Millainen suku/perhe jättää lehteen laittamatta kuolinilmoituksen? Minusta törkeetä touhua. Kaikilla kuolleilla on oikeus
tulla tietoon et ovat kuolleet. Eri asia jos itse ovat toivoneet ettei lehteen ilmoitusta laiteta. Mitä muut on mieltä?
Kommentit (116)
En itse halua edes hautajaisia kun kuolen saati lehti-ilmoitusta.
Ystävä kielsi laittamasta kuolinilmoitusta lehteen saatikka pitämästä hautajaisia hautajaistestamentissaan.
Kuollut ei tarvitse lehti-ilmoituksia.
Meillä ainakin yllätti kuolinilmotuksen hinta. Ja kyseessä pieni paikallislehti, ei Hesari. Laitettiin silti.
Suurin osa maailman ihmisistä, varmasti myös merkittävä osa suomalaisista kuolee ilman mitään ilmoituksia lehdessä. Ei siinä minusta ole mitään ihmeellistä.
Tällaisia asioita kannattaa miettiä omalle kohdalle. Tunnetko omaisesi, jättäisivätkö he laittamatta ilmoituksen? Oletko kertonut haluavasi sellaisen? Onko siihen varaa vai pitäisikö sinun itsesi laittaa sivuun hautajaisrahaa?
Mihin lehteen? Paikkakuntamme ilmaisjakelulehdessä on ainakin syntyneet ja kuolleet.
Ainakin Aamulehdessä on viikottain seurakunnittain lista jossa esim. kuolleet.
Mikäs siinä ilmoitellessa, jos kuolinpesässä on moiseen rahaa.
Tiedätkö, paljonko ne maksavat? Hinta on helposti 800 euroa, jopa yli tonnin. Se on monelle perheelle iso raha, semminkin jos pitää järjestää myös hautajaiset.
Ap on oikeassa. Siinä pitää olla myös selfie vainajasta.
Itse olen kieltänyt kuolin-ilmoituksen laiton lehteen. Kaikki, joiden kanssa olen tekemisissä, varmasti huomaavat minun kuolleen.
Jospa oli siinä lehdessä, jota sä et lukenut?
Ja jos oli sulle läheinen, niin kai olisit kuullut kuolemasta muualtakin.
Ihmisellä voi olla ystäviä tai tuttavia jotka arvostavat tietoa poismenosta. Mutta minäminä ja meidän p.erhe
Vierailija kirjoitti:
Ainakin Aamulehdessä on viikottain seurakunnittain lista jossa esim. kuolleet.
Mutta jos vainaja ei kuulunut kirkkoon.
Vierailija kirjoitti:
Jospa oli siinä lehdessä, jota sä et lukenut?
Ja jos oli sulle läheinen, niin kai olisit kuullut kuolemasta muualtakin.
Tuleeko vainaja koputtelemaan seinään vai miten vatussa kuulet jos et tunne vainajan aikuista lasta joka on ollut vähemmän tekemisissä edesmenneen kanssa kuin sinä?
Ihan hyvä juoni mutta nyt et onnistunut oikein kunnolla. Ei tästä pitkää ketjua varmaankaan tuu.
Hautajaisiin meni lähes kymppitonni. Ei jäänyt rahaa tonnin ilmoitukseen hesarin sunnuntaisivulla.
Mitähän vittua nyt taas.