Palautuuko teille tutuista hajuvesistä eläviä muistoja menneisyydestä?
Haistelin tavaratalon kempparissa tuttuja klassikkohajuvesiä ja monista tuli voimakkaita muistoja elämän varrelta. Piti lopettaa kun alkoi tulla kyyneleitä silmiin.
Kommentit (10)
Kyllä. Mulla on vieläkin hajuvettä, jota käytin kun tavattiin 6 v sitten miehen kanssa. Sitä kun suihkauttaa, tulee valtavasti muistoja mieleen.
TUoksuista ja hajuista ylipäätänsä. Johtuu siitä, että ihmisellä muisti ja hajukeskus ( tai mitä nyt ikinä ovatkaan :D) sijaitsevat lähekkäin.
Tyhjensimme äskettäin mummolarakennusta ja jostain tuli vastaan tuoksunäyte ( miksi ihmeessä sellainenkin oli säästynyt) ja se toi ihan mieleen jo 15 vuotta sitten kuolleen äitini. Hänellä oli selvästi ollut tuota hajuvettä.
Kaikki tuoksut tuo tuoksuja mieleen: niin posiitivisa kuin negatiivisiakin :)
Kyllä, ylipäätään tuoksut palauttavat muistoja ehkä voimakkaammin kuin muut aistiärsykkeet. Ja ne ovat kokonaisvaltaisia elämyksiä, tuovat sen saman fiiliksen tunteineen.
Sain varhaisteininä siskoltani joululahjaksi Samba Nova -hajuveden, ja siitä muistuu elävästi mieleen yläasteajat, jopa jotkut tietyt hetket koulussa sinä talvena.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Pskamaista,että tuoksujen koostumuksia joskus muutetaan (tuoksun kantaja-ainetta yms)
Yhdestä hajuvedestä yksi nainen. Kysyin joskus ja oli Vercase. Huoh...
Olen mies ja yksi ensimmäisitä deodoranteista nuoruusvuosina oli Old Spice. Vuosikymmeniä myöhemmin tuo haistoin saman tuoksun ja nuoruus tuli mieleen.
Hajumuistot ovat todella vahvoja.
Eipä juurikaan, ei varsinkaan hajuvesistä. Laitosruoan haju kyllä ahdistaa, samoin desinfiointiaineen haju tuo ikävästi mieleen lapsuuden hammaslääkäripelon
Kyllä tulee mieleen erinäiset migreenikohtaukset joita olen mummohajuvesistä saanut. Toivoisin että hajuvesien käyttö pikkuhiljaa jäisi menneisyyteen, sen verran turha ja haitallinen tapa se on. Maailmassa on kemikaalikuormaa ihan riittävästi muutenkin.
No hajuvesiä en ole nuuhkutellut mutta äsken kävelin ala-asteen ruokalan ikkunoiden ohi ja pamahti kyllä melkoiset nostalgiat siitä laitosruuan hajusta.