Rv 32, pitäisikö tuntea 10 liikettä per tunti?
En tunne ihan joka tunti vauvan liikkeitä, vaan ne painottuvat enimmäkseen iltaan. Päiväsaikaan niitä tuntuu satunnaisesti. Joten miten tosissaan pitäisi ottaa tuo liikelaskenta? Pitääkö olla huolissaan jos ei joka tunti saa kasaan kymmentä liikettä tai ei välttämättä ollenkaan?
Kommentit (5)
Ja jos ei tule, niin sitten makeaa ja pitkäkseen. Jos ei edelleenkään, niin sitten tulisi soittaa synnärille.
Kakkosta vielä tehostaen, silloin kun vauvalla on yleensä aktiivisin vaihe, yleensä syömisen jälkeen tai äidin lepäillessä, kun vauva herää ja alkaa liikuskella, pitäis silloin saada 10liikettä tunnissa:)
Okei, kiitos. :) Kyllä vauva yleensä alkaa liikkua kun rauhoitun esim. katsomaan tv:tä ja syömään.
AP
Meillä neuvolassa ohjeistivat, että liikkeiden lasku vasta 34 viikolta alkaen. Sitä ennen riittää, että liikkeitä ylipäätään tuntuu joka päivä. Ja 34 viikoltakin eteenpäin tosiaan riittää, että jossain välissä saa sen 10 liikettä. Ei siis joka tunti tarvitse tulla niin monta.
Ei sun oo tarkotuskaan tuntee 240 liikettä vuorokaudessa. Vaan juurikin päivän mittaan satunnaisesti ja jossain vaiheessa päivää olisi hyvä keskittyä laskemaan että tulee ne 10 tunnissa.