suutunko miehelle turhasta?
Meillä on 4kk ikäinen vauva. mies on nyt useasti (n. 15 kertaa) tehnyt niin, että sanoo lähtevänsä yhdelle tai "parille" lähikuppilaan. Lähtee kuitenkin lopulta aina keskustaan isompiin baareihin ja kotiutuu lopulta puoli 5 aikaan oksentelukunnossa jolloin yrittää tulla samaan sänkyyn jossa nukun vauvan kanssa. Olen sanonut miehelle, että haluaisin sen ilmoittavan jos aikookin olla pidempään etten odottele tai huolestu. Koskaan ei kuitenkaan ilmoita.
Pari seuraavaa päivää menee siihen, että minä mökötän, mies pyytää anteeksi, mutta tuntuu tekevän niin vain tavan vuoksi. Lopulta annan anteeksi, mies lupaa ettei toistu, kunnes taaas...
mies aloitti tämän tavan siis ollessani raskaana.
Ymmärrän, että mies haluaa välillä rentoutua ja viettää omaa aikaa, mutta nyppäsee kyllä kunnolla että ei koskaan voi ilmoittaa että aikoo ola koo yön. Olen myös ennen lähtöä ihan suoraan kysynyt, että aikooko olla pidempään mutta aina lupaa tulla ajoissa.
Lisäksi ärsyttää, kun näiden reissujen seurauksena olen lähes 2vuorokauden ajan ainoa joka osallistuu vauvan hoitoon. Normaali vauvan kanssa varmaan ihan helppo juttu silloin tällöin, mutta meidän poika on ollut aina erittäin itkuinen, mahavaivainen ja huono uninen (päikkärit 3x30min tissi suussa).
Arvon av raati; olenko nipottava tiukkapipo huono vaimo kun en siedä miehen käytöstä vai onko minulla aihetta loukkaantua? Onko vinkkejä tilanteeseen, siis muuta kuin "jätä se sika". Tavan puhe kun ei taida tavoittaa miehen aivoja.
Kommentit (49)
Oletko sä mun ex-miehen kanssa??? :D
Oltiin miltei 4vuotta yhdessä ennen raskaaksi tuloani. Sitä ennen mies oli ahkera, työtä paljon tekevä, toki alkoakin otti mutta ei valehdellut.
Raskausaikanani rupesi käymään kaverilla parilla, kaverilla saunomassa tms ja aina miltei konttasi kotiin.
Ei se ollut ongelma, vaan valehtelu, miten voi luottaa arjessa jos toinen valehtelee sitä ja tätä?
Lähdin vauvan kanssa menemään kun lapsi oli vähän alle vuoden, koska huomasin että pärjään arjessa ihan hyvin yksinkin.
[quote author="Vierailija" time="27.04.2014 klo 10:58"]Oletko sä mun ex-miehen kanssa??? :D
Oltiin miltei 4vuotta yhdessä ennen raskaaksi tuloani. Sitä ennen mies oli ahkera, työtä paljon tekevä, toki alkoakin otti mutta ei valehdellut.
Raskausaikanani rupesi käymään kaverilla parilla, kaverilla saunomassa tms ja aina miltei konttasi kotiin.
Ei se ollut ongelma, vaan valehtelu, miten voi luottaa arjessa jos toinen valehtelee sitä ja tätä?
Lähdin vauvan kanssa menemään kun lapsi oli vähän alle vuoden, koska huomasin että pärjään arjessa ihan hyvin yksinkin.
[/quote]
jep, tuo valehtelu se on mikä v****ttaa , olen aikoinani lopettanut ystävyyssuhteita siitä syystä ja nyt katson sitä kerta toisensa jälkeen uudestaan
Minä tiedän että tällä hetkellä en pärjäisi arjessa yksin. Enkä muutenkaan halua erota. Tilanne vaan on sietämätön ja jokainen kerta syö voimavarojani vaan enemmän ja enemmän.
Halusiko mieskin lapsen? Vai pakotitko hänet isäksi omassa vauvakuumeessasi?
