Varakkaat ja hyvätuloiset? Paljon kauppalasku kuussa, siis esim s-perhe tai citymarket tms
Otsikossa siksi vähän kärjistäen kysytty hyvätuloisilta ettei kituuttajat tule ihmettelemään ja ällistelemään ja saarnaamaan miten ”meillä menee vai 200e kk ruokiin”.
Kerro perheen koko ja päivittäistavaraostokset (tässä siis mukana pesuaineet,ä tms muu mitä ostatte).
Mulla 1600e/7hlö ja mielestäni tää on aika vähän.
Kommentit (84)
Vierailija kirjoitti:
Mulla keskimäärin 200€/kk ja miehellä saman verran. Eli 400€/kk, 2 hengen talous. Molemmat hyvätuloisia ja syödään terveellisesti ja monipuolisesti.
Ai jaa, meillä on aikuinen ja teini ja menee tuo sama 600 e/kk terveelliseen ruokaan. Olen pienituloinen YH
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mulla keskimäärin 200€/kk ja miehellä saman verran. Eli 400€/kk, 2 hengen talous. Molemmat hyvätuloisia ja syödään terveellisesti ja monipuolisesti.
Ai jaa, meillä on aikuinen ja teini ja menee tuo sama 600 e/kk terveelliseen ruokaan. Olen pienituloinen YH
Komppi. Sama täällä. Hyvätuloisena pariskuntana en kehtaisi elvistellä 600e ruokalaskulla, siihen kun pystyy pienituloinen yksinhuoltajakin.
Vierailija kirjoitti:
Meillä menee 800e/kk, taloudessa neljä henkilöä. Mukana pesuaineet, kaikki mitä syödään (myös ulkona), polttoaineet ja satunnaiset kodinostokset.
Aika pienellä selviätte. Meitä 2 ja pienet tulot, mutta ruokalasku samaa luokkaa.
Vierailija kirjoitti:
Saanen kysyä, mitä ihmettä ostat että kauppaan menee tuollainen summa? 1600€ / kk tekee 19200 € vuodessa.
Eihän se ole henkilöä kohden kuin+200e, ei paljoa, jos on varaa laittaa ruokaan...
Meillä on ostokset noin 1000€ kuussa, siitä noin 300€ polttoaineisiin.
Eikä kyllä olla mitään hyvätuloisia, vaan keskituloisia ja puolison kanssa bruttotulot yhteensä noin 90-100 tonnia vuodessa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Saanen kysyä, mitä ihmettä ostat että kauppaan menee tuollainen summa? 1600€ / kk tekee 19200 € vuodessa.
Eihän se ole henkilöä kohden kuin+200e, ei paljoa, jos on varaa laittaa ruokaan...
Mua rupesi nyt kiinnostelemaan, etta MITA sielta kaupasta ostetaan, etta tuon 200 euroa/henki saa viikossa kulumaan? :D
Kun siis me syodaan seka erittain monipuolisesti, etta normaalisti terveellisestikin (vihanneksia ja hedelmia paivittain), ja joskus herkutellaankin vahan spesiaalimmilla ruokalajeilla.
Eika me silti, vaikka miten reviteltaisiin, saada menemaan enemman kuin satanen viikossa kauppaan kahdelta + koiralta ja tassakin on jo sitten jonkin verran alkoholijuomia mukana...
Meitä 2 aikuista. Menee noin 600€/kk. Sisältäen ruoan lisäksi kaikki wc-paperit, pesuaineet yms.
treffit kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Saanen kysyä, mitä ihmettä ostat että kauppaan menee tuollainen summa? 1600€ / kk tekee 19200 € vuodessa.
Eihän se ole henkilöä kohden kuin+200e, ei paljoa, jos on varaa laittaa ruokaan...
Mua rupesi nyt kiinnostelemaan, etta MITA sielta kaupasta ostetaan, etta tuon 200 euroa/henki saa viikossa kulumaan? :D
Kun siis me syodaan seka erittain monipuolisesti, etta normaalisti terveellisestikin (vihanneksia ja hedelmia paivittain), ja joskus herkutellaankin vahan spesiaalimmilla ruokalajeilla.
Eika me silti, vaikka miten reviteltaisiin, saada menemaan enemman kuin satanen viikossa kauppaan kahdelta + koiralta ja tassakin on jo sitten jonkin verran alkoholijuomia mukana...
Tuossahan oli alunperin kysymys siitä, että 7-henkinen perhe käyttää ruokaan 1600 eur / kk, siis vähän päälle 200 euroa henkeä kohden kuukaudessa, ei viikossa.
