Mä en todellakaan osta päiväkodin henkilökunnalle mitään lahjoja!
Te jotka ostatte, ostatteko siivoojillekin ja keittäjille? Kaikille tai ei kenellekään on mun mielipide. En tajua miksi mun pitäisi niitä lahjoa, eiväthän hekään osta minulle lahjaa ja mm. minun ansiostani heillä on töitä.
Mikä ihme ihmisiä riivaa kun pitää ostaa lahja opettajalle tai jollekin lastentarhan tädille?
Kommentit (38)
Vierailija:
ja pinnallista maailmankuvaa: " sossun asiakkaat ei OSTA" " kiireiset uravanhemmat ei OSTA" . Vain tavaroilla kiittäminen on oikeaa..ollaan muka niin tärkeänä, mutta itse tekee törkeitä ja pinnallisia yleistyksiä
Vierailija:
Se nyt vaan on hyvien tapojen mukaista kiittää. Ei ne päiväkodin tädit ja koulun opet kovin kummosta palkkaakaan saa . Kiittäminen nyt vain on älykkään ja sivistyneen ihmisen käytöstä :)
Isompien lasten opettajat saavat itsetehdyt kortit ja -istutetut taimet.
Olen itse aina antanut lahjat opettajilleni ja nyt opetan tämän hyvän tavan lapsilleni. Sivistystä, sivistystä...
Tuo LTO: n kommentti, joka halveksii lahjoja ostamattomia vanhempia, saa minut taas kerran pidättäytymään tässä tavassa, eli ei lahjoja tänäkään keväänä. Luulisi että koulutetulla ihmisellä olisi toisenlainen ajatusmaailma. Sossun asiakkaita ei olla, keskimääräistä hyvätuloisempi perhe.
Toki saavat palkkansa. Ei lahjan ole tarkoitus olla palkka vaan lahja. Halusin kiittää erityisen hyvästä hoidosta :)
Vein nyt myös kukan ja viinipullon lukion kanslistille. Hän on aina niin ystävällinen ja jaksoi vastata lukuisiin kyselyihini ja soittoihini. Hän teki tietysti " vain" työtään, mutta teki sen niin hyvin että ansaitsi minulta erityiskiitoksen!
päivähoidosta ja koulusta. Ongelmista kärsivät perheet (lapset) eivät usein edes sanallisesti kiitä, vaikka kuinka olisin tehnyt töitä heidän eteensä. Ja toinen jotka ei myöskään kiitä tai edes tule tervehtimään juhlissa tms ovat erittäin kiireiset ja hyvätuloiset (lue: laiminlyödyt lapset) NÄin se vaan on. Ne kiittävät joiden lapsista ei juuri huolta ole vaan lapset ovat tunne-elämältään ihan terveitä.
On tietty mukava saada joku pieni kiitos, mutta vain jos antaja haluaa sen antaa. EN missään tapauksessa odota jokaiselta perheeltä jotain kiitosta! Riittää kun toivotetaan hyvää kesää ja vaihdetaan pari sanaa joko menneestä vuodesta tai tulevasta.
Itse vien oman lapseni pk. n henkilökunnan kahvihuoneeseen herkkuja, joko konvehtirasian tai jonkun makeissekoituksen, näin siistijät ja keittönkin väki saa suun makeaksi (eikä hintakaan ole huima esim 5 euroa Haribon laatikosta :)
Kiitostakin enemmän toivoisin, että vanhemmat vaivautuisivat opettelemaan edes nimeni, sillä minä olen se, joka hoivaa, kuuntelee, lohduttaa, ohjaa, tarkkailee, neuvoo ja sylittelee lasta koko pitkän päivän. Minä todella välitän lapsen terveydestä, tarpeista ja tunteista, kyse on lasen tärkeistä ihmissuhteista.
Hyvää kesää kaikille lapsiperheille. Lomailkaa ja kerätkää voimia syksyä ja talvea varten!
KUn lapsia on monta, ei ole rahallista mahdollisuutta ostaa niin monia lahjoja.
Kyllä meinas tulla itku silmään, kun tietää ettei muutamia lapsia enää näe (lähtevät kouluun tms). En ymärrä niitä hoitajia/opettaia jotka ovat jonkun lahjan perään...
t:yx lähihoitaja
jos on paljon opettajia, päiväkodin hlökuntaa niin miksi ei voi vaikka askarrella korttia? keväällä itse istutetut taimetkin on halpoja.
itse vien aina päiväkotiin aikuisille jotakin herkkua. usein olen itse leiponut esim. kääretorttua, pikkuleipiä tmv.
se ele että joku muistaa kiittää on iso asia ja auttaa kyllä jaksamaan ja ponnistelemaan taas eteenpäin!
jokainen meistä kai saa työstään palkkaa ja silti se myönteinen palaute ja asiakkaan kiitos hyvin hoidetusta hommasta on iso juttu. useissa yrityksissähän hyvin menneistä projeksteista saa kiitosta ihan myös materiatasolla, miksi sitä ei kritisoida?
minusta on kaunista kiittää hoitajaa hyvästä hoidosta koko perheen puolesta. Jos joku ei osta lahjaa, oma on asiansa. Minusta kuitenkin noin suurelta osalta perheen elämään kuuluvaa ihmistä on kiitettävä lahjan kera.
kiittääkin päivittäin päivästä lastaan hakiessa. En jaksa ymmärtää sitä että joku päiväkodin työntekijä tai yleensäkään kukaan odottaa saavansa kiitokseksi työstään jotain materiaa. Tietysti on kiva joskus saada jotain, mutta sen ei mielestäni pitäisi olla mikään itsestään selvyys työntekijälle tai pakko vanhemmille. Ja en todellakaan voi ymmärtää hoitajia jotka arvostelevat saamiaan lahjoja, sellaisille en itsekään soisi yhden yhtä lahjaa...
