Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko suhtautumisesi koronaan muuttunut?

Vierailija
22.04.2020 |

Eli oletko vasta nyt havahtunut, että pitää pysyä kotona ym? Vai kenties päinvastoin, että ensin teit kaikki mahdolliset turvatoimet, ja nyt ootkin alkanut elää ja kulkea normaaliin tapaan? Vai onko tää korona-case aivan se ja sama?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen ollut melko tarkka, ettei perheenä olla tavattu juuri ketään, kaupassa on käynyt kerta viikkoon toinen aikuisista, harrastukset jäädytetty tyystin. Nyt kun koulut ehkä avataan, tulee mieleen et miksi tässä pitäis sen enempää sitten enää varoa muutenkaan. Ap

Vierailija
2/4 |
22.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

On muuttunut. Olin aluksi hyvin huolissani, lapseni jäivät kotiin jo ennen ohjeistusta. Nyt olen lukenut kansainvälisiä tutkimuksia ja Paunion sanoin nykyinen lääke on pahempi kuin tauti. Nyt olen syvästi huolissani siitä, että globaalisti ihmisiä näännytettään nälkään maissa, joissa väestö on niin nuorta, ettei edes kuulu riskiryhmään. Mielestäni olisi todella kummallista, älyllisyyden puutetta, olla tarkistamatta mielipiteitään tutkimustiedon karttuessa ja useat kansainväliset tutkimukset näyttävät, ettei kuolleisuus tosiaan poikkeakaan kausi-influenssasta. Esimerkiksi, että tutkittaessa iso osa synnyttämään menevistä naisista on hankkinut aivan huomaamattaan vasta-aineet.

Huom en vähättele riskiä oikeasti riskiryhmille, mutta nykyinen tie ei ole ratkaisu pidemmän päälle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olis kiva kuulla lisää mielipiteitä ja ajatuksia. Ap

Vierailija
4/4 |
23.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tietenkin se tutkimustieto, että kosketustartuntojen merkitys on erittäin vähäinen, on vaikuttanut valtavasti. Enää ei tulisi mieleenkään olla niin hysteerinen kaikkien postipakettien ja kaupassakäynnin suhteen. Kädet toki pesen velvollisuudentunnosta heti sisään tultuani ja uudestaan ostokset purettuani, mutta se siitä. Nyt lapset voivat syödä eväitä ulkona ihan puistoissa, vaikka ovat keinunneet ym. Aluksi ulkoilimme vaan metsässä, jonne matkalla kukaan ei koskenut mihinkään.

3

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme yksi