Mitä harrastuksia 3-vuotiaallasi on? onko kotihoidossa vai päiväkodissa? (ov)
3-vuotias lapsemme käy kerhossa maanantai- ja keskiviikko-aamupäivisin. Lisäksi kerran viikossa liikuntaleikkikoulu ja kerran viikossa tanssiharjoitukset. Onko mielestäsi sopiva/liikaa/liian vähän? Kyseessä vilkas lapsi.
Kommentit (23)
oli kerho kahtena aamupäivänä, muina aamuina puistotädillä ja sen lisäksi tanssi ja muskari kumpikin kerran viikossa. Se oli sopiva määrä hänelle.
Vielä ei ole mitään harrastusta. Ehkä sitten syksymmällä kun toinen lapsi syntyy, voisin harkita esim. kerhoa kerran viikossa.
Mistä lähtisin hakemaan jotain päiväkerhoa 3 vuotiaalle Helsingistä? Seurakunnankerho ei käy..
Jos, niin eiköhän ole kuitenkin vähän liikaa 3-vuotiaalle. Pysyy kai vähemmälläkin pois pahanteosta =-D... Enimmäismäärä mielestäni olisi kerho 2 krt/viikko ja sen lisäksi ehkä jompi kumpi noista muista riennoista.
Vaikka omasta mielestäni omalle 3-vuotiaalle pojalleni (myös vilkas ja vielä kotihoidossa) riittää hyvin pelkästään kerho 2 krt/viikko. Muuten sitten leikkii paljon naapureiden lasten kanssa ja osaan itsekin hänelle silloin tällöin järjestää kaikenlaista aktiviteettia kotioloissakin.
satunnaisesti jossain perhekerhossa, muuten touhuaa isän, äidin ja pikkusiskon kanssa, ulkoilee ja käy " uimassa"
Aloittaa nyt kerhon 1 krt/vko, lisäksi muskari ja tanssitunti kumpikin 1 krt/vko. Minusta ihan sopivasti, tyttö on paremmalla tuulella kun on mielekästä tekemistä.
Mä itse haluan mennä tonne muskariin sen vuoksi, kun lapsi rakastaa musiikkia ja tanssimista, ja oisi kiva tehdä jotain erityistä kivaa välillä:) Onkohan toi kuitenkin turhan raskasta lapselle?
on Helsingissä kerhoja. Niiden tiedot löytyvät sosiaaliviraston sivuilta.
muskarissa ja jumpassa. Meidän tytölle ihan sopiva määrä, kun on kotihoidossa.
Nyt 4-v. käy kerhossa 2x viikossa, kerran viikossa luistelemassa ja muskarissa, lisäksi itse toivoo vielä pääsevänsä tanssimaan.
Hän käy kerran viikossa kerhossa (ei SRK:nan kerho), tanhussa sekä temppujumpassa.
Käyn myös lasten kanssa (kuopus on 1v6kk) sisarusmuskarissa. Perhekahvilassa käyn lasten kanssa aina, kun jaksan/ehdin/muistan (olen raskaana rv:lla 37).
Lisäksi muksut käyvät miehen kanssa uimassa pari kertaa kuussa.
Ei todellakaan ap:n pojalla liikaa virikkeitä!!! Kotinurkissako sitä pitäisi jatkuvasti möllöttää, huhhuh! Kyllä se kuule, on ihan tosi hyvä viedä lasta kivoihin paikkoihin, missä näkee muitakin lapsi, saa virikkeitä ja saa vipeltää sydämensä kyllyydestä:)
T: 11
meillä tyttö 2vee ja aloittaa syksyllä kerhon 2 krt/vk. lisäksi jatketaan kaikkia vanhoja harrastuksia, eli kerran viikossa muskari, jumppa ja uinti. lisäksi sitten satunnaisesti perhekerhossa kun sää ei suosi ulkoilua.
innoissaan on kaikista jutuista, muttei mikään liian vilkas kuitenkaan. kotona tykkää lukea tuntikausia kirjoja ja laulaa äidin kanssa. selkeästi nauttii harrastuksistaan ja onkin jo koko kesän kysellyt koska alkaa muskari ja jumppa.
Meillä oli saman verran 3,5-vuotiaalla tytöllä, eikä todellakaan ollut liikaa.
Meidän tyttö ei edes ole mitenkään erityisen vilkas.
Harrastukset ja kerho oli meillä kaikki 5 - 10 minuutin päästä kotoa ja porukka oli pitkään samaa, ryhmät pieniä.
että me emme saisi poistua KODEISTAMME...
Harrastamme mieheni kanssa molemmat kansantanssia ja lapset ovat kulkeneet meidän mukana esityksissä ym. ja esikoinen aloitti tanhun vuosi sitten. Hän nauttii, kun pääsee esityksiin jne. Ja saa pukea samanlaisen puvun kuin isi.
Temppujumpassa hän käy sen takia, että saa päästää turhia höyryjä ulos ja tavata kavereita. Naapurustossa ei nimittäin ole yhtään samanikäistä lasta, kaikki ovat joko ihan pieniä tai sitten koululaisia.
Muskarissa käydään sen takia, että molemmat lapset tykkäävät tanssia ja laulaa.
T:15
Kerhossa aloittavat kerran viikossa nyt syksyllä.
Meillä retkeillään, leikitään pihalla, tanssitaan kotona ja jumppaillaan silloin tällöin, askarrellaan ja lauletaan joka päivä. Muita lapsia tapaavat puistoissa. Meillä siis harrastellaan kaikkea mahd. kotona, pihassa ja luonnossa. =)
Tuntuu oikein sopivalle: tärkeää että tapaa muita saman ikäisiä ja että on joku OMA juttu (kun isosisko on eskarissa ja siitä kovasti puhuu, 3v " ylpeä" kun hänellä myös joku OMA juttu!) ja jumppa ihana, mun ja 3v oma yhteinen juttu. Kuitenkin kaipaa paljon myös rauhallista koti-aikaa (siinä mielessä kovin erilainen kuin esikoinen, joka olisi menossa aina!!), eli on hyvä ettei joka pvä ole pakollista menoa.. Niin siis kotona on meidän 3v mun ja vajaa 1v kuopuksen kanssa.
Tuntuu oikein sopivalle: tärkeää että tapaa muita saman ikäisiä ja että on joku OMA juttu (kun isosisko on eskarissa ja siitä kovasti puhuu, 3v " ylpeä" kun hänellä myös joku OMA juttu!) ja jumppa ihana, mun ja 3v oma yhteinen juttu. Kuitenkin kaipaa paljon myös rauhallista koti-aikaa (siinä mielessä kovin erilainen kuin esikoinen, joka olisi menossa aina!!), eli on hyvä ettei joka pvä ole pakollista menoa.. Niin siis kotona on meidän 3v mun ja vajaa 1v kuopuksen kanssa.
kun käy 2xkerhossa+1xmuskarissa. Ei varmaan sitten, kun pienemmätkin harrastaa noin paljon. Muskaria en kuitenkaan halua lopettaa/eikä tyttökään, on käynyt 4kk:den ikäisestä asti siellä. Kotihoidossa muuten on.
Meillä lapsi käy kerhossakin vain minun ja pikkusisaruksen kanssa (perhekerhossa siis) kerran-pari viikossa. En ole ajatellut, että tuon ikäisellä pitäisi vielä olla ihmeempiä harrastuksia...