Tuli sitten ero ja syynä miehen "tunteiden hiipuminen2".
Ei muuta. Se on sit siinä. Ei suostu uskomaan, että arki pienten lasten kanssa olisi uuvuttanut ja tilanne ehkä parantuu, kun arki helpottuu. Ei kuulemma, koska kyse ei ole arjesta, vaan meidän suhteesta. Ei vain rakasta enää, eikä usko, että sitä tunnetta voi koskaan enää palauttaa.
Että niin hajosi tämäkin perhe. Sen pituinen se.
Kommentit (89)
Onko tuo ap oikea syy vai niitä me kasvettiin erilleen ja siitten kunnon syy olisikin, että sinä ällötät häntä?
Niin, on vaikea sanoa, mikä on todellinen syy. "Ällötyskin" on toki mahdollinen, mutta mistään klassisesta "lihonut 30 kiloa raskauksien aikana ja makaa verkkareissa sipsipussi kädessä" -tapauksesta ei nyt kuitenkaan ole kyse. Olen samoissa mitoissa kuin nuorena, aktiivinen, koulutettu ja hyvässä työssä. Tissit sen sijaan ovat hävinneet imetysten mukana, mutta tokkopa se syy sentään on... :)
No näitä ketjusta päätellen ei ole harvinaista tämä "tunteiden hiipuminen". Ehkäpä se toinen nainen tämänkin takaa joskus paljastuu. Jää nähtäväksi...
Ap
[quote author="Vierailija" time="30.12.2013 klo 15:15"]
Onko tuo ap oikea syy vai niitä me kasvettiin erilleen ja siitten kunnon syy olisikin, että sinä ällötät häntä?
[/quote]
Kakkosnainenko se siellä? Varo ettei sulle käy samoin...
Mäkin olen kuullut tuon "Meistä on tullut pelkkiä kämppiksiä" ja kyllä, toinen nainenhan silläkin oli. Vittu mitä reppanoita miehet on!
Tosi surullista! Paljon tsemppiä sulle! Kauan olette olleet yhdessä? Onko mies aiemmin uhkaillut erolla/ onko ollut kriisejä? ...Itselläni on tunteet miestäni kohtaan hiipuneet tasaisin väliajoin, mutta onneksi tiedän sen olevan vain sen hetkinen fiilis, aina ne tunteet ovat tulleet tasaisin ja usein vielä korkojen kanssa. Näissä asioissa tarvitaan oikeasti sitä tahtoa.
[quote author="Vierailija" time="30.12.2013 klo 12:49"]
Joo niin meilläkin oli mukamas tuo sama syy...se todellinen syy oli blondi, joka asuu Vantaalla
[/quote]
Meillä oli blondi, joka asuu Kuopiossa
[quote author="Vierailija" time="30.12.2013 klo 13:08"]
[quote author="Vierailija" time="30.12.2013 klo 12:57"]
Tää kuulostaa kamalalta, mutta mä haluaisin että mun mies jättäisi mut.
Suhde on ihan pystyyn kuollut, ainoa kommunikointi tapahtuu riidellen. Lähtemään vaan ei suostu. En halua pettää yms. saada aikaan kolmatta maailmansotaa.
Ja tiedän kyllä ettei mies mua edes rakasta, ollaan nukuttukin eri huoneissa jo kolme vuotta.
[/quote]
Ja miksi sä odotat että mies jättää? Mikset itse hae eroa? Just niin tyypillistä, ei mitään voi päättää itse, odotetaan että asiat vaan jotenkin järjestyy ja joku toinen tekee päätökset.
[/quote]
Mä mietin ihan samaa. Vellihousumaista vastuunpakoilua, jos multa kysytään. Jos rouva ei halua olla suhteessa, rouva päättää suhteen. Ihan yksinkertaista se on.
