Meillä RAPUJUHLAT kahen viikon päästä!!! Kommentoikaa menua, pliis. En ole
ennen juhlia järjestänyt.
Menu:
Alkuun- rapuja, tilliä, voita, paahtoleipää
Pääruoka- kermainen bataatti-lohikeitto, ruisnappeja
Jälkiruoka- marjoja, sorbettia
Juomaksi olutta, kivennäivettä
Kiitti, jos jaksat kommentoida.
t. mommy82
Kommentit (23)
jäävuorisalaattia, tomaattia, paprikaa, viinirypäleiden puolikkaita, vesimelonia.
salaatti avocaadosta ja mansikoista, siihen tais tulla kans greippiä ja salaattia ja jokin öljy kastike. Nam.
ihan vaan tomaattia, kurkkua, salaattia. Usein olen laittanut myös erillisiin kippoihin vaikka jotakin näistä: fetaa, oliiveja, ananasta, sipulia, punasipulia, herkkusieniä, paistettua kanaa tms. jotta jokainen vieras saa sitten itse lisätä salaattiinsa mitä tykkää. Mutta en ole järjestänyt rapukutsuja, joten en tiedä, vesittyykö tässä jo kutsujen idea. Ehkä sen vihreän salaatin nyt voisi kuitenkin tehdä. t. se äskeinen kasvissyöjä
muuten kuulostaa ihan hyvältä, mutta olut ei oikein sovi noiden ruokien kanssa. Valkoviiniä ehdottomasti, tai sitten vaikka pelkästään sitä vissyä... Toki ruuan jälkeen voi juoda mitä vai.
muut kaipaa valkkaria. täytyy käydä alkossa kysymässä mikä viini käy kalojen kaa.
Kiitti vinkeistä :-)`
Oluthan nimenomaan käy rapujen kanssa. Suomalainen lagerolut esimerkiksi.
itse pidän viineistä, mutta eihän kaikki pidä.
Ei se ole ollut alkuruokana. Viimeksi meillä oli lisukkeena salaattia ja kanttarellipiirakka. Ravut on tietysti pääosassa paahtoleivän, voin ja tillin kanssa. Juomana valkkari, olut ja snapsit.
16
taidan pysyä alkuperäisessä suunnitelmassa.
t.ap
i vissyä... Eikö juhlissa ole tarkoitus olla kohtelias vieraille, eikä suinkaan tarjota vaan sitä mikä itselle maistuu?
Ravuista ei nälkä lähde ja jälkkärikin on kevyt, joten itse tarjoaisin pääruoaksi jotain ruokaisampaa kuin keitto.
Kannattaisi ainakin tarjota keiton lisäksi salaattia/piirakkaa (esim. edellämainittu kantarellipiirakka kuulosti hyvältä). Tai sitten ainakin kannattaa varata sitä keittoa riittävästi...
rapukekkerit ensi viikonloppuna ja ravut tarjotaan juuri alkuruoaksi. Pääruokana on savustettua ankkaa ja jälkkäri mustikkapiirakka. Juomina olutta, kuivaa sherryä ja valkkaria.
AP:lle: Menusi on mielestäni ihan ok ja jos lohikeitosta ei nälkä lähde niin ei sitten mistään.
Tosiaan valkoviini ja snapsit kun lisäät niin oikein hyvä tulee. Itse tarjoaisin jälkkäriksi esim. jonkun marjaisan hyytelökakun kahvin kera +konjakki/likööri.
ovat ravut pääruokana! Alkuruuaksi sopii kyllä hyvinkin myös tuo keitto. Lisäksi snapsit kuuluvat olennaisena osana - ja juomalaulut :) Valkoviiniä myös tarjolle kuten täällä jo ehdotettu.
Aika köyhältä kuulostaisi... Meillä varataan reilusti rapuja joka ruokailijalle, joten ei tarvita mitään erillistä pääruokaa.
16
olen joskus yrittänyt, mutta en saanut alas kurkusta. Olisihan se toki kivaa, jos olisi vaikka jokin mukava salaatti paahtoleivän seuraksi. Ja eihän niissä ravuissakaan paljon syömistä ole, joten senkin puolesta.