Oletko ottanut kalenterin pöydälle ja merkinnyt siihen aina miehen juopporeissut? Väritä vaikka kalenterin ruudukosta koko sen ajan kun mies on pois tai toimintakyvytön juopottelun seurauksena, eli värität vaikka perjantain kohdalta illan ja lauantaille iltapäivään asti ruudun harmaaksi tai miten kauan äijä nyt örveltääkin. Siitä sitten näytät miehelle, että onko hän ajatellut kuinka usein on juopporeissulla ja kuinka paljon on sen takia sängynpohjalla tai vaikka sellaisessa kunnossa, että rattiin ei ole asiaa. Mustaa valkoiselle siis niin näkee itsekin, samoin sinä. Käskepä myös miestä laskemaan kuinka paljon rahaa reissuilla menee - olisiko sille yhtään fiksumpaa käyttöä? Sitten pistät kovan kovaa vastaan ja asetat ehtoja, ne kirjoitetaan tietenkin paperille.
Jos homma jatkuisi vielä puolen vuoden päästä samanlaisena niin lähtisin tasan varmasti. En haluaisi lapsen näkevän tuollaista isää ja ilmeisesti isäkään ei lapseaan halua nähdä jos min käyttäytyy tieten tahtoen. Voitte toki seuraavalla kerralla myös lähteä lapsen kanssa vaikka vanhemmillesi kylään muutamaksi päiväksi, tulkoon mies tyhjään kotiin.
Ja käsi sydämellä, mies ei todellakaan käyttäytynyt näin ennen. Yleensä mies ei edes halunnut lähteä ilman minua baariin. Tai jos kävi niin silloin kun olin yötöissä ja silloinkaan ei valehdellut menevänsä yhdelle.
Ajattelin alkuun että toimii näin "kun vielä voi ennen lapsen syntymää", mutta meno ei näytä muuttuvan.
Erota en tässä vaiheessa haluaisi siitäkään syystä että saan kuitenkin mieheltä apua lapsen hoitoon silloin kun emme ole sotajalalla tämän takia. Ja sitä apua todella tarvitsen, olen niin poikki nyt.
Ap
Miksi mies ei saa muuttaa suunnitelmia ja olla pidempään? Mitä väliä vaikkei ilmota että menee myöhään, et kai sä nyt aikuisen miehen menoja vahtaa? Miksi et vaan mene nukkumaan ja laita miehelle petivaatteita sohvalle?
EN KÄSITÄ!
Mä olen 26v ja absolutisti, silti en vahtaa miehen menoja ja mökötä baarireissuista vaikka ne voi joskus harvoin venähtää. Mikäs hätä miehelle kavereineen siellä tulisi? Minä menen lasten kanssa ajoissa nukkumaan ja mies tulee kun tulee. Seuraavana päivänä tehdään sitten yhdessä jotakin.
En ole mieheni äiti, enkä mäkätä ja mökötä turhasta. Höllätkää muutkin vaimot vähän! Vai pettämistäkö pelkäätte? :D
[quote author="Vierailija" time="26.04.2014 klo 21:44"]Hieno miesvalinta sulla perheenpääksi. :D Ite en kattelis päivääkään tuollaista känniördäystä. Jos miestä ei kiinnosta pätkänvertaa perheensä kotona, vaan valitsee sen sijaan teiniaikojensa jatkamisen biletyspaikoissa niin mikset heitä ulos mokomaa sontiaista? Mielummin mäkin olisin yh, kuin majailisin saman katon alla juopon kanssa ja päästäisin oksentelevan juopon samaan sänkyyn lapsen kanssa. Oletko ihan hullu Ap?! Älä epäröi vaan tartu toimeen ja ukko ulos.
[/quote]
Mies ei ole siis kertaakaan humalassa päässyt samaan sänkyyn lapsen kanssa, on halunnut minun viereen mutta sohvalle joutuu.
Ja mies on 32v, varsinaisesta teiniaikojen jatkamisesta ei siis ole kyse.
