Pitääkö niitä raskaana ollessa vältettäviä ruokia välttää heti hedelmöityksen jälkeen? ov
Meillä sunnuntaina appiukon 60-v-juhlat, ja koska lapsenyritys on päällä haluaisin välttää kaikkia " riskiruokia" . Vielä on hiukan liian aikaista testata. Pitäisikö silti jo välttää niitä riskiruokia? Mitä kaikkia niitä on? (löytyykö esim joku nettisivu josta ne löytyisi?). Miten on esim kylmä- tai lämminsavulohi ja voileipäkakku?
Kommentit (11)
Pitäisköhän lopettaa kaiken syöminen jos vaikka olen tulossa viikon sisällä raskaaksi!
Ei ole vaaraa, ennen kuin on yhteinen verenkierto. En muista viikkoja, mutta useampi niitä saa olla. Minäkin söin tietämättäni aivan alkuraskaudesta lääkettä, jota ei olisi saanut syödä. Lääkäri sanoi, ettei vaaraa, koska ei ollut yhteinen verenkierto.
Voi elämän kevät näitä hysteerikkoja :DD
Vierailija:
ennen kuin on yhteinen verenkierto.
mut totta ei ole vaara, mutta koskaan ei äidillä ja lapsella ole yhteinen verenkierto
Niin no maksan syönti ehkä, mutta sitäkin pitäisi vetää isot määrät, jotta riskiraja ylittyisi.
Voit tottavie syödä mitä tahansa, kun ethän edes vielä tiedä oletko hedelmöittynyt vai et. Sitten, kun kuukautiset alkaa olla myöhässä voit alkaa miettiä mitä suuhusi laitat.
Ja ei kai niitä ruokia ole kokonaan kielletty, mutta ei SUOSITELLA!
T:5
Ei missään vaiheessa raskautta. Mutta ei toki raskautta yrittäessä tarvitse vielä varoa mitään ruokaa erityisesti. Vasta parin viikon kuluttua hedelmöityksestä alkaa tuleva vaavi saada sapuskat äidin kautta, mutta ei siis silloinkaan sentään yhteisestä verenkierrosta.
espoo -> neuvolat > äitiysneuvola -> ohjeita odottajalle -> ruokavalio -> vältettävät
Mutta jos hedelmöitys ei ole voinut edes tapahtua vielä niin ehkä ei kauheasti kannata stressata.... Terve järki äläkä syö mitään sellaista, jota et muutenkaan söisi.