Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Espoolaiset! Kumpi asunto (Tapiola/Matinkylä) kannattaisi valita??

Vierailija
07.05.2013 |

Heippa, 

 

nyt kaivattaisiin espoolaisilta kokemusta ja vinkkejä. Olemme kahden lapse perhe muualta Suomesta ja muuttamassa työn perässä Espooseen, aluksi vuokrakämppään tutustumaan alueeseen ja sitten tarkoituksena on ostaa rivarineliö tai vastaava. Itse olen lasten kanssa vielä kotona, mutta tarkoituksena on syksyn mittaan aloittaa työnhaku ja toiveena päästä töihin keväällä 2014.

Meillä on nyt mahdollista saada kaksi vuokra-asuntoa, mutta tässä mietitään, kumpaan kannattaisi mennä.

 

Asunto 1 sijaitsee Tapiolassa

- reilun kokoinen kolmio, putkiremontti ohi eli pinnat on uusittu ja siistit, todella pieni kylppäri, ei saunaa, ei astianpesukonetta, ei parveketta.

Vuokra kalliimpi eli 1 370 e kuin toisessa talossa

+ alue on aivan ihana, asukaspuisto lähellä jne. 

- meillä ei varmasti varaa jäädä asumaan Tapiolaan, vaan käytännössä joudutaan varmasti muuttamaan muualle, miten hoitopaikka-asiat yms. järjestetään?

 

Asunto 2.

Matinkylässä, Ison Omenan lähistöllä uudehkossa kerrostalossa (ei siis siellä vanhalla puolella). Ok kokoinen kolmio, astianpesukone, parveke, sauna, kunto ihan siisti.

+ vuokra pari sataa halvempi

- onko liikennemelua? tai onko muuten rauhaton alue? ympäristö ei joka tapauksessa niin viihtyisä kuin Tapiolassa. Toisaalta uusi koti saattaisi löytyä lähempää, joten hoitopaikat yms. voisi olla helpompi järjestää samaan.

 

 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan yksi