Mutta sontiainen se on, siitä olen samaa mieltä.
Ap
Tällä kertaa tilanne on siis menny jo siihen, että nakkasin sormuksen pöydälle ja väitin irtisanoneeni vuokralaiset. Kerroin ettei todennäköisesti tule näkemään poikaa paljoakaan ja kerroin miehen olevan maailman surkein isä.
Virhehän tämä teko oli koska todellisuudessa en ole eroamassa, ainakaan tässä vaiheessa. Nyt mies saa huomata saavansa taas anteeksi vaikka miten suutun.
Ap
Mitä helvettiä! Kiristät miestä lapsella!!! Sairasta! Satunnaiset baari-illatko määrittelee miehen huonoksi isäksi? Toivottavasti miehes jätää sut, terveitäkin naisia on olemassa...
T:25
[quote author="Vierailija" time="27.04.2014 klo 23:52"]Ala pistää turvaketjut kiinni aina kun miestä ei sovittuun aikaan näy kotona. Kaikki ovet väliltä kiinni ja tulpat korviin niin et herää kun ryskyttää siellä. Eiköhän pari yötä rappukäytävässä opeta.
Selität vaan silmät pyöreänä, että mehän sovittiin että oot kymmeneltä kotona, alkoi pelottaa yksin täällä.
[/quote]
:D
Asutaan omakotitalossa, tänne pääsee helposti jos vaan haluaa. Muuten loistava idea!!
Ajattelin että teen tänään miehelle vähän samalla mitalla. Kun tulee töistä , lähden ovesta mitään sanomatta. Kauaa en voi olla poissa koska vauva o täysimetyksellä enkä muutenkaan halua pienen kustannuksella kostaa, mutta pari tuntia 4kk varmaan isänsä kanssa pärjää. En siis ole poistunut tuosta ovesta vielä kertaakaan ilman vauvaa. Eihän tämä nyt täysin vastaa miehen koko yön ryyppyreissuja mutta tiedän että miestä ärsyttää kun ei tiedä mitä aijon.
En ole varma ettei petä mutta jos ihminen haluaa pettää niin sehän onnistuu ilman noita reissujakin..
Perhepedissä ei todellakaan olut tarkoitus nukkua. Vauva aika on vaan ollut aika haastavaa kun vauvalla pahat vatsavaivat ja refluksi joiden takia nukkuminen muutenkin ollut erittäin vähäistä ja lapsi on nukahtanut vain tissille joten oman jaksamisen vuoksi olen päätynyt menemään sieltä mistä tällä hetkellä helpoin..
Tuntuu että meistä kahdesta minä olen ainoa jonka elämä on lapsen myötä muuttunut ja joka joutuu joustamaan ja tekemään uhrauksia. Toki haluankin laittaa lapsen etusijalle ja toimia hänen parhaaksi. mielestäni on kuitenkin outoa että perheen aikuiset elää ns. Täysin erilaista elämää.
Ap
Saako miehesi sinulta kotona tarpeeksi huomiota? Flirttiä, hymyjä... ?? Entä sinä? Rakastatteko toisianne? Teettekö yhdessä mukavia asioita? Vaikka on vauva syntynyt perheeseen, ei se tarkoita että miehen/naisen olo muuttuu vain toiseksi auttavaksi kädeksi ja isäksi/äidiksi.. Hoitakaa parisuhdettanne ja tehkää yhdessä asioita jotka auttavat jaksamaan arjen läpi..
Jos kaikki pyörii masun ja sitten vauvan ympärillä.. Ilo ja rakkaus jemmataan maton alle.... Mitä luulet? Voisiko sinun olla vaikea sanoa.. Lasillisen jälkeen, kun on iloa naurua, rentoa menoa..jne.. Ei kiitos, nyt menen kotiin vauvan ja rouvan luokse.. Tietäähän hän, että siellä te olette ja odotatte...
Käy yksin Baareissa? Ei mulla ollut enää mitään tarvetta lapsen syntymisen jälkeen!
