Onkos kukaan palstamamma/papparainen piipahtanut Tokiossa?
Olisi tarkoitus lähteä uudeksi vuodeksi sinne, mutta on uppo-outo paikka, joten jos vinkkejä sais....
Kommentit (11)
Miehen mukana olin kerran viikon työmatkalla helmikuussa pari vuotta takaperin. Ihana paikka! Katso joku top10 mitä tehdä Tokiossa, ryokanissa kannattaa käydä! Me menimme Tokion ulkopuolle, lähelle Fuji-tulivuorta ja kävimme vuorellakin. Tuli kova lumimyräkkä ja vähän meni parhaat palat vuoresta sivu suun :(
Vaikea tosiaan antaa vinkkejä, kun siellä on ihan mitä vaan. Mutta on hyvä idea mennä sinne vuodenvaihteessa: uudenvuoden vastaanotto vuoden ensimmäisen päivän aamunkoitteessa on aivan ainutlaatuinen tapahtuma tulineen, seremonioineen, rumpuineen ja hirviöineen.
Kiitos 3&4 näistä :) Lapsiperhe ollaan, alakouluikäiset pojat, joten jotain sen suuntaista. Ja kaikki suomalaisen näkökulmasta erikoinen kiinnostaa :)
Osta Mondon Tokio-opas, erittäin hyvä. Hyvät esittelyt eri kaupunginosista. Olin toukokuussa Japanissa, lensimme Tokioon josta jatkoimme muutaman päivän jälkeen Kiotoon. Japani oli ihmeenkin helppo maa olla, kaikki on opastettu erittäin hyvin. Naritasta pääseen Tokioon erittäin kätevästi Narita-express -luotijunalla, matka kestää 1 h 20 min. Tokio on hyvin turvallinen kaupunki, taskuvarkaita ei oikeastaan tarvitse pelätä ja myöhään uskaltaa liikkua missä vaan. Missään ei hengaile epämääräisiä jengejä. Taksit on ihania pitsisine penkinpäällisineen. Kannattaa kirjoittaa hotellin nimi japanilaisin kirjaimin paperilapulle, jos takseilla ajelette. Metrolinjat hyviä ja helppoja käyttää, eivätkä ole kalliita. Jenin kurssihan on nyt hyvin edullinen euroon nähden.
Se oli vähän yllätys miten paljon siellä sauhutellaan, ravintoloissa kysytään aina smoking or non-smoking -puolelle ja osuimmepa kerran ravintolaan, missä ei ollut non-smoking puolta ollenkaan. Ruoka-annoksista on täydelliset muovimallit ikkunasta, sieltä osoitetaan jos ei listaa ymmärrä.
Iso osa ajasta menee ällistellessä kauppoja, löytyy erikoiskauppaa ties mille! Paperiosastoilla kannattaa käydä, kevyitä hienoja tuliaisia.
Minä menetin ihan sydämeni Japanille ja aion ensi vuonna mennä sinne uudelleen. Vinkkinä muuten: jos saa halvemman lipun Nagoyaan kuin Tokioon, kannattaa lentää sinne. Luotijuna Shinkansenilla matka kestää oikeastaan saman kuin Naritasta Tokioon ja matkalla ajaa Fujin ohi. Kannattaa pyytää junasta istumapaikat Fujin puolelta.
Lisään vielä: Roppongilla en tosin käynyt, voi olla että siellä yöelämän keskuksessa voi hiukan levottomampaa olla. Mutta lasten kanssa ette sinne varmaan ole menossakaan.
Kiitos 6! Naritaan on lennot jo tilattu. Täytyy ehdottomasti laittaa mainitsemasi Tokio-opas ostoslistalle.
Mun tyttäret oli keväällä siellä kuukauden. Aikovat mennä pian uudestaan, kun jäi kuulemma sydän sinne.
Odotan matkalta PALJON, toivottavasti en pety! :)
ottakaa majoitus ryokan-majataloon, ei johonkin ketjuhotelliin mikä vois olla ihan missä vaan. tokio kyllä näyttää mitä tehdä :)
Minä en taas ensikertalaiselle suosittele ryokania. Siellä ei varmasti osata englantia, hotelleissa sentään jonkin verran ja on kiva kysyä vinkkejä ja pyytää ehkä respaa kirjoittamaan joku osoite lapulle taksia varten. Ryokan voi olla vähän liian iso kulttuurishokki :)
Hotelleista voin suositella Grand Arc Hanzomonia. Alunperin ystäväni löytämä hotelli, jossa olen itsekin ollut. Kun pyytää huoneen näköalalla, ei illalla muuta teekään kuin istuu ikkunan edessä katsomassa hienoa Toikin siluettia. Hotelli on Imperial Palacen lähellä, näköala myös palatsin puistoon.
Se on pikkuisen valtava paikka vinkkailuun, jos et anna yhtään vinkkejä itse, mistä olette kiinnostuneita.