Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Antakaa vinkkejä raskaana olevalle!

Vierailija
06.02.2014 |

Olen kotona yksinäni sairaslomalla ja aika käy pitkäksi. Kotitöitä jaksaa sen tietyn määrän tehdä mutta lopun aikaa kun mies on vielä töissä pyörittelen kotona peukaloita!

 

Keksikää tekemistä :)

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eka lapsi tulossa?

Tee ruokaa valmiiksi pakastimeen, annoskokoina.

Laita valaistus kuntoon siten että yölläkin näet vauvan mutta ettei ole liian kirkasta. Vaipanvaihtopisteellä on hyvä olla valoa mutta ei mielellään kylppärin kirkas valo joka osuu suoraan vauvan silmiin kun laskee sen tasolle vaipanvaihtoa varten. On hyvä heti alusta saakka vauvakin oppii ymmärtämään että päivällä on valoisaa ja yöllä ei.

Osta valmiiksi kaikkea mitä saatat tarvita. Liivinsuojuksia, korvakuumemittari, itsellesi isoja siteitä yms

Vierailija
2/5 |
06.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kato leffoja, syö hyvin ja nauti hiljaisuudesta. Ehkä et vielä sitä osaa arvostaa....terv 4 alle kouluikäisen lapsen äiti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etsi netistä käytettynä hyvä sitteri. Mielellään sellainen joka hytkyy itsekseen.

Vierailija
4/5 |
06.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Järjestä makuuhuoneessa vauvan nukkuminen valmiiksi. Oma sänky, sivuvaunu vai perhepeti.

Iso sivupöytä itsellesi johon mahtuu kynä ja paperi ( kannattaa pitää kirjaa syömisistä ja nukkumisista ym, näin vauvan tavat tulee tutuksi), vettä ja luumuja :), luettavaa, särkylääkkeet :), liivinsuojukset, nenäliinoja, harsoa.

Myös on hyvä etttä makuuhuoneessa on kello jonka yölläkin näkee jotta voi laitella ylös mihinkä aikaan mitäkin tapahtuu..

Vierailija
5/5 |
06.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, haali kaapit ja pakkanen täyteen helppoja ruokia.

Itse tein näin eikä ole ollut kauheesti kauppaan asiaa maitoja lukuunottamatta. (7vkoa)

Yksin vauvan kanssa on huomattavasti helpompaa sulattaa keittokuutio kattilassa ja imetys on turvattu. Hanki kaikki valmiiksi mitä voi tarvita.

Synnytyksen jälkeen voipi olla kipeää pitkän aikaa ja sen jälkeen ei jaksa eikä ehdi.

Siivoa paikat niin, että kaikki on käsillä ja käytännöllistä. Kaikki turha jaloista pois. Lepää. Näe ihmisiä. Tsemppiä sitten vaan!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi kahdeksan