HKI ja sukupuolitautien testaus
Elikkäs nyt olisi tarve käydä kyseisissä testeissä... Sukupuolitautien pkl:n sivuilla kehotetaan oireettomia hakeutumaan omalle terveysasemalle. Kysynkin nyt, että pääseekö siellä testeihin ilman lääkärillä käyntiä vai joudunko ensin selostamaan tilanteeni perhelääkärillemme ja saan vasta sitten lähetteen labraan? Vai voiko sairaanhoitaja laittaa labralähetteen?
eiköhän av:lla tämäkin asia tiedetä ;)
Kommentit (11)
Sairaanhoitaja laittaa lähetteen puhelimessa
Kiitos :) täältä löytyy tieto mihin vaan!! Entäs tulokset? Onko niiden kertominen lääkärin hommia?
Tulokset saa muistaakseni viikossa parissa, sitä varten on soittoaika. Sain siis tietää omat tulokset puhelimessa.
Onko tämä soittoaika siis lääkärille? Hän siis tosiaan perhelääkärimme ja ei huvittaisi hänen kanssaan tästä keskustella ;)
[quote author="Vierailija" time="28.08.2013 klo 11:13"]
Onko tämä soittoaika siis lääkärille? Hän siis tosiaan perhelääkärimme ja ei huvittaisi hänen kanssaan tästä keskustella ;)
[/quote]
En valitettavasti muista. Soitto tk:een selvittää varmasti tänkin asian. Näkeehän muuten perhelääkäri asian joka tapauksessa sun tiedoista, jos niitä katsoo? Onko sit parempi että sulla on oireettomana joku tauti kuin että häveliäisyyssyistä jätät testit tekemättä?
Ei, en jätä testejä tekemättä!! Ja tiedän että näkee. Mutta en haluaisi hänen kanssaan keskustella aiheesta :) siis nähköön vaan seuraavalla käynnillä. Tuskin tulee puheeksi vanhat tulokset.
entäs sitten itämisaika? Ilmeisesti alle viikko altistuksesta ei kannata mennä?
No googlaa klaymydia ja tippuri, noi ne on ne, mitkä testataan. En muista itse missä ajassa ne voi testata.
HIV-testausta taas pitää odottaa pitempi aika ja sen testaus on erikseen.
Soittoajan tuloksista voi varata ihan hoitajalle.
Väestöliitolla on testipaketti (klamydia, tippuri, kuppa, HIV ja hepatiitit) 150 euroa, etkä joudu tuttujen lääkäreiden kanssa keskustelemaan... :) Sijaitsee Kalevankadulla Helsingissä.
http://www.vaestoliitto.fi/seksuaalisuus/palvelut/vastaanotot/seksuaali-ja_ehkaisyneuvola/
Mahdollisesta tartunnasta on oltava kulunut vähintään viikko, mieluiten kaksi, ja tulokset tuli ainakin kesäkuun alussa kolmessa päivässä. Muistathan olla virtsaamatta vähintään kaksi tuntia ennen laboratorioon menemistä.
HIV:n itämisaika on kolme kuukautta, testataan verestä ja vastauksen sai vuorokaudessa.
Sairaanhoitaja laittaa lähetteen puhelimessa