraamuksia.
Ei tarvitse itse kertoa, kun valtakunnan media ja poliisi hoitaa tiedottamisen että kaikki varmasti kuulee.
No toivottavasti hoksaavat että poliisi saa kiinni yllättävän monen rikollisen ja välttyvät tekemästä mitään isompaa.
Tämmösessä tilanteessa mä hyväksyn alaikäisen pahoinpitelyn jos joku kävis antamassa noille tukkapöllyä ja laittamassa ne itkemään niiden kavereiden edessä.
Ilmeisesti alaikäinen voi vaikka raiskata ihmisiä, ja päästä kuin koira veräjästä päänsilityksien kera. Jäävät kiinni, niin todetaan vain että toivottavasti ovat ymmärtäneet. Näistä kasvaa raiskareita, 100% todennäköisyydellä. Alaikäisille rikosvastuu, lakia on muutettava, tai ihmiset ottavat oikeuden omiin käsiinsä.
Vierailija kirjoitti:
Mä ainakin pamautan täysiä nyrkillä, jos joku mies/poika läpsii. Eivät läpsi toiste.
Niin varmaan. Tuosta tempusta saat muuten kovennetun viharikostuomion.
Jotenkin odotin että joko poliisi tai lastensuojelun viranomainen olivat pitäneet puhuttelun. Eikä koskaan ole pahitteeksi lätkäistä vaikka parin sadan sakko joka tuntuisi selkänahassa - omassa. Se sakko vähennettäisi ihan omista etuuksista tai ansiotuloista kun sellaisia saa. Tuosta jäi vähän maku, että pikkupahoja voi tehdä edelleen ja vielä parempi jos et jatkossa jää edes kiinni siitä.
Vierailija kirjoitti:
Ilmeisesti alaikäinen voi vaikka raiskata ihmisiä, ja päästä kuin koira veräjästä päänsilityksien kera. Jäävät kiinni, niin todetaan vain että toivottavasti ovat ymmärtäneet. Näistä kasvaa raiskareita, 100% todennäköisyydellä. Alaikäisille rikosvastuu, lakia on muutettava, tai ihmiset ottavat oikeuden omiin käsiinsä.
Tämmönen tapaus on itseasiassa ollukin joskus 15 vuotta sitten.
Heitin polkupyörällä liikkunutta ahdistelijaa kerran kivellä. Valitettavasti kivi osui vain pyörään. Jos ootte minua parempia tähtääjiä, niin kivenmurikalla voisi parhaassa tapauksessa saada sekä pojan että potkulaudan katuun. Nämä kakarat ei opi ennen kuin saavat kunnon selkäsaunan ja julkisen häväistyksen.
Ainahan näitä on ollut, että sikäli.
Ja yhteiskunta ja eritoten naiset kiittää,kouluihin levinnyt tuo jo että tyttöjä ja naishenkilö kuntaa saa nimitellå ala arvoisella tavoilla ja käyttäytyä sillä tavalla miten ei tuon ikäiset pojat kuuluisi käyttäytyä.
Varmaan suomalaispojat kyseessä