Mitä listoilta poistuneita ravintola-annoksia olet jäänyt kaipaamaan?
Rosson Vuohenjuusto härkä: sisäfileen päällä paksu vuohenjuustoviipale, risottoa ja Marsala-kastiketta <3 Oli täydellinen annos.
Chicosin BLT- leipä sisältäen cheddarit ja pekonit jne. Vesi kielellä kaipaan näitä.
Kommentit (298)
Tämä ei varsinaisesti ole poistunut mutta harvoin mäkkärin valikoimassa, ilmeisesti kiertää jotenkin mozzarellatikkujen yms seurassa.
Oltermanni juustonapit.
Rosson pasta carbonara. Tosi hyvää!
Katkarapukeittoa ei saa enää ravintoloista.
Chicosissa oli 10v sitten kana-annos missä oli sinihomejuustoa ja pippurikastiketta. Taivaallista!!
Kunnon maksapihvi suolakurkulla ja puolukoilla. Mistään enää saa. 90 -luvun vakio
Oijoi spagetterian pollolimoncello
Helsingissä on yksi ainoa ravintola jonka À la carte -listalla on kaalikääryleitä. Muutenkin kaipaisin listoille tavallisia suomalaisia kotiruokia.
Iguanan pasta italiano. Siinä oli jauhelihakastikkeessa aurajuustoa. Laitoin jopa palautetta ravintolalle, mutta ei ole päässyt takaisin listoille. Oli taivaallista! Olen itse yrittänyt tehdä samanlaista, mutta en pääse lähellekään..
Amarillon bolillo-leipä oli myös taivaallista!
Vierailija kirjoitti:
Chicosissa oli 10v sitten kana-annos missä oli sinihomejuustoa ja pippurikastiketta. Taivaallista!!
Bonnie & Clyde -annos!!! Grillattu broilerin rintafilee, täyteläinen rosepippurikastike, sinihomejuustoa, suuria lohkoperunoita.
MIKSI SE KATOSI LISTOILTA? Tiedän monta jotka lakkasivat käymästä Chicosissa siksi koska tuo annos lopetettiin!
Raision kauppakeskus Myllyssä joskus ollut ravintola Rico ja sen maalaissalaatti... salaatti, kurkku, tomaatti, kanafilettä, lohkoperunoita, kananmunaa, iso pala paahdettua vuohenjuustoa ja majoneesi sekä aurajuustokastike... yäää, se oli niin hyvää!
Classic Pizzassa oli joskus pizzat jossa vuohenjuustoa (nimi oli Chevre) ja sellainen pizza jossa oli artisokansydämiä mutta jonka nimeä en muista. Noissa oli hyvät, selkeät maut.
Niiden pizzojen tilalle tuli jotain ihan outoja sekoituksia. Lakattiin käymästä.
Vierailija kirjoitti:
Katkarapukeittoa ei saa enää ravintoloista.
Kyllä saa.
Fazerin entinen katkarapuvoileipä. Parhaat sai ennen Jumbon Fazerilta, sitten se paikka lopetti.
Se uusi versio siitä leivästä on tosi köyhä ja leipä on kuiva, ainakin Stokkan Fazerilla yläkerrassa.
Coffee Housen vuohenjuusto- tai kanasandwich. Näiden poistumisesta nyt on aikaa varmaan ties kuinka, eikä varsinainen ravintola-annos edes, vaan kahvilan tiskistä valmis leipä. Molemmat maut hyviä. Kaipaan.
Momentossa oli v. 2017 härkäpapupihvit hollandaise-kastikkeella, sekä pienellä määrällä jotain hyvää chilikastiketta. Lisukkeeksi tykkäsin ottaa ranskikset tai perunamuussin. En tiedä mihin hävisi ja ne uudet kasvispihvit on kamalia niihin verrattuna.
Memphiksen Tuna Sandwichia kaipaan
Kiva aloitus! Duunin ruokalassa oli ennen pippurikanaa juustoperunoila mitä ei enää jostain syystä oo listalla näkynyt :(