Miksei ihmiset pukeudu asiallisesti häihin?
Siis onko joku t-paita ja trikoohame riittävän juhlava teidän mielestä? Musta ne on arkivaatteita selkeästi. Olimme häissä vastikään ja ihmetytti joidenkin pukeutuminen. Eivät olleet mitään juntteja vaan ihan fiksuja, jopa sivistyneiksi luokiteltavia ihmisiä, joilla koulutusta yms. Ja lapset oli puettu samaan tyyliin.. En tajua!
Kommentit (24)
pukeutunut tuohon tyyliin myös. Mutta eipä ollut mun häpee...
Kyllä nuo tottavie ovat aivan liian arkisia asuja häihin. Mihin he mahtavat sitten niitä parempia vaatteitaan pantata,
Pieniä lappusia trikoosta siellä täällä kropan peittona. Ja lähes aina pari numeroa liian pieniä, vaikka oma vaatekoko olisi 32.
Eikä edes missään merkkifarkuissa (eikä merkeillä nyt sinänsä ole mulle merkitystä) vaan sellasissa 80-luvun kamalissa lököttimissä...
Eipä tosiaan mun häpee, mutta en aina ymmärrä näitä, ketkä ei kerta kaikkiaan viitti erottaa arkea ja juhlaa koskaan pukeutumisessaan...
Tää tyyppi oli mielestäni epäsiistin näköinen. Voikos harrikkatyypit(tai mikskä heitä nyt sanotaankin) pukeutua myös muunlaisiin vaatteisiin kuin niihin tavallisiin? Onko tietoa?
Musta toisen synttäritkin on jo sellainen että pitää olla jotain muuta kuin verkkarit. Ja tästä syystä me ollaan monesti " yli-puettuja" juhlissa. Eli synttärisankari saattaa olla likaisessa t-paidassa ja verkkareissa ja meillä sitten jotain juhlavampaa.
Suomessa ei tunnu olevan mitään selvää sääntöä miten pukeudutaan, eli pitäisi varmaan ottaa pukukoodit kutsuihin mukaan. Häissä kun monesti näkee että toiset on iltapuvuissa ja toiset trikooasuissa, eli kiva sekametelisoppa kansa. Itse ainakin monesti mietin että mitä pitäisi laittaa että sopisi muiden vieraiden joukkoon :-)
Vierailija:
Voikos harrikkatyypit(tai mikskä heitä nyt sanotaankin) pukeutua myös muunlaisiin vaatteisiin kuin niihin tavallisiin? Onko tietoa?
ellei työpaikalla ole pukeutumiskoodia. On hääparin ja juhlan ylenkatsomista, ellei pukeudu juhlavasti.
kyllä musta pitäisi kaikkien tajuta sanomattakin, että kyseessä on juhlava tilaisuus, johon pukeudutaan sen mukaisesti! Sitä juuri tässä ihmettelen, kun moni ei näytä tajuavan. Muut juhlat vaikeampia ehkä, mutta mieluummin tosiaan itse pukeutuu vähän yli kuin ihan arkivaatteisiin, jos ei tiedä tarkalleen miten pitää pukeutua. -ap
Kun kysyin morsiamelta pukukoodia niin hän sanoi että eeeei tarvitse mitään juhlavaatteita, ihan tavalliset vaatteet käy.
Perillä mökillä morsian oli sitten perinteisessä pitkässä valkoisessa perinteisessä puvussa ja sulhasella lähisuvulla myös viimeisen päälle ykköset niskassa. Vähän otti päähän, että olin uskonut morsianta. Toki minulla oli tavallista siistimmät vaatteet mutta ei erityisen juhlavat kuitenkaan.
häitä on niin monenlaisia. Tiedän sellaisia joissa hääparikin on ollut lähes normaaleissa vaatteissa. Eli minusta on kiva tietää etten mene iltapuvussa häihin joissa morsiammella on housupuku.
Tottakai erikoisempiin häihin pukukoodi onkin paikallaan.
Ja on varmaan siistejäkin t-paitoja, mutta nämä kyseiset vain näyttivät hyvin arkisilta, sellaisilta joita suurin osa ihmisistä pitää kun on vaikka lasten kanssa pihalla/käy kaupassa tms. -ap
Mun mielestä kyllä t-paita, trikoohame, jopa farkutkin voivat olla juhla-asuna, mikäli on vain juhlalliset (ei tavalliset) ja on asusteet juhlalliset ja fiilis hyvä :)
Näihin häihin oli vielä erikseen ilmoitettu kutsussa että JUHLAPUKU.
Itse menen juhliin aina verkkareissa, koska olen verkkari-ihminen. Ne ovat vain juhlalliset kultanappi-Adidakset. :)
muuten juhlavaatteet on kyllä kangasta.
" hienostella" ja alipukeutuvat pahemman kerran joka paikkaan. Aina saa hävetä. Pian tulossa miehen siskon häät. Sisko ihan fiksu ihminen ja menee fiksun miehen kanssa naimisiin. Huh, mikä häpeä taas edessä. Anoppi laukkaa paikalle jossain trikoohameessa ja T-paidassa ja vastaavasti morsiamen äiti on varmaan jossain laadukkaassa asussa hattuineen yms. ANopille ei ikinä tulis mieleen esim. meikata tai käydä kampaajalla ennen tuollaista tilaisuutta, käsilaukkuna on muumimamman laukku ja jalassa terveyssandaalityyppiset kengät ( ei jalkaongelmia)....
jos on itseaskarteltu kortti oletan, ettei ole kovin tällätyt häät ja jos on pramea kortti laittaudun huolellisemmin. Tämä on aina osunut oikeaan!
Kerran oli karmeaa ystäväni häissä kun KAIKKi tiesi että hääpari on pukeutunut vaatimattomasti jne. Niin sinne tuli 4-6 ystäväni kaveria todella huoliteltuina (kukaan ulkopuolinen ei olisi osannut sanoa kuka oli morsian) : (
Eli ei alipukeutumista ei ylipuketumista! Hyvin leikattu jakkupuku/elegantti housupuku on varma valinta!
Äitinsä huomautti tästä, jolloin ex kommentoi: Lenkkarit ja farkut on uudet. Rumat ne vaatteilla koreilee.
Kerran ex oli myös heivattu äitinsä toimesta jostain juhlasta ulos, kun ei suostunut vaihtamaan t-paitaa kauluspaitaan ja kravattiin.
Kaikilla ei vain ole mitään käsitystä siitä, miten pitäisi juhliin pukeutua, ja miksi. Minusta pitäisi sen verran kunnioittaa toisia ihmisiä ja heidän juhliaan, että pukeutuisi kunnolla. Osaamisen puutekaan ei ole ongelma, vähänkin isommissa kaupoissa saa kyllä ilmaista pukeutumisneuvontaa, kun vain halua löytyy.
(morsiamen äidin ja anopin lisäksi) joka oli viitsinyt pukeutua..noöotti jo muidenkin puolesta kun lapsillakin oli tavalliset farkut, ja t-paita, äideillä arkicvaatteet, ei edes hiuksia laitettuna vaan samanlaisina kuin ovat kotonakin, miehillä puolestaan oli kaikilla puku sentään päällä.