Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Hei, te joilla on kiertoilmauuni

Vierailija
01.06.2006 |

Käytättekö sitä kiertoilmaa aina, kun teette uunissa jotain?



Itse en ole vielä oikein päässyt jyvälle siitä. Olen käyttänyt sitä parin kuukauden aikana, jona kiertoilmallinen liesi meillä on ollut, vain kerran. Leivoin silloin pullia. Miten sen käyttö poikkeaa normaalista uunisa?



Mulle olisi siis kelvannut ihan tavallinenkin liesi, mutta mies halusi tuollaisen.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
01.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä se on aina käytössä.



Ohjelämpötilaa voi alentaa n. 10-15 astetta ja kypsymisaika on jonkin verran nopeampi. Kokemus opettaa.



Parasta kiertoilmauunissa on se, että ruokia voi kypsentää ja kuumentaa monessa kerroksessa. Meillä on parhaimmillaan kolme peltiä päällekkäin ja tulos on hyvä.



Suosittelen kiertoilmaan myös kuivaukseen. Esim. tuoreita yrttejä tai sieniä ritilälle tai pellille moneen tasoon. Lämmöksi alhaisin mahdollinen, n. 50 C, ja vaikka puukauha luukun väliin, jotta ilma kiertää paremmin ulos.







Vierailija
2/2 |
01.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

T: meilläkin aina käytössä



PS:Onhan uunin ohjekirja luettu?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla