Loukkaantuisitko jos olisit 40 v. ja sinua pidettäisiin viisikymppisenä?
Ja jos sinua 10 vuotta vanhempana pitäjä vielä ikäsi kuultuaan oikein ihmettelisi että ai oletko sinä NIIN nuori...minä olen nainen ja sanoja mies, uusi harrastustuttava, itse iältään 40 ja 50 väliltä.
Itselläni on 40-kriisi päällä ja suren vanhenemista. Olen kuitenkin sopusuhtainen ja viimeksi 3 kk sitten minua luultiin 35-vuotiaaksi, toistakymmentä vuotta on luultu 4-6 vuotta nuoremmaksi. Ryppyjä ei ole kasvoissa vielä, vain otsassa, mutta peitän sen otsatukalla. Itse pidän itseäni ihan ikäiseni näköisenä tai pari vuotta nuoremmankin, en ainakaan viisikymppisen näköisenä. Pukeutumiseni on ihan normaalia, ei mitään jakkupukutyyliä tms., eikä myöskään mitään wannabe-teinityyliä, melko hillittyä ja ajatonta, boheemihkoa.
Oliko sinusta tuossa miehellä tilannetajun puutetta? Kannattaako olla varovainen kun puhuu ko.ikäisen naisen iästä? Vai onko se ihan Ok jos joku sanoo noin suoraan että pitää toista 10 vuotta todellista vanhemman näköisenä?
Olenko minä nyt ns. "mielenipahoittaja" kun tuo tuntui pahalta? ;-D
Kommentit (28)
Joo, oot mielensäpahoittaja, turhasta valittaja, pinnalinen ja ulkonäkökeskeinen. ...Sitähän sää kysyit?
Minä itse en välitä siitä minkä ikäiseltä muiden silmissä näytän, mutta olen silti sitä mieltä että tuollainen iästä ja ulkonäöstä huomauttaminen on epäkohteliasta. Ihmisen iän kysyminen on yleensäkin ihan turhaa, se ei ole mikään tärkeä tieto harrastustuttavalle. Moukat kyselee tuollaisia turhanpäiväisyyksiä ja vielä moukemmat heittää siitä jotain läppää. Ei moukista pidä välittää, hymyilet vaan että vai niin.
Älä välitä, miehet on vaan...no, ne saattaa katsoa vaan jotakin tiettyä ruumiinosaa...ei välttämättä kasvoja:-)
Ihan sama mitä joku pitää ikäisenä. Johan nyt ihmiset erehtyy monissa asioissa.
Olen kuullut sellaisestakin tapauksesta jossa yksi koitti ärsyttää haukkumalla toista ikäistään vanhemmaksi mitä tuo onkaan -ehkä toimii jos se haukuttava olisi yhtä pinnallinen koska ei kaikki suutu mistä itse suuttuu. ;)
Hei vielä, luin viestisi tarkemmin. Eihän tuo kommentti liity välttämättä mitenkään ulkonäköön. Jos olet vaikuttanut niin fiksulta, ettei olisi uskonut sinulla olevan ikää niin vähän...ota positiivinen asenne!
Olisin kieltämättä huolestunut. Onneksi näytän ikäistäni paljon nuoremmalta.
No vaikka en ole kauhean ulkonäkökeskeinen ihminen, niin kyllä muakin tollanen kommentti ottaisi päähän. Ja aikamoista tyylitajun puutetta osoittaa kyseiseltä mieheltä.
Ei kukaan nainen halua kuulla olevansa 10 vuotta ikäistään vanhemman näköinen.
Mitä siitä loukkaantumaan. Kysehän on elintavoista ja perintötekijöistä.
Juu, pitäisi suhtautua sukupuolineutraalisti ja kohdella tasa-arvoisesti. Sitten kun ikää kommentoidaan, niin vedetään herne nokkaan.
No en menisi itsekään sanomaan kellekään 30-40 -vuotiaalle miehelle, että näytät 5-kymppiseltä, kun sulla on noin iso maha ja tuollainen parta, vaikka näin olisikin.
t. 9
no oli ihan hölmö kommentti siltä mieheltä, ei kukaan, mies eikä nainen, tahdo näyttää vanhemmalta (paitsi alle kaksikymppiset teinit, mutta he eivät ehkä ole ihan vielä miehiä/naisia)
Loukkaantuisin, mutta toisaalta miehet on aika törppöjä tuollaisissa asioissa. En mäkään mene päin naamaa sanomaan jollekin Mika Pohjosen näköiselle nuorehkolle miehelle, että kylläpä näytät muuten vanhalta, vaikka se totta olisikin!
[quote author="Vierailija" time="12.11.2013 klo 14:32"]
Ei kukaan nainen halua kuulla olevansa 10 vuotta ikäistään vanhemman näköinen.
[/quote]
Minulle sillä ei ole mitään väliä minkäikäiseksi luullaan. Mitä merkitystä sillä on? Miksi nuori ulkonäkö on jotenkin tavoiteltavaa? Voisihan se olla päinvastoin, ettei missään nimessä halua näyttää nuorelta, koska nuoret on hölmöjä ja tietämättömiä ja kehittymättömiä.
Ihminen on on ihan niin nuori ku itsestä tuntuu. Itse elämästäni menettäneenä reilut 6 vuotta voin vain todeta, jotta jos 40v kriisit on ongelma eikä ole elämässä joutunut käymään läpi ykseyksiä pakotettuna, se voi olla aikasta vittumaista jos ykseyteen joutuu ....siellä ei nimittäin ole mitään. Suosittelut jot anna elämän soljua ja muistaa yrittää asettaa itsellesi päiväksi tavoite. Semmonen antaa paljon elämälle ja pitää elämän kunnossa. Itekkin olen aikastalailla basic tallaaja ja mies :-). Kauhistelin kyllä itekki jot se tulee sit huhtikuussa mullekkin 38v täyee.
Törppö mies, älä välitä. Saattoi jopa tahallaa loukata sinua.
Kannataiskohan hiukan pitää ulkönäöstään huolta?
Teeppä pientä päivitystä. Olisit kiitollinen että joku kertoi totuuden.
Av:lla kun ollaan, niin aloituksesi voi lukea niinkin, että yrität kehua sillä, että sinua on viimeiset 20 vuotta pidetty ikäsitäsi nuorempana.
Miksi siis välität YHDEN miehen mielipiteistä?
[quote author="Vierailija" time="12.11.2013 klo 14:48"]
Ihminen on on ihan niin nuori ku itsestä tuntuu. Itse elämästäni menettäneenä reilut 6 vuotta voin vain todeta, jotta jos 40v kriisit on ongelma eikä ole elämässä joutunut käymään läpi ykseyksiä pakotettuna, se voi olla aikasta vittumaista jos ykseyteen joutuu ....siellä ei nimittäin ole mitään. Suosittelut jot anna elämän soljua ja muistaa yrittää asettaa itsellesi päiväksi tavoite. Semmonen antaa paljon elämälle ja pitää elämän kunnossa. Itekkin olen aikastalailla basic tallaaja ja mies :-). Kauhistelin kyllä itekki jot se tulee sit huhtikuussa mullekkin 38v täyee.
[/quote]
Selitä tämä "ykseys", pliis. Ja mihin sulta 6 vuotta elämästä katosi?
Totta kai jokainen normaali nainen loukkaantuisi tuollaisesta, se joka väittää muuta valehtelee.
älä välitä, tuskin se pahalla. miehet on hölmöjä. jokainen näkee ihmiset omalla tavallaan, ikäkin on katsojan silmässä.
t 51 v, joka kaulasta alaspäin näyttää 25 v