Luupiikki kantapäässä
Luulen, että minulla on luupiikki kantapäässä. Lääkärissä en ole käynyt, itse tämän "diagnoosin" tein. ;)
Kantapääni on kuitenkin ollut noin 2 kuukautta kipeä ja sen päälle on arkaa astua. Toisinaan kipeämpi ja toisinaan hiukan helpompi, jatkuvasti kuitenkin kipua.
Onko jollakin tietoa tästä ja hoitomuodoista?
Kommentit (13)
Plantaarifaskiitti todennäköisempi. Mene jalkoihin erikoistuneelle fysioterapeutille.
Kunnon jalkineet. tulehduskipulääke, oikein pahassa tilanteessa ja lääkäristä riippuen kortisoni-puudutepistos. Viimeksi kesti 6kk.
Googlaa plantaarifaskiitti
Kortisonipiikki mullakin auttoi, vaikka sen laittaminen sattui ihan helkutisti. Mullakin kesti kaikkiaan puoli vuotta, siis plantaarifaskiitti. Sairauslomallekin jouduin alkuun yli kahdeksi viikoksi.
Hoitona lisäksi venytä kantapään jännettä ja jumppaa kipeää jalkapohjaa kipristämällä varpaat vuoron perään lujasti koukkuun ja suoraksi pitkiä sarjoja sekä rylläämällä jalkaa lattialla makaavan pullon päällä.
Mulla auttoi se, kun seisoin rappusilla varpaillani ja venyttelin kantapäätä alaspäin.
Mulla kestänyt kohta vuoden eikä piikit, jimpat, geelityynyt tai muut ole auttaneet yhtään. Todella kyllästynyt tähän.
Mullakin on kestänyt vuoden, mutta on kyllä paranemaan päin. Olen jumpannut ja jalassa on ollut kinesioteippaus noin 8 kk:n ajan. Kortisonipiikkiä en ole antanut laittaa, myöskään geelityynystä ei ollut apua. Ja olen lihonut melkein 10 kg vuoden aikana, kun en ole päässyt liikkumaan niin kuin olisin halunnut :(
Mullakin kesti puolisen vuotta, en antanut laittaa kortisonia, mutta jalkapohjan rullaus ja pohkeen venyttely auttoivat.
[quote author="Vierailija" time="18.03.2014 klo 22:12"]
Plantaarifaskiitti todennäköisempi.
[/quote]
Plantaarifaskiitti eli puhekielessä luupiikki
Luupiikki usein tulee plantaarifaskiitin seurauksena. Mutta luupiikki ei sitä kipua aiheuta.
Oletko ylipainoinen? Itselläni laihdutus vähensi plantaarifaskiitin oireilua huomattavasti. Aikanaan lähdin aamulla liikkeelle linkuttaen kun kantapää oli niin kipeä. Kävin myös läpi fyssarit, kortisonipiikin (joka tosin ei vissiin osunut oikeaan kohtaan koska en tuntenut sitä kovaa kipua mitä olisi kuulunut tuntea) ja kokeilin myös sellaista kenkää öisin, joka piti jalkaterää venyttävässä asennossa. Lisäksi sain pohjalliset, niitä käytän edelleen. Mutta tosiaan, oireet helpottivat vasta laihdutuksen myötä.
Kävele korkokengillä aika ajoin vaikka vain kotosalla. Venyttää just täydellisesti sitä kantapäätä :)
Kipinkapin apteekkiin ostamaan kantapään alle asetettava geelityyny kenkään vähentämään rasitusta. Jotkut lääkärit hoitavat luupiikkiä myös kinesioteippauksella.