Itkettää tämä äitiys nyt
Eilinen oli aika raskas päivä psyykkisesti 12v esikoiseni kanssa, hänellä on murrosikä alkanut oikein kunnolla, alkoi tuossa keväällä ensin henkisillä "oireilla" ja nyt on myös fyysisiä merkkejä psyykkisten lisäksi.
Ei siinä mitään, kuuluu ns asiaan ja tässähän kasvan mukana ja mietin välillä mielessäni että "mitäs nyt", juurihan itse olin samanlainen kaikkea kipunoiva murkku, toisaalta en voi verratakaan tilanteita koska itselläni ei ollut tilaa eikä "oikeutta" kipunoida näkyvästi, ei kyseenalaistaa eikö varsinkaan kritisoida vanhempiani (äiti ja isäpuoli koska väkivaltainen isä oli heivattu muutama vuosi aiemmin), äitini kasvatusmetodit olivat varsin alistavia ja opinkin olemaan hajuton, näkymätön ja mauton välttääkseni haukkumiset, latistamisen ja myös fyysisen kurituksen.
Mutta siis, oma murkkuni "saa" kyllä kipunoida ääneenkin, siitä ei ole kysymys lainkaan! Se mtä tässä nyt itken ( ja itkin aiemmin aamulla oikeastikin) on ja oli se että en aina osaa olla sellainen äiti lapselleni kuin haluaisin. Minulla menee hermot, ääneni nousee, saatan vastata lapsellisesri pojalle takaisin, alentua ns hänen tasolleen. Kuulen olevani "ragemamma", "vammamamma" ja että olen tiukka ja ties mitä, kavereillä sitä ja kavereilla tätä ja ei muiden äidit ja ne saa pelata ilman eri pelipäiviä jne.jne
Tunnen itseni välillä ihan hirviöksi ja kun tiedän lapseni ajattelevan negatiivisesti minusta ja haukkuvan ajatuksissaan niin pahalta tuntuu.
En haluaisi olla näin keskeneräinen ja/tai huono äiti miltä nyttenkin tuntuu, itku tuli kun poika kömpi nyt aamulla syliini ennen kouluunlähtöä kun pyysin sitä tulemaan viereen, juteltiin nitä näitä ja suukotin, toinen on niin ihana, kaunis, fiksu ja hoitaa koulutyönsä kiitettävästi ja on niin jumalattoman rakas ja minä tällainen, noh, ragemamma.
Rakastamista sentään osaan näyttää, olen pojan syntymästä asti kertonut hälle päivittäin että rakastan, se tulee minulta aivan luontevasti, samoin kaikki muukin hellittely ja olen johdonmukainen ja pidän rajoja, jotenkin vain uin nyt tod syvissä vesissä, mitään muuta en kuitenkaan lapselleni halua kuin hyvää.
Itku :''(
Kommentit (7)
Etkös tehnyt aika samanlaisen aloituksen vähän aikaa sitten...?
Kunhan nyt pidät linjasi etkä anna lapselle periksi noissa peli yms. asioissa.. sehän vaan yrittää vedättää sua :) vaikka onkin vielä välillä se äidin pikkupoika joka tulee syliin.
Mun esiteini 10v alkaa jo pikkuhiljaa oireilemaan ja odotan kauhulla murkkuikää.. Myös mä saan kuulla välillä että älä aina ragee.. Mutta kun asiat ei tunnu menevän muuten jakeluun ja kaikesta vängätään vastaan... Lopetat sen huonon omantunnon tuntemisen.. lapsellasi on hyvä ja turvallinen olo kun uskaltaa sulle sanoa vastaan.
No enpä muista tehneeni ja toisaalta onko tänne jokin limitti montako kertaa saa kirjoittaa? Mutta vakavissaan, en lle tällaista purkausta ennen tehnyt.
ap
[quote author="Vierailija" time="03.12.2013 klo 09:23"]Etkös tehnyt aika samanlaisen aloituksen vähän aikaa sitten...?[/quote]
Ihan hyvä kommentti mutta tuo grow uppisi oli typerä heitto huomioiden purkaukseni.
ap
[quote author="Vierailija" time="03.12.2013 klo 09:21"]
Joo, no, grow up. Minäkin olen mäntti liian tiukka ragemamma monta kertaa päivässä. Kuuluu toimenkuvaan.
[/quote]
Ensin kerrot, että et saanut omassa teini-iässäsi kipuilla ja nyt väität ensin, että lapsesi saa ja samaan hengenvetoon kerrot, että itse menet lapsen tasolle, ällittelet, huudat jne.
Teillä on siellä kaksi murrosikäistä eikä yhtään aikuista.
Tämä on tätä taattua av-tasoa.
Olen ihminen, en robotti tai kone, ihminen tekee virheitä joskus, jopa sinä.
Se ei tarkoita sitä että ihminen olisi "pelkkä virhe" niissä toimissaan eikä muulla tavalla käyttäytyisikään. Onko sinulla aivoja vai yksioikoistatko ja mustavalkoistatko kaiken muunkin elämässäsi?? juu ja ei tarvitse vastata koska evvk idioottien kanssa keskustelu.
ap
[quote author="Vierailija" time="03.12.2013 klo 11:03"]
Ensin kerrot, että et saanut omassa teini-iässäsi kipuilla ja nyt väität ensin, että lapsesi saa ja samaan hengenvetoon kerrot, että itse menet lapsen tasolle, ällittelet, huudat jne.
Teillä on siellä kaksi murrosikäistä eikä yhtään aikuista.
[/quote]
Joo, no, grow up. Minäkin olen mäntti liian tiukka ragemamma monta kertaa päivässä. Kuuluu toimenkuvaan.