Haluaisin tehdä villasukkia ja lahjoittaa niitä tarvitseville, mutta en tiedä minne
Haluaisin auttaa, mutta en pysty lahjoittamaan rahaa. Aikaa ja lankoja minulla sen sijaan on paljon. Haluaisin neuloa villasukkia tarvitseville, mutta en löydä mitään kohdetta. Hyväntekeväisyysjärjestöjen sivuilla on puhetta vain rahalahjoituksista.
Tietääkö kukaan mitään keräystä, minne voisi neuloa sukkia tai vaikka lapasia? Vai ryhdynkö vain lähettämään sähköpostia eri instansseihin ja kysymään, kelpaako sukat?
Tarvitsevia (esim. asunnottomat) varmasti on, mutta täytyisi löytää sellainen porukka, jolla on ns. jakeluverkosto valmiina.
Kommentit (20)
https://hopeyhdistys.fi/haluan-auttaa/
Itse olen vienyt sukkani SPR:n joulupatakeräykseen.
Pelastusarmeijan kautta suoraan tarvitseville. Voit tarjota myös seurakuntien diakoniatyöntekijöille, jotka tapaavat joulun alla pienituloisia seurakuntalaisia.
Mukavaa, että haluat auttaa.
Itse olen antanut oman kotikunnan sosiaalityöntekijöille eri kokoisia sukkia. Ottavat niitä mielellään vastaan ja tietävät perheiden lasten iät ym. että menee oikean kokoiset oikeaan perheeseen.
Viime joulun alla yksinäiset palstamiehet itkivät, että olisivat halunneet edes villasukat jouluksi. Kuitenkin kun tänä vuonna kysyttiin halukkaita, niin ketään ei ilmaantunut. Ilmeisesti kukaan ei sittenkään tykkää villasukista.
Vie vanhainkotiin vanhuksille. Heidän varpaat palelee herkästi.
Joulun aikaan yksinäiset tekee ahkerasti käsitöitä, jotkut jopa tekevät maksusta, toiset maksutta, olis tarvetta tääläkin käsitöiden tekijälle paikka vapaana ;)
tänään oli hesarissa juttua diakoniatyöstä jota tehdään huumejengissä. Sinne veivät lapasia. Katoppa onko teilläpäin vastaavaa toimintaa,niin sinne vaan.
Vie vanhainkoteihin.
Tai sairaalaan vaikka koronapotilaille tai syöpäpotilaille.
Kyllä, haluaisin villasukat jouluksi tai talven ajaksi.
En vain tiedä mitään tapaa jonka kautta voisin niitä saada esimerkiksi tämän aloituksen kautta.
Pelastusarmeijan kautta en usko saavani, en ole koskaan tosin kokeillutkaan.
Muistan lukeneeni lehdestä jutun naisesta, joka otti projektiksi neuloa villasukat valmistavalla luokalla opiskeleville lapsille. Hän kävi siellä juttelemassa lasten kanssa, kyseli kaikenlaista, mukaanlukien kengännumeroa ja lempiväriä, sitten seuraavalla visiitillä hänellä oli antaa jokaiselle villasukat omissa lempiväreissä. :)
Googlaa paikkakuntasi asunnottomien palvelut. Sieltä löytyy tukiasuntolan tai muun vastaavan asuntolan yhteystiedot, soita ja kysy ottavatko villasukkia asukkaille joululahjaksi.
Olen vienyt parina jouluna muutamat sukat lahjaksi. Vanhoja alkoholisteja ei kovin moni muista jouluisin.
Mitä padalle voi lahjoittaa?
Käteistä rahaa, lahjakortteja esim. ruokakauppaan, tavaroita, vaatteita, leluja. Tavaralahjoitusten tulee olla ehjiä ja puhtaita.
https://www.joulupata.fi/tietoa-kerayksesta/usein-kysyttya
Sitten kun tulee niitä pelastusarmeijan patoja katukuvaan niin vie sinne.
Esim. SPR, seurakunnat, ruokajakelujen järjestäjät, korona-asiointipalveluiden tarjoajat, paikalliset hoivakodit
https://www.meillakotona.fi/artikkelit/auta-neulomalla-taalla-kaivataan…
Yksi ystäväni sanoi vievänsä villasukkia Hopelle. Minulla oli tarkoitus viedä seurakunnan diakonille, mutta se jää koronan vuoksi toiseen aikaan. Oman paikkakunnan seurakunta järjestää vuosittain "neulemessun", jossa kolehtiin voi laittaa neulomuksia. Synnytysosastot ottavat vastaan vastasyntyneille tehtyjä villasukkia, kannattaa kysyä, jos lähellä sellainen on.
Tässä on tullutkin hyviä vastauksia. Kannattaa tarttua puhelimeen ja soitella, ihminen siellä toisessakin päässä vastaa eikä "viranomainen" vaikka voi virassa ollakin :D
Vierailija kirjoitti:
Kyllä, haluaisin villasukat jouluksi tai talven ajaksi.
En vain tiedä mitään tapaa jonka kautta voisin niitä saada esimerkiksi tämän aloituksen kautta.
Pelastusarmeijan kautta en usko saavani, en ole koskaan tosin kokeillutkaan.
Joku tuttu sai tekokuitu sukat. Aidot villasukat ne vie varmaan itselleen ja tutuilleen tai myy niitä.
Opettele itse kutomaan villa sukkia. You tubessa paljon ohjeita. Sieltä olen itsekkin opetusvideoiden avulla tehnyt villasukat. Peruskoulussa joskus tein ja sitten oli vuosikymmennien tauko ja nyt taas korona aikana olen opetellut uudelleen.
Kuvaa ne ja laita Toriin myyntiin edullisesti. Laita materiaali ja pesuohjeet myös. Miksi niitä ihan ilmatteeksi pois jakelet. Ei ne villalangat ihan halpoja ole. Pyydä edes materiaalien hinta jos et työstä halua mitään.
Kiitos kaikille vinkeistä! Olette ihania! :)
En halua myydä. Haluan tehdä sukkia sellaisille, jotka niitä ihan oikeasti tarvitsevat ja joiden auttamista harva ajattelee. Se olisi minun pienen pieni keinoni vaikuttaa maailmaan positiivisesti :)
Se ongelma vaan on siinä ettei ne mene oikeasti tarvitseville vaan ne myydään eteenpäin. Soittelisin vanhusten koteihin että tarvitsevatko ja voiko tulla sinne sovittelemaan sukkia vanhusten jalkoihin.
Joku jos koittaa vähän tienata villasukkien kutomisella niin niistä ei makseta yhtään mitään kun niitä saa ihan ilmaiseksikin. Lähetä ne ulkomaille, Afrikkaan esim.
Vierailija kirjoitti:
Ja lisäys: asun Turun seudulla.
FB-ryhmä Neulomuksia sydämestä kerää sukkia ja muuta pitkin vuotta. Sivuilta löytyy lista tämänvuotisista kohteista ja ohjeet, minne lähettää valmiit työt.
Ja lisäys: asun Turun seudulla.