Tlrmäsin pyöräillessä hulluun lapsiperheeseen
Että ärsyttää lapsiperheet, jotka toikkaroinnillaan täyttävät joko pyörätien. Yllensä joukkoon kuuluu äiti, joskus isä, rattaissa istuva lapsi ja 1-2 omalla pyörällään kulkevaa lasta. Joukko ei ole koskaan kuullut liikennesäännöistä (kuljetaan tien oikeaa laitaa), vaan he täyttävät koko pyörätien. Ohi ei pääse turvallisesti, koska lapsi joka näyttää kaartuvan oikealle, onkin välittömästi edessäsi, kun ohitat vasemmalta tai toisinpäin. Jos soitat kelloa, on porukka entistä enemmän sekaisin. Jos et soita, saat haukut, että et varoita.
Pliis! Opettakaa lapset pysymään oikeassa reunassa myös pyörätiellä.
Kommentit (11)
Katsos kun sitä pyöräilyä ei pysty opettelemaan kuin pyöräilemällä. Itse olet hullu.
Pliis pyöräilijät soittakaa edes sitä kelloa, niin osaan kerätä poukkoilevan katraani tien oikeaan laitaan. Hankalampaa on vahtia kolmea pikkupyöräilijää jotta pysyvät pois autotieltä, työntää niitä rattaita ja telepaattisesti vielä arvata kummasta laidasta se seuraava trikoosankari suhauttaa 50km/h vauhtia. Pyöräilijoillekin se oikean laidan käyttäminen ja etenkin kellon soittaminen(AJOISSA) tuntuu tuottavan suuria vaikeuksia.
Se on varmaan kevyen liikenteen väylä eikä pyörätie jos kerta siellä toikkaroivat? Valitettavasti tuollaiset 3-5 vuotiaat toikkaroi oli niillä pyörä alla tai ei eli vaikka ne kävelis siinä vaunun vieressä niin et voi niitä pyörällä ohittaa 40 km/h vaan sun täytyy hidastaa olla valmiina väistämään jos sieltä joku poukkaa eteen.
Valitettavasti myöskään sitä pyörää ei opi hallitsemaan jossei sitä voi harjoitella missään, joten hiljaisena aikana kyllä käydään pyöräilemässä. Ruuhka-aikoja vältellään kun sillon on tietysti paljon myös pyöräilijöitä liikkeellä.
Viimeksi ohittaessani pikku Keijameleenaa ja aaveeäityliä,soitin kyllä kelloa parikyt metriä ennen ohitusta. Ei mitään reaktiota. Soitin sit 2m ennen ohitusta oikein rämpyttämällä sitä kelloa. Ei,Keijameleena sinkoilee vaan laidasta laitaan eikä aaveeäitylikään korvaansa lotkauta kun ei halua keskeyttää prinsessan ainutlaatuista fillarointia.. Perkele.
Onneksi teillä kaikilla pyöräilijöillä on liikennesäännöt hallussa ja tiedätte, että pyöräilijä on väistämisvelvollinen.
Meille kävi joku pyöräilevä täti huutamaan vaikka itse ajoi väärää puolta, siinä oli väylä jaettu kävelijöille ja pyöräilijöille ja me oltiin siellä kävelijöiden puolella, mutta hänen piti ehdoin tahdoin tunkea siitä. Olikohan silloin kyseessä hullu pyöräilijä.
Miksi pyöränkellon soittoon suhtaudutaan välillä niinnvihamielisesti?Joskus oikein käännytään vilkaisemaan pimpottajaa ja mulkoillaan. Sehän on vaan äänimerkki "hei, olen tulossa, voisitko väistää?" Mutta....ei niin ei.
[quote author="Vierailija" time="09.06.2014 klo 10:42"]
Miksi pyöränkellon soittoon suhtaudutaan välillä niinnvihamielisesti?Joskus oikein käännytään vilkaisemaan pimpottajaa ja mulkoillaan. Sehän on vaan äänimerkki "hei, olen tulossa, voisitko väistää?" Mutta....ei niin ei.
[/quote]
Älä ole vainoharhainen! Se "mulkoilu" saattaa olla vaan säikähtänyt katse, kun soitit kelloa niin myöhään...
Kyllä tuo on ihan normaalia lapsiperheen käyttäytymistä, valitettavasti. Ei tarvitse olla hullu lapsiperhe tukkiakseen koko kevyen liikenteen väylän.
Kyllä tuo on ihan normaalia lapsiperheen käyttäytymistä, valitettavasti. Ei tarvitse olla hullu lapsiperhe tukkiakseen koko kevyen liikenteen väylän.
[quote author="Vierailija" time="09.06.2014 klo 10:21"]
Katsos kun sitä pyöräilyä ei pysty opettelemaan kuin pyöräilemällä. Itse olet hullu.
[/quote]
Kyllä se vastuu on niillä aikuisilla, eli lasta ei viedä toikkaroimaan yleisille teille ennen kuin lapsen kanssa on turvallista siellä liikkua, esim.pyörällä. Eihän taaperonkaan anneta hyppelehtiä tiellä/autotiellä miten sattuu, vaan pientä lasta työnnetään esim.rattaissa. Kävelemään harjoitellaan aluksi aidatulla alueella jollon muut ja ko.lapsi eivät ole vaarassa.
Jos omistaa maata omalla pihatiellä (yksityislaue) niin siellä voi toikkaroida sitten ihan miten sattuu tarvittaessa, mutta kun käyttää yhteisiä kunnallisia teitä on noudatettava liikennesääntöjä.
Itse olemme pyöräilevä lapsiperhe, ja esim. 7-vuotias pyöräilee siten, että ainakin toinen aikuisista on jalan liikkeellä pyöräilevän takana puhe-etäisyydellä (ei viedä koko väylää). Pääasiassa pyöräillään jollain isolla alueella jossa ei liiku autoja, esim.koulunpiha (illat&loma-ajat), muu kenttä, läheisellä metsätiellä rauhallista ja vähän muita liikkujia, jne. Asumme kaupungissa (Helsinki), mutta emme vie lapsia muiden riesaksi liikennettä vaarantamaan tuonne lähimpään ihmisvilinään.
Kyllä sellaisen perheen aikuiset ovat hulluja jotka vievät liikkuessaan koko kaistan/ kävelytien/ pyörätien. Se on itsekästä, lyhytnäköistä ja kaiken kaikkiaan todella vaarallista niille muille ihmisille jotak täytyy ottaa huomioon (ja opettaa tämä taito myös niille omille lapsille). Tuommoiset aikuiuset eivät lapsistaan hirveästi välitä kun antavat noin liikenteessä muuta ja itsensä vaarantaa. Itse kyllä asiasta huomautan, jos joku on niin tyhmä ettei itse tajua. Lapset oman pyörän kyytiin jos muuten ei onnistu, alle 12-vuotias ei osaa vielä liikenteessä kunnolla liikkua.
Suomessa on oikeanpuolinen liikenne, ja tätä ei tunnu edes kaikki aikuiset tajuavan!
Ko. osaamattomien & tyhmien vanhempien on turha sitten siellä läkärissä tai hautajaisissa ruikuttaa, koska vastuu on aina niillä aikuisilla/vanhemmilla kun pienten lasten kanssa liikutaan. Yksinkertaista.
Sitähän se on, opettelua koko aika ton ikäisten kanssa. Mutta hulluja ne tuskin oli.