Voiko luottotiedoton muuttaa aso-asuntoon?
Olen siis luottohäiriöinen, mies ei. Vuokrien kanssa ei ole koskaan ollut ongelmia. Aso-maksu, reilu 10 000e säästettynä. Voimmeko saada aso-asunnon?
Kommentit (5)
Meillä vain minä otin lainan ja aso on siis teoriassa minun, miehellä merkintä.
[quote author="Vierailija" time="12.11.2013 klo 14:00"]
Meillä vain minä otin lainan ja aso on siis teoriassa minun, miehellä merkintä.
[/quote]
Ap:n tapauksessa ei mitään lainaa taideta tarvita kun hän sanoi että aso-maksu on säästöinä. Joten eipä taida luottotiedottomuus tulla missään vaiheessa vastaan.
Jos on maksuja ulosotossa, niin miten vouti ei ole kuitannut niitä säästöistä?
Monet vuokranantajat katsoo vanhat ja jo hoidettut luottohäiriöt läpi sormien, jos ne eivät liity asumismenoihin.
Mieshän voi hakea sen asunnon ja puoliso muuttaa mukana.
Olen siis palkastani maksanut ulosottoa, tai tarkemmin palkastani on ulosmitattu velkaa ja vielä 700e jäljellä eli reilu 3kk ja kaikki maksettu. Tietysti merkintä säilyy siellä vielä viitisen vuotta.
Olemme säästäneet vuosien varrella n.15 000e säästössä, säästötilillä, joka miehen nimissä. Laitoinkin asokotiin eka hakijaksi mieheni ja minä olen rinnakkaishakija. Hakemus sisässä jo on siis
ap
Voitte saada. Ainakin Aso-kodeilta onnistui ihan muitta mutkitta.