Huoh. Ei kannata asua hyvätuloisten alueella, jos on keskituloinen.
Meillä on ihan hyvät tulot, jos tuloja verrataan suomalaisten keskipalkkaan. Yhteenlasketut bruttotulot 8000-8500 euroa kuussa. Ei siis todellakaan rikkaita, tavallisia keskituloisia ihmisiä.
Me tyhmät löydettiin pommikuntoinen asunto todella hyvätuloisten ihmisten alueelta. Mies on kätevä käsistään, joten uskallettiin ostaa tämä asunto ja kunnostettiin se. Asunto on ihan hyvänkokoinen perheasunto, mutta täysi luukku, jos verrataan naapuruston linnoihin. Lapsilla omat makuuhuoneet, on omaa pihaa ja elämä on tyydyttävää. Ei tarvitse köyhäillä, mutta eipä lennetä Fidjillekään hiihtolomilla.
Nyt kun kaikki lapset ovat koulussa ja kavereita pyörii meillä joka päivä, tämän eriarvoisuuden naapurustoon huomaa selvästi. Kaverit hämmästelevät pieniä huoneita (lasten makuuhuoneet 10-neliöisiä) ja joku on jopa kysynyt, että milloin me muutetaan isompaan. Kavereilla on kalliita merkkivaatteita, siis törkeän kalliita, aina uusia ja talvitakkeja monta. Meillä on yhdet perus-ReimaTecit. Ei nekään halpoja ole. Silti, tänään tuli kaveri kylään, jolla oli Parajumpperi ja toisena päivänä oli Guessin takki. Silläkin on TicketToHeavenin takki urheilupäiviin, erikseen tietenkin lasketteluun oma takki. Niin ja joulujuhliin tuli juhlavassa duffelityyppisessä juhlatalvitakissa.
Vein viime viikolla yhden kaverin kotiin. Lähdettiin omasta pihasta, oma lapsi oli mukana. Kaveri ihmetteli sitä, että meillä oli kylmä auto ja kysyi, oliko autotallin lämmitys rikki. No ei, ei lämmitetä autotalleja..
Kavereiden lomamatkat ovat aina älyttömiä. Etelä-Afrikkaa, Balia, kuukausi Italiassa kesällä, pitkät viikonloput Pariisissa tai Roomassa. Kyllä mekin matkustellaan, mutta ihan normaalisti viikko kaksi jossain Euroopassa. Siis vuodessa yhteensä.
Äh. Meillä menee tosi hyvin, mutta tämä naapurusto ei selvästikään ole meille hyvä. Ihmisissä ei ole mitään vikaa. Alkaa vaan kyrsiä tämä köyhänä oleminen, vaikka meistä köyhyys on kaukana.
Kommentit (111)
Kuullostaa keksityltä, mikään rikkaidenkaan kansoittama lämpäre ei ole niin pieni että sieltä muka ainut keskituloinen paljastuisi, no ehkä toi kuusisaari voi olla jo niin pienehkö. Eli uskotaan että ap asuu kuusisaaressa..
siis piti kirjoittaa KUULOSTAA... :)
Huoh. Ei kannata asua Kontulassa jos oikeesti haluais asua Larussa ja sillee.....
On sielläki omakotitaloja, oli Spedelläkin............
Sitten kun myytte sen asuntonne rikkaiden alueella niin tervetuloa meidän tavallisten keskiluokkaisten joukkoon Pakila-Paloheinä-alueelle. Meillä te saatte Reimateceinenne kuulua lapsiperhekermaan, kun päiväkodit ovat pullollaan Ellosta ja Henkkamaukkaa ja Cirafia.
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 20:41"]
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 20:26"]Outoa, suomalaiseen tyylin meidän kalliiden omakotitalojen väliin on sijoitettu kunnan vuokrataloja mikä on yleensä Suomessa tapana. Ja hyvä niin.
[/quote]
Ei ole Westendissä, Lehtisaaressa, Kuusisaaressa vuokrataloja linnojen seassa. Herää todellisuuteen siellä Keravalla.
[/quote]
Itse asiassa Westendin mäen päällä kyllä ON vuokrakerrostaloja. Linnat on sitten alempana ympärillä ja naapurimäellä.
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 21:25"]Noilla tuloilla pääsette aika kivasti kyllä todella monen alueen keskiarvoihin tai ylemmäskin.
[/quote]
Riippuuhan se lasten määrästäkin. Kun puhutaan lapsista monikossa, niin perheenjäseniä on vähintään neljä, joten jää perhe alle kaikkien noiden alueiden keskimääräisistä tuloista.
