Mitä olette tehneet leluille
Poika täytti 18v ja tajusin nyt vasta että huoneessaan on kaikki mahdolliset lelut vielä. Mitä olette tehneet leluille? säästäneet, vienyt varastoon? myynyt? lahjoittanut?
Kommentit (5)
En ole tehnyt mitään, ne ovat lasteni. Itse saavat päättää, mitä niille tehdään. Niin kauan kuin lapsilla on lapsuudenkodissa omat huoneensa, saavat itse määrätä leluistaan.
Meillä annettiin kaikki paitsi muutama erityistärkeä lelu kiertoon. Yleensä aina on lähipiirissä joku, jolla on lapsia.
Toki leluja annettiin pois koko lapsuus, kun ei lelut enää olleet mielekkäitä iän takia.
Paitsi sitten tosissaan myös jotain legoja yms, jotka on jätetty lapsivieraille.
Meillä lelut ovat lapsen ja he ovat saaneet itse päättää, mitä tehdään. En ole koskaan ymmärtänyt sitä, että ensin lapselle annetaan lahjaksi vaikka nukkekoti ja parin vuoden kuluttua se lahjan antaja nappaa nukkekodin kainaloonsa ja vie pois.
Minä myin omani varhaisteininä kirpparilla ja rahat käytin sitten vaatteisiin, Linnanmäelle jne. Eli älä sinä tee poikasi puolesta yhtään mitään, ne ovat hänen lelujaan. Jos sieltä löytyy jotain joka on nyt tullut uudestaan muotiin (esim. turtles) niin niistä voi saada ihan hyvät rahat. Jotain kannattaa kenties säästää jälkipolville. Meillä äiti sanoi, ettei Legoja kannata myydä - ja nyt niillä leikkii oma lapseni. Muovi haurastuu lämpötilavaihteluista, eli säilyttäisin huoneenlämmössä, jos mahdollista. Tai sitten kannattaa lahjoittaa/myydä jos vaihtoehtona on kylmä varasto.
Valitset sellaiset jotka säästät lapsenlapsille ja muille lapsivieraille ja loput pelastusarmeijalle?
Eikö sillä ole käynyt kavereita teinivuosina...luulis jonkun huomanneen.