Mikäli siis haluatte antaa jotain hoitajille niin se on varmasti ihan ok asia, mikään pakko se kuitenkaan taatusti ole. Itseni mieltä ainakin lämmittää enemmän todella tarkoitetut kiitoksen sanat kuin pakolla ostettu materia. Kukin tehköön siis miltä itsestä parhaalle tuntuu.
Hyvää mieltä ja aurinkoista kesää kaikille! :)
t: päiväkodin " täti"
Kiitostakin enemmän toivoisin, että vanhemmat vaivautuisivat opettelemaan edes nimeni, sillä minä olen se, joka hoivaa, kuuntelee, lohduttaa, ohjaa, tarkkailee, neuvoo ja sylittelee lasta koko pitkän päivän. Minä todella välitän lapsen terveydestä, tarpeista ja tunteista, kyse on lasen tärkeistä ihmissuhteista.
Minua ainakin ottaa suuresti päähän se, etteivät päiväkodin tädit ja sedät esittäydy vanhemmille ollenkaan. Juuri tänään näin lapseni päiväkodissa hoitajan, joka oli minulle täysin tuntematon. Illalla kysyin lapseltani, että mikä tämän uuden hoitajan nimi on, hän sanoi, että kyseinen hoitaja on ollut päiväkodissa töissä ainakin joulusta saakka.
Luulisi, että hyvään käytökseen kuuluu se, että kun tullaan uuteen paikkaan töihin, esittäydytään!
Jos ei täti esittäydy (esim luulee jo esittäytyneensä kun vanhenpia on paljon...) niin miksi et itse mene esittäytymään. Näin itse teen jos on uusi kasvo!
Se nyt vaan on hyvien tapojen mukaista kiittää. Ei ne päiväkodin tädit ja koulun opet kovin kummosta palkkaakaan saa . Kiittäminen nyt vain on älykkään ja sivistyneen ihmisen käytöstä :)
Ihan vaan siksi, että he kuulemma tykkäävät minusta ja halusivat kiittää!
Jos ei huvita ostaa, ei TODELLAKAAN tarvitse ostaa mitään. Pakkolahjat on pyllystä!
Vierailija:
useissa yrityksissähän hyvin menneistä projeksteista saa kiitosta ihan myös materiatasolla, miksi sitä ei kritisoida?
Vierailija:
Minua ainakin ottaa suuresti päähän se, etteivät päiväkodin tädit ja sedät esittäydy vanhemmille ollenkaan. Juuri tänään näin lapseni päiväkodissa hoitajan, joka oli minulle täysin tuntematon. Illalla kysyin lapseltani, että mikä tämän uuden hoitajan nimi on, hän sanoi, että kyseinen hoitaja on ollut päiväkodissa töissä ainakin joulusta saakka.Luulisi, että hyvään käytökseen kuuluu se, että kun tullaan uuteen paikkaan töihin, esittäydytään!
Itse kun menin uutena päiväkotiin töihin, esittäydyin vanhemmille. Kuukauden mittaan tuli paljon ihmisiä vastaan ja välillä siinä hässäkässä unohtui olinko jo esittäytynyt vai en. Tosin yleensä silloin tokaisin rempseästi että " Anteeksi. En muista olemmeko jo tavanneet mutta minä olen..." .
Kuukauden jälkeen en juurikaan enää esitellyt itseäni. En enää laskenut itseäni niin uudeksi. Puhumattakaan puolen vuoden jälkeen!
Miten voi olla mahdollista, että hoitaja on uusi kasvo, jos hän on ollut päiväkodissa joulusta saakka?
Jos hän tuli tuuraamaan eri ryhmästä, niin ymmärrän hyvin ettei esittäytynyt. Jos sijaiset (lyhytaikaiset) ja toisten ryhmien aikuiset alkaisivat kaikki esitellä itseään, niin lopulta vanhemmat eivät enää muista kuka oli kuka ja mistä ryhmästä.
tuollaisia vanhempia!!!! t. lastentarhanopettaja
kaltaistes lapsia sinne ei edes valita, Sorry!
Oma kokemukseni on, että suurin osa vanhemmista muistaa jotenkin. Minua ainakin lämmittää myös se suullinen kiitos ja esim. halaus, jos välit nyt ovat niin läheiset. Ja jos joku vanhempi aloittaa tälllaisen keskustelun ja kyselee lahjojen ostamisesta, niin kai tänne saavat kirjoittaa niiden lahjojen saajatkin ilman, että heti leimataan materian perään nurkuviksi tädeiksi. Eiköhän sen lahjan antamisen pitäisi tulla sydämestä ja halusta antaa eikä pakosta!