HÄPEÄN PARISUHDETTANI
Seurustelen miehen kanssa, joka on minua yli kymmenen vuotta vanhempi ja ulkomaalainen. Meillä on yhdessä mukavaa ja olen ihastunut. Silti en pääse jonkinlaisesta häpeästä eroon, vaikka yritän olla ajattelematta muiden mielipiteitä. Mietin, että pitävätkö ihmiset minua jonain ääliönä tai ressukkana ikäeron tai miehen ulkomaalaisuuden takia. Olen varmaan lukenut liikaa nettipalstoja! Aina kun joku katsoo pitkään olen varma, että meistä ajatellaan pahaa. Joskus ei edes huvita lähteä tiettyihin paikkoihin miehen kanssa. Tuntuu pahalta miehen puolesta. Kärsin aika pahasta sosiaalisten tilanteiden pelosta, joka vielä pahentaa tätä. Ihmiset tuntuvat ajattelevan, että minulle "oikeanlainen" kumppani olisi mukava samanikäinen naapurinpoika. En vain pääse tunteesta eroon.
Muita?
Kommentit (14)
Entä jos miehesi olisikin verkkareissa ja ripsaantuneessa tuulipuvun takissa talsiva haiseva ja kaljamahainen suomalainen mies, joka kaivaa nenäänsä, kiroilee kuin merirosvo ja tuijottaa nuorten tyttöjen perään. Hävettäisikö sitten vähemmän?
Eivät vieraat ihmiset useinkaan sen kummempaa vastaantulijoista ajattele, ellei sitten itsellä ole joku käsittelemätön ongelma taustalla. Eikä sellaisten mielipiteistä tarvitse välittää. Kyllähän tälläkin palstalla näkee, että ulkomaalaisia haukkuvat ovat poikkeuksetta naisettomia, katkeroituneita lassuja, jotka yrittävät etsiä vastoinkäymisilleen ja pahalle ololleen jonkun ulkoisen selityksen sen sijaan, että ottaisivat itseään niskasta kiinni.
Ihmiset voivat myös tuijottaa eri syistä. Itse jään välillä sivusilmällä silmäilemään ulkomaalaisia miehiä sen takia, että ovat hemmetin hyvännäköisiä ;)
Minä ajattelen aina, että eihän Vickania ja Danieliakaan aluksi hyväksytty. :)
Ei ne paheksujat sinun miehesi kanssa seurustele, vaan sinä itse. Sinä itse tiedät syysi.
[quote author="Vierailija" time="13.02.2014 klo 12:28"]
Entä jos miehesi olisikin verkkareissa ja ripsaantuneessa tuulipuvun takissa talsiva haiseva ja kaljamahainen suomalainen mies, joka kaivaa nenäänsä, kiroilee kuin merirosvo ja tuijottaa nuorten tyttöjen perään. Hävettäisikö sitten vähemmän?
[/quote]
Miten ihmisen kansallisuus vaikuttaa näihin ominaisuuksiin? Millä perusteella pystyt sanomaan, että AP:n miehessä ei ole näitä ominaisuuksia? Sen takia kun se on ulkomaalainen?
Jos miehesi on suomenkielentaidoton tai erittäin huonolla suomenkielellä varustettu, työtön ja muslimi-arabi-ghanapoika, niin kyl mua hävettäis. Jos taas fiksu, työssä käyvä ja suomenkielentaitoinen, ei hävettäisi. Kulkeeko se kaduilla kauheen huntupäälauman kanssa tai levottomissa mamuporukoissa, ehkä hävettäis.
Oot ylipainoinen blondi ja mies on marokkolainen?
Ikäero ja ulkomaalaisuus ei vaikuta, mutta jos elätät sen miehen eikä se edes opiskele, niin sitten sua kyllä pidetään ressukkana.
Ilmeisesti vielä ensimmäinen poikaystävä/mies? Ylipainoa on hieman, eikö vaan?
Miksi näit näin paljon vaivaa, kun olisit voinut vaan nostaa vanhan ketjusi. t. edelleen sitä mieltä, että olet rasisti.
Kyl noitten mamujen kans 95% seurustelee ylipainoiset, blondatut, rakennekynsihilenaiset, epätoivoiset sinkut, matalasti koulutetut, teininä raskaaksi tulleet wt:t yms. Kerrohan ap, millanen itse oot?
Ei kannata välittää muista. Jos joku katsoo pahasti niin tod.näk. itse epävarma ja yrittää peittää sitä
Mull oli vähän samanlainen fiilis aluksi (tavatessa olin hoikka, ei blondi, korkeakoulutettu ja mies myös koulutettu ja työelämässä, jos jotain se kiinnostaa). Mies on kyllä osoittanut pelon turhaksi, koska tulee kaikkien kanssa hyvin toimeen, mutta aina joskus taas mietin et mitäköhän kaikki suomalaiset ajattelee :( ja syytän tästä AV-palstaa :D
En ole läski eikä mieheni ole marokkolainen. Koulutukselta tosin olen pelkkä yo-merkonomi, eli ilmeisesti paska sen puolin. Ulkonäöllisesti olen sellainen, että miehistä ei olisi pulaa jos niin haluaisin, mutta minua ei kiinnosta muut kuin mieheni. Tältä palstalta olen nyt oppinut, että paska olen kuitenkin kaikin puolin, ja nyt sitten jo kuvittelen ulkomaailmassakin asennoitumisen olevan samanlaista.
Ap
Hei ja ajattele että ihmiset katsovat pitkään ihan mielenkiinnosta. Voi olla että miettivät vain että minkämaalainen tuo mies on, eikä mitään pahaa kummastakaan. Ei tämä kuitenkaan nii kansainvälinen paikka ole ettei ulkomaalaiset erotu suomalaisten joukosta.
millä mies elättää itsensä ja miten on tullut maahan?