Verikokeiden hinnat
Pitäisi käydä verikoissa yksityisellä ihan vaan perustsekkauksessa kun ei ole kymmeniin vuosiin katsottu mitään kokeita. Onko tietoa mitä maksaa pääkaupunkiseudulla esim. täydellinen verenkuva, senkka, tulehdusarvo?
Kommentit (14)
Ei tosiaan kannata mennä yksityiselle labroihin. Yksityisessä labrassa otatetuissa kokeissa on aivan järjettömästi hinnassa ilmaa, esim. todellinen kustannus vaikkapa kaliumin tai natriumin mittauttamiselle on euron paikkeilla, eli about 11e halvempi kuin tuolla Diacorissa. CRP:nkin oikea hinta on n. euron, tuo 23e on jo vähän vitsi.
Miksi ihmeessä haluat yksityiselle pelkästään labrakokeiden takia? Koska sulla ei ole mitään kiireellistä, voit varata ajan hoitajalle terveyskeskukseen ja pyytää siellä vuositarkastuskontrolleja. Voit vaikka ilmaista huolesi jostain sukurasitteesta (korkea kolesteroli tai sokeri tms?) niin luulisi suostuvan laittamaan labrapyynnöt. Aivan järjetöntä maksaa itsensä kipeäksi yksityisellä kun hinnat on kymmenkertaiset kunnalliseen verrattuna.
t. labrahoitaja
Ei kai kukaan enää Mehiläistä käytä??
Ota sairauskuluvakuutus, ei tarvii tollasia hintoja tutkia ja vertailla.
Ainiin, odotta että talopalaa ja otat sitten vasta palovakuutuksen :)
(eli odotat että sairastut vakavasti ja sitten hankit vakuutuksen)
Moi! Täällä Itä-Suomessa monet yksityispuolen potilaat käyvät ihan terveyskeskuksen tai sairaalan näytteenotossa kokeissa. Tulee paljon halvemmaksi. Kannattaa kysyä omalta paikkakunnalta, onko siellä samaa palvelua olemassa. Uskon kyllä, että on. T: tuleva bioanalyytikko
[quote author="Vierailija" time="13.01.2014 klo 16:53"]Ota sairauskuluvakuutus, ei tarvii tollasia hintoja tutkia ja vertailla.
Ainiin, odotta että talopalaa ja otat sitten vasta palovakuutuksen :)
(eli odotat että sairastut vakavasti ja sitten hankit vakuutuksen)
[/quote]
Suomessa on toimiva julkinen terveydenhuolto, jonka palveluita voi ja kannattaa käyttää jos sairastuu. Ap ilmeisesti ei ole sairas, mutta haluaisi terveystarkastusta. Sellaisenkin saa tk:sta, kunhan muutaman viikon jaksaa aikaa odotella. Kiirehän ap:lla ei varmaankaan ole, jos on jo kymmeniä vuosia odotellut.
[quote author="Vierailija" time="13.01.2014 klo 17:55"][quote author="Vierailija" time="13.01.2014 klo 16:53"]Ota sairauskuluvakuutus, ei tarvii tollasia hintoja tutkia ja vertailla.
Ainiin, odotta että talopalaa ja otat sitten vasta palovakuutuksen :)
(eli odotat että sairastut vakavasti ja sitten hankit vakuutuksen)
[/quote]
Suomessa on toimiva julkinen terveydenhuolto, jonka palveluita voi ja kannattaa käyttää jos sairastuu. Ap ilmeisesti ei ole sairas, mutta haluaisi terveystarkastusta. Sellaisenkin saa tk:sta, kunhan muutaman viikon jaksaa aikaa odotella. Kiirehän ap:lla ei varmaankaan ole, jos on jo kymmeniä vuosia odotellut.
[/quote]
Tosin täydellinen verenkuva tai crp eivät kuulu mihinkään yleiseen terveystarkastukseen, eikä niitä ole mitään syytä ottaa ilman erityisiä oireita.
Ei tod Mehiläiseen! Kiskurifirma ja vielä veroparatiisiin voitot vie. Näköjään Mehiläinen joutunut entisestään korottamaan verikokeiden hintoja kun kato käynyt asiakkaissa, että jostakin saisi edes virma katetta. Omaa oksaa sahaa koko pulju. Yks tuttu oli käyny Mehiläisestä hakeen vanhoja hoitokertomuskopioita, ja hiljaista oli ollu kun huopatossutehtaalla siellä. Eikö ne ole joutuneet irtisanomaan henkilökuntaakin kun ihmiset ovat äänestäneet jaloillaan.
Senkka ja tulehdusarvot ei varmaan ole ne ensimmäiset joita terveeltä kannattaa mitata. Täältä saat tietoa suuruusluokasta.
Todellakin näyttä olevan niin, että Mehiläisessä käydessä voidaan puhua "suuruusluokasta" hinnoissa, koska hinnat ovat paljon suurempia kuin esim. Diacorissa.Mehiläisen hinnat järkiään reilusti kalliimpia,ainakin osa tutkimuksissa näyttää olevan reilusti kalliimpia
Esimerkiksi paastoverensokeri on Mehiläisessä 58% kalliimpi kuin Diacorissa.
http://www.diacor.fi/palvelut/hinnat-ja-hinnoitteluperiaatteet.html
Jos ei saa työterveyttä maksamaan niin ainoa vaihtoehto on Puhti. Hinnat ovat alle puolet siitä mitä Terveystalo ja Mehiläinen nyhtävät. Kannattaa tsekata vertailu https://www.testivoittaja.net/verikokeiden-hinnat/
Terveystalolla yksi verikoe yli 60e! (Gynen määräämä). Kävin toissaviikolla, karmea hinta.
Vierailija kirjoitti:
Terveystalolla yksi verikoe yli 60e! (Gynen määräämä). Kävin toissaviikolla, karmea hinta.
Mikä koe oli kyseessä? Minulle Mehiläisen gyne määräsi viiden kokeen paketin ja päätin käydä Huslabin näytteenotossa. Loppulasku oli 86 euroa.
Vielä verikokeista, pyysin terv.keskuslääkäriltä (ns. omalääkäri) lähetettä verikokeeseen koska epäilen että minulla on keliakia. Hän ei antganut lähetettä, sanoi että koska mulla on ain ollut hyvät veriarvo siis hb.
Mitä tekemistä sillä on keliakian kanssa?