Maksassa ja munasarjoissa kystia
Tällaisia näkyi tietokonetomografian tuloksena. Ei niille tarvitse mitään tehdä mutta mietin, onko tällainen kystataipumus kovinkin yleistä.
Kommentit (3)
Kystat munasarjoissa ainakin menee seurantaan. Voi aiheuttaa kipua ja laajetessaan tuhota koko munasarjan. Samoin, jos kysta puhkeaa kipu on kova.
Itseltäni poistettiin ns. Suklaakysta munasarjasta.
Minullakin on maksassa ja munuaisissa kystia. Niitä seurataan muutaman vuoden välein (on muistakin syistä kontrollit, niin siinä samalla katsotaan). Viimeksi olivat pienentyneet puoleen edellisestä, eli voivat myös kutistua (tai poksahdella itsekseen pois). Ainakin joillakin käsittääkseni perinnöllistä, että voi tulla paljon kystia. Vaikka on kai niitä tosi monella ihan tietämättään jos ei muissa tutkimuksissa ole paljastunut.
En tiedä, mutta maksassa minullakin on useita. Vaarattomia kuulemma.