Ei hyvältä vaikuta kun baarissa kulkee ja olet raskaana . Etkö tuntenut aiemmin minkälainen tämä on? Kypsymätön nulikka.
Suuttumuksesi on ymmärrettävää. Miehesi on alkoholisti, ja hänen on syytä hakeutua hoitoon. Ja on aivan tolkutonta vielä tulla nukkumaan sänkyynne tuossa kunnossa.
Miksi te näitä juoppokakaroita otatte lastenne isäksi? Lähe ny hyvä nainen vetämään..
Vaikea ymmärtää miten jotkut miehet oikeasti muuttuvat raskausaikana tällaisiksi... Luultavasti miehen logiikalla hän tuntee nyt jäävänsä teidän elämässä kakkoseksi vauvalle ja pakenee tätä baarireissuihin... äiti on kuitenkin tuon ikäiselle se tärkein. Luultavasti miehesi on niin lapsellinen, että kokee ettei saa nyt sinulta enää huomiota samaan malliin kuin ennen ja lähtee kaljottelemaan. Vasta kun lapsi kasvaa mies saattaa paneutua enemmän perhe-elämään, esim. 1 vuotias ei ole enää niin onneton rääpäle miehen silmissä.
Paska tilanne, mutta jotenkin uskoisin että tällainen isukki voi kuitenkin vielä muuttua parempaan suuntaan, kun oikeasti alkaa tajuamaan mitä voi menettää. Itse olisin vastaavassa tilanteessa todella loukattu.. :( en pystyisi katsomaan sivusta vastaavaa menoa kovin kauaa :S Ehdottaisin että joku kerta kun mies lähtee, lähdette sinä ja vauva sen jälkeen vähin äänin esim hotelliin/vanhemmillesi... jos tällätavoin miehesi saisi edes pienen herätyksen, eipä olekaan muija ja lapsi enää siellä sängyssä odottamassa.
Miks te kaikki naiset nette vaan oireet ettekä osaa miettiä yhtään syitä siihen miksi Jeppe juo? Kysykää *ittu siltä älkääkä arvailko! Kai vähemmästäkin mies on eksyksiss, kun yhtäkkiä kämpässä loisii joku kolmas pyörä.
Ala pistää turvaketjut kiinni aina kun miestä ei sovittuun aikaan näy kotona. Kaikki ovet väliltä kiinni ja tulpat korviin niin et herää kun ryskyttää siellä. Eiköhän pari yötä rappukäytävässä opeta.
Selität vaan silmät pyöreänä, että mehän sovittiin että oot kymmeneltä kotona, alkoi pelottaa yksin täällä.
[quote author="Vierailija" time="26.04.2014 klo 23:35"]Mitä helvettiä! Kiristät miestä lapsella!!! Sairasta! Satunnaiset baari-illatko määrittelee miehen huonoksi isäksi? Toivottavasti miehes jätää sut, terveitäkin naisia on olemassa...
T:25
[/quote]
Enhän kiristä. Faktahan se on ettei voi krapuloissaan katsella lasta sohvalta jos asun lapsen kanssa eri osoitteessa. Eikä muutenkaan siinä tilanteessa ole minun tehtäväni päivystää iltoja lapsen kanssa kotona jotta mies näkee lasta. Jos muuttaisin niin se tapahtuisi 20min matkan päähän joten matkoihin menisi 40min ja kovin montaa tuntia pieni lapsi ei illassa pysty eikä edes miehen työpäivän pääkle kerkiä olemaan.
Sitäpaitsi varsinainen ongelmahan satunnainen juopottelu ei olisikaan. Vaan se käytös ja valehtelu. Unohdin ap viestissä mainita, että joskus mies lähtee kun olen jo nukkumassa. Vessassa käydessä huoman ettei olekaan kotona.
Lisään tähän vielä että mies on ( vuosia sitten) pahoinpidelty ja ryöstetty baarireissulla. Ainahan voi sattua kaikenlaista ( meille kotona tai miehelle baarissa) joten mielestäni olisi suotavaa ilmoitella sen verran menoistaan.
Ap