Monet miehet kuvittelevat että elämä helpottuu eron myötä ja sinkkuelämä alkaa....unohtuu vaan monelta se että niitä lapsiakin pitäisi tavata ja jaksaa hoitaa tai sitten vaihtoehtoisesti maksella elatusmaksuja mistä kertyy teidänkin tapauksessa kolmesta lapsesta ihan mukava lovi miehen rahapussiin. Ennen pitkää voi tuokin ukko olla sun oven takanas...kun tullut arki kehiin uuteen suhteeseen tai uusperhekuvio ei toiminutkaan siihen malliin kun ajatteli...on nuo ukot vaan tyhmiä, ajattelevat pelkästään munallaan.
Ainoo lohtu tässä on se, että on ollut sen verran fiksu, että on hankkinut sellaiset edellytykset elämässään, ettei pidä luopua muusta kuin äijänketaleesta. Nyt olis kyllä halju olo, jos kämppä olis vain miehen ja ite vailla koulutusta / työtä.
Taitaa nykymaailma tosiaan olla sellainen, ettei sitä voi toisen varaan laskea koskaan. Kun ne tunteet ottaa ja hiipuu, niin se on menoa sit...Ei tässä katkerilta tuntemuksilta voi välttyä, vaikkei tilanne ihan lohduton ookaan.
Tsemppiä kaikille saman kokeneille!
Ap
Ja se olisi paljon kivempi sitten kuulla se "mulla on nyt toinen, moido"? Ei se sitä asiaa miksikään muuta, vaikka aina sitä peräänkuulutetaan että se tapa jolla asia kerroottiin oli väärä. No se tapa on aina väärä sillä päätös ei koskaan ole yhteinen ja siinä tilanteessa jos jossakin ollaan asioiden aivan eri ääripäissä - toinen miettinyt, toiselle aina puun takaa.
Sitten on ne 1-2 hassua jotka asiaa ovat jo vuosia toivoneet, onnea heille.
Kommentoijien kannattaisi ehkä kuitenkin muistaa, että tässä olemme kuulleet vain toisen osapuolen version asiasta..
Pisimmät suhteet ovat olleet ne missä olen ollut hankala ja dramaattinen ja tarpeeksi määräilevä.
Minut on aina jätetty jos olen ananut paljon omaa aikaa ja vapauksia mennä ja tulla. Onko sitten ollut ihmisestä kiinni vai tarviiko kaikki tapailemani miehet äidin? en osaa sanoa. Tänään kysyin nykyiseltä miesystävältäni, että eikö hänellä mene hermo kun olen niin vaikea ihminen. Hänen mielestään se tuo suhteeseen mukavan lisämausteen ja tekee minusta eritysen ja toivoo etten koskaan ikinä muutu. Olemme olleet yhdessä 3 vuotta
moni luokittelisi minut liian hankalaksi ja määräileväksi jota ei jaksa ;)
[quote author="Vierailija" time="30.12.2013 klo 18:39"]
Kommentoijien kannattaisi ehkä kuitenkin muistaa, että tässä olemme kuulleet vain toisen osapuolen version asiasta..
[/quote]
Eikä lainkaan sitä toisen naisen tuskaa ja ahdistusta, kun varattuun mieheen on niiiiiiiiin rakastunut.
Ihan samat lauseet on kuultu naiseltakin, et olla ystävii ja mitä viel diipadaapaa he,he.
[quote author="Vierailija" time="30.12.2013 klo 17:44"]
Mäkin olen kuullut tuon "Meistä on tullut pelkkiä kämppiksiä" ja kyllä, toinen nainenhan silläkin oli. Vittu mitä reppanoita miehet on!