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 20:49"]
Tätä ap:n kuvailemaa tilannetta ei ymmärrä ellei asu oikeasti hienolla alueella. Minä en aisti kateutta tai huonoa itsetuntoa ap:n kirjoituksissa. Tai siis voihan se kateuden tunteita herättää, mutta en näe ap:ta kieriskelemässä kateudesta. Meillä on hiukan samansuuntainen tilanne ja samanlaisia ihmettelyjä oon kuullu (kaikilla muilla käy siivooja, onpa teillä vähän leluja yms yms). Ei se kivalta tunnu.
[/quote]
No mä en ymmärrä. Mun mielestä tälläisiä alueita ei edes ole olemassa, missä jotkut eläisivät ns oman kuplan sisällä.
Mitä tälläisiä alueita muka on? Mä itse asun Westendin kupeessa, mutta en ole koskaan huomannut tuollaista ilmiötä. Westendissäkin on nimittäin niin eritasoita väkeä aika vuokrakerrostaloajujista Harroldsin omistajiin asti.
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 20:52"]
No esim. tämä asunto http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/8085637
On edullinen, jos vertaa alueen hintatasoon ja taatusi kuppainen mökki naapureihin verrattuna.
[/quote]
No kun katsoo naapuritaloja vaikka Google Street Viewssä, niin on nekin aika kämäsiä: sellasta 50-luvun rintsikkaa ja lautakasaa toisen päällä. 200m päässä alkaa kaupungin vuokrakasarmi. Ihan minkälaista kasuntallaajaan sopii tuollekin seudulle.
Totta - ja on Munkkiniemessäkin kaupungin vuokrataloja.
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 22:16"]
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 20:41"]
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 20:26"]Outoa, suomalaiseen tyylin meidän kalliiden omakotitalojen väliin on sijoitettu kunnan vuokrataloja mikä on yleensä Suomessa tapana. Ja hyvä niin.
[/quote]
Ei ole Westendissä, Lehtisaaressa, Kuusisaaressa vuokrataloja linnojen seassa. Herää todellisuuteen siellä Keravalla.
[/quote]
Itse asiassa Westendin mäen päällä kyllä ON vuokrakerrostaloja. Linnat on sitten alempana ympärillä ja naapurimäellä.
[/quote]
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 21:33"]
Täynnä rivitaloja, alueella vanha kaatopaikka ja missä ne linnat on?
[/quote]
Ei varmana ole Mankkaa, siellä on paljon köyhiäkin ja tönöissä asuvia ihmisiä. Mankkaa on ihan tulotasoltaan normaalia Espoosta.
Kiinnostaa kyllä paljon ap:n asuinalue, mutta hän kirjoitti, ettei uskalla paljastaa.
En kyllä ymmärrä miksi, koska asuinalueet ovat niin isoja, ettei yksittäistä asukasta voida sen perusteella tunnistaa.
Kiinnostaisi edes kuulla ap:n kertomus, missä tälläisiä "rikkaiden asuinalueita" on, missä luokkaerot korostuu?
Ei pidä paikkaansa, Westendissä asuu paljon myös ihan "tavallista" porukkaa, joten nämä ap:n jutut ovat pelkkä iso vitsi. Olisit provoillut paremmin. t. westendistä
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 20:42"]
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 20:27"]
Luultavasti se vertailu on kyllä oikeasti suurimmaksi osaksi teidän päässänne. Lapset nyt hölöttävät kaikenlaista ja kyselevät kun kiinnostaa, ei se ole aina sen kummempaa.
Mistä alueesta on kyse?
[/quote]
Juu, siis lapset eivät todellakaan ole mitään sanoneet koskaan arvostellakseen tai siksi, että pitäisivät itseään parempina. Kaikki ihmettely on ollut ihan aitoa ja kysyvää. Ihan perusasioita, kuten "ai syöttekö te keittiössä kaikki?" tai "kenen maalaus toi on?" (Ikea..) tai jotain "mennään sun huoneeseen kattomaan telkkaria - ai eiksulla oo omassa huoneessa..".
Omat lapset eivät ole koskaan sanoneet mitään siitä, että kadehtisivat muita. Useammin kuulee, että kavereilla vanhemmat ovat harvoin kotona ja meillä tehdään paljon lyhyempiä työpäiviä. Että on kiva, kun äiti ja isä on paljon kotona. On kiva, että leivotaan ja pelataan lautapelejä. Osaavat arvostaa yhteistä aikaa, jota taas kavereiden lapsilla ei välttämättä niin paljon ole, jos sekä äiti että isä ovat huippujohtajia ja kiireisiä liikemiehiä ja -naisia.
