Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onpahan taas iltalehtimäistä otsikointia Ylellä...

Vierailija
16.11.2013 |

Otsikossa "Granskning av medborgarinitiativet att slopa skolsvenskan klar i dag" viitataan siihen, että ruotsin opetus kouluissa haluttaisiin lopettaa!

 

Varsinaisessa tekstissä vasta kerrotaan, että kyse ei ole ruotsin opettamisen lopettamisen, vaan ainoastaan sen pakollisuuden lopettamisesta:

 

"Granskningen av medborgarinitiativet om att slopa den obligatoriska skolsvenskan ska vara klar i dag."

 

 

Ei Ylen pitäisi sortua tällaiseen vääristelevään kohu-otsikointiin. Säälittävää.

 

 

 

http://svenska.yle.fi/artikel/2013/11/13/granskningen-av-medborgarinitiativet-att-slopa-svenskan-klar-idag

 

 

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
16.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen samaa mieltä. Media epätoivoisessa kuolonkorinassaan potkii ne viimeiset lukutaitoiset oikeaa asiallista tietoa hakevat entiset lehtien suurkuluttajat pois. V***u enää ei ole yhtään suomalaista lehteä, jonka otsikot lukemalla tietäisi, mikä juttu kiinnostaa oikeasti. 

Vierailija
2/3 |
16.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ylepakkoverolla tuotetussa uutisoinnissa olisi tosiaan syytä pysytellä totuudessa, eikä leikkiä Iltasanomia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
16.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on muuten yleisempikin ilmiö ruotsinkielisissä lehdissä. Pakkoruotsista puhutaan usein termillä "skolvenskan" ja yritetään kai tarkoituksella johtaa harhaan, että oltaisiin muka poistamassa ruotsin kieli kokonaan kouluista ja tällä lietsotaan sitten vastarintaa esim. tätä kansalaisaloitetta vastaan.

Kuitenkin ruotsiksi on oikeakin käännös olemassa, eli tvångsvenskan, käyttäisivät sitä.