[/quote]
Kyllä miehelläkin on tunteet...tapasin ravintolassa miehen, jonka kanssa tein heti selväksi, että minnekään en lähde mutta tanssia voin. Siinä tuli myös juteltua illan mittaan ja kovasti mies avautui parisuhteestaan. Lasten takia on yhdessä mutta tunteet ovat kuolleet ja mitään spontaania läheisyyttä ei ole. Ei aio jättää vaimoaan mutta kovasti haluaisi tuntea olevansa rakastettu ja haluttu. Oma avioliittonikin on hieman väljetynyt mutta moraalini estää salasuhteet sun muut. Kovasti minäkin kaipaan huomiota ja ihastumisen/rakastumisen tunnetta. Realisti kun olen, niin tiedän, että kyllä se väljehtyminen tulee jossain vaiheessa uuteenkin suhteeseen. Kyselin mieheltä, onko hän mielestään tehnyt kaikkensa miehenä heidän parisuhteensa eteen. Myönsi, että voisi varmasti tehdä vielä enemmän...ja lupasi erotessamme yrittävänsä panostaa vaimoonsa enemmän.
Stop!!! Ei kannata antaa periksi, teillä on ne kolme maailman tärkeintä pientä ihmistä, jotka te yhdessä päätitte tehdä. Noilla lapsilla on oikeus äitiin ja isään samassa talossa ja tunteiden hiipuminen ei ole tarpeeksi hyvä syy rikkoa heidän kotinsa ja pikku maailmansa!
Me olimme samassa tilanteessa viisi vuotta sitten. Mieheni halusi erota, syynä juuri tunteiden hiipuminen ja kyllä minullakin oli ajoittain enemmän negatiivisia tunteita häntä kohtaan kuin positiivisia. Meillä oli kolme pientä lasta, mies teki pitkää päivää ja minä yritin olla täydellinen äiti lapsillemme, arki oli kaaosta ja parisuhde oli melkeinpä itsestään selvyys eli siihen eli tarvinnut panostaa.
Mies katseli itselleen uuden naisen ja ilmoitti haluavansa eroa. Alkujärkytyksen jälkeen päätin, että ei helvetti meidän lapset tule olemaan avioerolapsia enkä minä suostu eroamaan tuosta maailman upeimmasta miehestä vaikka juuri silloin olikin vaikeaa parisuhteessa. Itkettiin tilannetta monta kuukautta, mutta yhdessä päätettiin että yritetään vielä kerran, periksi ei anneta ennen kuin vasta vuoden päästä, jos elämä ei ole silloin enää yhdessä elämisen arvoista. Se kannatti, vanhat tunteet alkoivat nousta pintaan ajan kanssa kun niitä aktiivisesti ja tiedostaen työsti ja nyt viisi vuotta myöhemmin olemme onnellisempia kuin koskaan.
Olin todella rikki kun tämä tapaus sattui ja niin oli mieskin, mutta nyt kun muistellaan viiden vuoden takaisia hetkiä ja kuinka lähellä ero oli, niin olen tyytyväinen että pakotin miehen avaamaan silmänsä mitä oli menettämässä. Mies taas puolestaan ei ymmärrä ollenkaan miten sattoikin melkein tehdä elämänsä pahimman virheen ja miten lähellä oli kaikkein tärkeinpien menettäminen.
Miettikää vielä, pakota miehesi ymmärtämään mitä arki tuo tullessaan jos eroatte! Tsemppiä tilanteeseen ja voimia!!
Uusi suhde, syy seuraus vai mikä? Eiköhän se ole niin, ettei se toinen nainen pääse terveeseen suhteeseen väliin, vaikka mitä mieltä olisitte.
[quote author="Vierailija" time="30.12.2013 klo 19:21"]
Uusi suhde, syy seuraus vai mikä? Eiköhän se ole niin, ettei se toinen nainen pääse terveeseen suhteeseen väliin, vaikka mitä mieltä olisitte.
[/quote]
Vanhan suhteen voi lopettaa ennen kuin alkaa edes katsella muualle.
Ehkä ap:n mies on kuullut isoilta pojilta, ettei se arki tule enää koskaan helpottumaan, ainakaan vaimon päässä.
Kuulostaa siltä, että kun (ap:n antamilla tiedoilla) parisuhde on hävinnyt arjelle, niin tuon suhteen kilometrit ovat tulleet täyteen.