Rotinakahvit.
Ystäväni sai vauvan ja pitää muutaman viikon päästä rotinakahvit.
Onko tapana että silloin viedään vauvalle joku lahja? Vain vanhemmille?
Ei vissiin ole oikein tapana enää noira rotinoita pitää...koskaan en ole ainankaan ollut.
Eikös ennevanhaan viety ruokaa ja sellaista äidille?
Kommentit (6)
Nimenomaan SYÖTÄVÄÄ kahvien kanssa ja joskus jokin pieni lahja myös vauvalle lisäksi.
pullaa tms. eikös rotinat tarkoita just näitä viemisiä? että väsynyt äiti tarjoaa vieraille kahvit mutta pullat ja keksit kuuluu vieraiden tuoda tullessaan.
Eli rotinoiksi viedään nimenomaan syötävää, joko kahvileipää kun kerran kahvit on luvattu, tai ihan valmista ruokaa, laatikoita tai piirakoita vaikka.
Ja jos ensimmäistä kertaa olet vauvaa katsomassa, niin voihan sitä jonkin ei-syötävän lahjankin viedä.
Esim. jokin ihanan käsi- tai jalkavoide äidille ja jokin pieni muistaminen lapselle. Ja kukkien sijasta jotain tarjottavaa; pullapitko, kuivakakku, pipareita tmv.
Tapana on tuoda esim. piirakoita, pullaa ja kakku. Tai pelkkä kakkukin riittää. Usein viedään myös vauvalle jotain, esim. lelu tai vaate. Mukava tapa. Ei tarvitse vastasynnyttäneen äidin alkaa järjestää kahvisyömisiä vieraille, jotak tulevat katsomaan vauvaa.