Vierailija kirjoitti:
treffit kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Saanen kysyä, mitä ihmettä ostat että kauppaan menee tuollainen summa? 1600€ / kk tekee 19200 € vuodessa.
Eihän se ole henkilöä kohden kuin+200e, ei paljoa, jos on varaa laittaa ruokaan...
Mua rupesi nyt kiinnostelemaan, etta MITA sielta kaupasta ostetaan, etta tuon 200 euroa/henki saa viikossa kulumaan? :D
Kun siis me syodaan seka erittain monipuolisesti, etta normaalisti terveellisestikin (vihanneksia ja hedelmia paivittain), ja joskus herkutellaankin vahan spesiaalimmilla ruokalajeilla.
Eika me silti, vaikka miten reviteltaisiin, saada menemaan enemman kuin satanen viikossa kauppaan kahdelta + koiralta ja tassakin on jo sitten jonkin verran alkoholijuomia mukana...
Tuossahan oli alunperin kysymys siitä, että 7-henkinen perhe käyttää ruokaan 1600 eur / kk, siis vähän päälle 200 euroa henkeä kohden kuukaudessa, ei viikossa.
Ai joo, sori. Aivojumitus.
Carry on! :D
800€/3 hlöä ja ainakin yhdet vieraat eli n 12 hlöä / kk.
Enemmänkin menisi kevyesti
N. 650 e, kaksi aikuista. Lounaat syödään aina ulkona, illalliset pari kertaa viikossa.
En ole ihan tarkkaan laskenut, mutta veikkaa 1500 eur, (äiti + isä ja lähes teini-ikäiset tyttö ja poika). Syömme mielestäni laadukkaasti ja terveellisesti pääsääntöisesti.
Noin 700 cittariin. Lisäksi vessapaperit, ulkokananmunat ja iso osa raa'asta lihasta muualta.
2+1, kokataan itse ja eväät töihin.
Pidän sellaista 20-25 euron päiväkulutusta "kattona". Eli jos menee yli 50 euroa kerralla kauppaan, ei "saa" mennä huomenna, eikä ylihuomenna kauppaan. Arvioisin, että alle 200 euron hujakoilla viikkokulutus pyörii. Jos pari viikkoa lähellä satasta, tulee väkisinkin liki parin sadan viikko perään, kun täytetään "loppuunsyötyjä" varastoja.
Jos ei juurikaan seuraile mitä menee kauppaa, niin tuppaa menemään yli 800 euroa kuukaudessa.
Vierailija kirjoitti:
Pidän sellaista 20-25 euron päiväkulutusta "kattona". Eli jos menee yli 50 euroa kerralla kauppaan, ei "saa" mennä huomenna, eikä ylihuomenna kauppaan. Arvioisin, että alle 200 euron hujakoilla viikkokulutus pyörii. Jos pari viikkoa lähellä satasta, tulee väkisinkin liki parin sadan viikko perään, kun täytetään "loppuunsyötyjä" varastoja.
Jos ei juurikaan seuraile mitä menee kauppaa, niin tuppaa menemään yli 800 euroa kuukaudessa.
Kaksi aikuista ja kaksi teiniä. Vain yksi aikuinen syö lämpimän ruuan muualla, muut syövät kotona.
Noin 600€ kuussa. 4 hlö perheessä. 2 aikuista ja lapset 7v.&4v.
Ja olemme hyvätuloisia.
Vierailija kirjoitti:
Noin 600€ kuussa. 4 hlö perheessä. 2 aikuista ja lapset 7v.&4v.
Ja olemme hyvätuloisia.
Tarkistin asian s-tililtä ja keskimäärin 450€ kuussa mennyt viimeisen vuoden aikana.
Meillä on kaikki kaupat yhtä kaukana: 3-4 km Cittari, Prisma, Herkku ja Lidl. Minä valitsen kaupan sen mukaan, mitä olen ostamassa eniten. Herkussa käyn vähemmän, syynä parkkipaikan vaikeus.
Meillä nettotulot ovat 7000 e, mutta silti käyn vähintään kerran kuussa Lidlissä.
Käyn siellä aina, kun espressopavut ja oliiviöljy on loppu, sekä tarvitsen paljon kasviksia/hedelmiä.
Lidlissä on parhaat hedelmät. Ja kahvipapuja ja öljyä meillä menee paljon, ja katson ihan rahaa siinä. Samalla tietty ostan kärryn täyteen.
Prismasta en oikeastaan tykkää yhtään. Se on tylsä. Menen sinne vain, jos ostan pesuaineita tai muuta ei-ruokaa.
Maidot ja pikkutäydennykset haen lähi k-kaupasta.