Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ehkäisypillereiden lopettamisesta!

Vierailija
29.10.2013 |

Lopetin e-pillereiden syömisen kesällä, jonka jälkeen kierto oli muutaman kuukauden tasainen 24 päivää. Lyhyt kierto, mutta olipahan ainakin säännöllinen! Aloitin nimittäin pillereiden syömisen teini-ikäisenä nimenomaan epäsäännöllisen kierron takia.

Nyt kuitenkin viimeisimpien kolmien kuukautisten kierto on ollut 13-14 päivää. Eli toisin sanoen, olen tässä kuussa menossa jo kolmansia menkkoja läpi! Onko muilla vastaavia kokemuksia pillereiden lopettamisen jälkeen, ja onko tässä nyt odotettavissa minkäänlaista kierron tasaantumista IKINÄ?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
29.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ilmeisesti et ovuloi jolloin kierto on lyhyt. Vaihtoehtoisesti toinen noista kuukausittaisista vuodoista on välivuoto esim ovulaatiovuoto. Silloin yleensä kyllä se välivuoto on heikompi. 

tai sitten sinulla on joku tulhedus esim klamydia mikä noita tekee. 

Kannattanee käydä lääkärissä jos ei nuo tasotu, saat ainakin keltarauhaspillerit kiertoa tasoittamaan jos ei muuta.

Vierailija
2/2 |
29.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovulaatiovuotoa epäilin aluksi itsekin, mutta runsauden perusteella siitä ei ainakaan ole kyse. Toivottavasti ei sukupuolitaudeistakaan. Pitää katsoa, mille ajalle seuraavat kuukautiset sijoittuu, että lähdenkö käymään lääkärissä.

Toivottavasti normalisoituisi!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla