Mistä johtuu että jalkaterä kääntyy sisäänpäin
Mua hävettää kävellä ulkona ku mun vasen jalkaterä kääntyy sisäänpäin.
Oon toisaalta tyytyväinen että ihmiset on kiinnittäny huomioo tähän koska siten se voidaan ehkä korjata jos jostain löytyy neuvoo.
Oon alkanu pohtimaan tukipohjallisia tai jotain sopivia kenkiä. En kyl tiiä kehtaanko mennä salille vaikka lihaskuntoo pitäs treenata.
Kommentit (11)
Introvertti luonne.
Tai sulla alkaa heittää vasenta.
Käy nyt fysioterapeutille ensin, jotta saat kunnon ohjeet.
Ihan jalkojen rakenteesta. Voi olla, että lonkasta asti koko jalka kääntyy sisään päin tai vain nilkasta.
HERMOPINNE AIHEUTTI SAMAN MULLE VUOSI SITTEN , naprapaatilla veivattavana kävin 5 x ja sain hyvät helpot jumppaohjeet, ja tukipohjalliset. Ei mitään vikaa nyt.Asia hoitui niillä 5 käsittelykerralla. Fysios.
Päätä, ettet kävele jalkaterät sisäänpäin. Se kävelytyyli on kovin rassukan näköistä.
Mun lapsella kääntyy molemmat jalat sisäänpäin. Kävi pienempänä erikoissairaanhoidossa asti arvioitavana, tarvitseeko jotain tehdä. Leikkaushoitoon ei lähdetty, kun ei aiheuttanut suurempaa toiminnallista haittaa. Fysioterapeutilla kävi ja sai jumppaohjeet ja kengän kannattaa olla jalkaa hyvin tukeva.
Tulee heti mieleen joku murhanhimoinen halloween zombi jonka jalat on oudossa asennossa ja vahingoittunutta jalkaa raahaava kävelytyyli :D
https://media.istockphoto.com/photos/young-girl-dressed-up-as-a-zombie-…
Hakusanalla "ylipronaatio" löydät tietoa.
Omalla kohdallani löysät nivelsiteet.
Kova kusihätä?