Tai yksi kerta tulee mieleen, kun lapset vähän marmattivat: joutuvat itse imuroimaan huoneensa ja silloin sanoivat, että KAIKILLA muilla käy siivooja, kenenkään kaverin ei tarvitse koskaan siivota mitään itse. Minusta lasten kuuluu osata siivota. Eri asia on, voitaisiinko joskus hankkia siivooja ihan vain tekemään jotain perusteellisempaa viikkosiivousta, mutta nyt pärjätään näin.
ap
[/quote]
No onneks meidän duunarijunttiperheessä, (nettotulot alle 5000€/kk) ei lasten kavereitten tarvitse ihmetellä kylmää autoa (autotallitT on luonnollisesti lämmitetty), lasten huoneissa on tv:t, dvd:t ja muut systeemit, kämpässä on reilut 150 neliöö, tonttia on reilu hehtaari, mökiT on omassa saaressa joka on reilut 7 hehtaaria. Melko naurettavaa ettei teidän tuloilla ole varaa normaaliin elämään.. :D Siivoojaa ollaan harkittu, mutta ei olla koettu tarpeelliseksi.
Olen varakkaan asuinalueen psyk.sh ja voin paljastaa, että niissä ei ole mitään kadehdittavaa. Nokka pystyyn persaukiset! Ette ole todellakaan yhteiskunnan heikoin lenkki...
Hoh hoijaa. Ap:n lapsilla taitaa olla tasan yksi kaveri, joka nyt sattuu olemaan hemmoteltu pohatta duffelitakissaan. Ja ainakaan pääkaupunkiseudulla eivät asu. Täällä ne rikkaidenkin lapset kulkee ihan samoissa toppavermeissä kuin muutkin. Jos tämä on totta niin Turun suunnalle tai Länsi-rannikolle terveisiä.
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 20:44"][quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 20:41"]
[quote author="Vierailija" time="24.01.2014 klo 20:26"]Outoa, suomalaiseen tyylin meidän kalliiden omakotitalojen väliin on sijoitettu kunnan vuokrataloja mikä on yleensä Suomessa tapana. Ja hyvä niin.
[/quote]
Ei ole Westendissä, Lehtisaaressa, Kuusisaaressa vuokrataloja linnojen seassa. Herää todellisuuteen siellä Keravalla.
[/quote]
Eikä yhdeltäkään näistä alueista ole ostettu edes puolikuntoisia taloja halvalla kymmeniin vuosiin (pelkkä tontti miljoonia). Lehtisaaressa on muuten kerrostaloja.
Ei nyt oikein uppoa tämä juttu!
[/quote]
Älä nyt paskaa puhu.
Vitut suomesta löytyy asuinalueita, jossa pelkkä tontti maksaa miljoonia :D suomesta ei kyllä niin rikkaita löydy, tossa määrin ry monta miljoonaa tonttiin.
Ihan vaan sivuhuomiona, te ette ole 8000-8500 tuloilla keskituloisia, eivätkä teidän tulonne ole mediaanipalkkaan verrattuna "ihan hyvät" vaan tosi hyvät. Mediaanitulot täysipäiväisestä palkkatyöstä olivat 2011 naisilla 2500 ja miehillä 3000 euroa. Te ansaitsette puolet enemmän kuin se keskituloinen matti ja maija meikäläinen -pariskunta. Kyllä siinä musta täyttää jo hyvätuloisen kriteerit, vaikka joku olisikin vielä rikkaampi.
Ap on selvästi kateellinen ja tasan tarkkaan tiesi mihin muutti.
Tiedän tilanteen. Me muutettiin pois halvemmalle alueelle. Lasten kaverit käyvät tukiperheessä, asuvat vuokralla, käyvät lomalla Särkänniemessä, huutonet vaatteet ja koulun luistimet. Kyllä helpotti. Ollaan niitä kadehdittuja tällä alueella.
Luukostaa hiukan provolta...ei voi mitään. En oikein osaa kuvitella koululaisia Reimateceissä tai tavallista koululaista "ihmettelemässä", onko autotallin lämmitys rikki. Sorry..ei mennyt läpi.
t. Yksi oikeasti varakas ja varakkaalla alueella asuva, jonka lapset kulkevat arkisin aivan tavallisissa vaatteissa, kuten 95% heidän kavereistakin.