Olen ollut ansiosidonnaisella ja nyt kesäksi töihin, mutta eri ala?
Kysymys on siis se että ansiosidonnaiseni jatkuu syksyllä siinä tapauksessa että olen maksanut liiton maksuja kesän töistä. Kesän työt on palvelualojen juttuja ja olen nyt saanut julkisten ja hyvinvointialojen liitolta maksut. Onko sillä mitään väliä mille liitolle maksaa jäsenmaksuja? En kehtaa näin järjettömän tyhmää kysymystä kysyä suoraan jhl:ltä :D
Kommentit (2)
Maksa sille ammattiliitolle ja sille kassalle, jonka jäsen olet tähän astikin ollut. ÄLÄ vaihda liittoa, sillä jotta sun ansiosidonnainen jatkuu, sun pitää olla ollut 10 kuukautta eli kelan työssäaoloehdon mukainen aika SEN KASSAN JÄSEN, JOSTA SUN ANSIOSIDONNAISET MAKSETAAN, ja kuten varmaan osaat laskea, kesän aikana et mitenkään ehdi olemaan 10 kuukautta jäsenenä ihan uudessa ammattiliitossa/kassassa.
Jos et ole ollut kassan jäsen 10 kuukautta, täytät kyllä kelan työssäoloehdon, mutta sillä yksinään saa vain peruspäivärahan. Ansiosidonnaiseen täytyy olla ollut myös kassan jäsen.
Oletko vaihtanut ammattiliittoa itse?