Ihottumaa valkokultaisista sormuksista.
Minulle on alkanut tulla kihla- ja vihkisormuksista ihottumaa. Pieniä kutisevia näppyjä, jotka kiertävät sormen juuri tuosta sormusten alta. Miten niiltä voi välttyä? Vaiva on ihan uusi, vaikka sormukset ovat tuossa olleet jo pitkään (=vuosia). Onko kellään kokemusta?
Kommentit (8)
omat valkokultaiset koruni ovat käsintehtyjä ja niistä on aitoustodistus. eivät sisällä nikkeliä. olen todella herkkä saamaan allergioita.
Monet kosketusallergiat vaativat aikaa kehittyäkseen, joten
ne eivät ilmene heti. Itse olen allergisoitunut mm. kellolle,
jota pidin vuosikausia ennen mitään oireita.
Sinulla tuskin on muita vaihtoehtoja kuin lopettaa näiden
sormusten käyttö ja siirtyä muihin koruihin.
Vierailija:
Minulle on alkanut tulla kihla- ja vihkisormuksista ihottumaa. Pieniä kutisevia näppyjä, jotka kiertävät sormen juuri tuosta sormusten alta. Miten niiltä voi välttyä? Vaiva on ihan uusi, vaikka sormukset ovat tuossa olleet jo pitkään (=vuosia). Onko kellään kokemusta?
nyt tuo vuoden sormessa ollut vihkisormus ilmeisesti aiheuttaa kutinaa ja juuri pieniä näppyjä, joista puristamalla tulee nestettä. Minun sormuksien pitäsi olla nikkelittömiä, vihkisormuskessa on erikoisesti istutettu timantti, olen meittinyt voisiko ihottuma johtua siitä. Inhottava vaiva, nytkin olen ilman sormuksia ja yritän parannella ihottumaa.
itse en voi niitä käyttää. Kesällä voi helposti tulla (bakteeri) tulehdus sormuksen alle kun on koko ajan hikoilusta kostea Kannattaa pitää puhtaana ja kuivana.
pistin sormuksen alle väritöntä kynsilakkaa. Auttaa vaivaan, ihottuma on hävinnyt.
Näpyt näyttävät olevan enemmänkin vihkisormuksen alla. Minullakin on siinä istutettuna 3 timanttia. Joka tapauksessa kummassakin sormuksessa on kullan lisäksi hopeaa ja palladiumia, ei siis nikkeliä, joten siitä ongelma ei johdu. Tämän ehdin tässä välissä tarkistaa.
Kiitos siis kaikille asiallisista vastauksistanne ja mukavaa kesää!
Syynä voi olla nikkeli. Valkokullassa on nikkeliä seassa ja sille voi herkistyä vaikei aiemmin ois tullut mitään oireita.
Mulla kävi samoin ja meni korut vaihtoon..