Miksi juhannusta pitäisi juhlia?
Kommentit (31)
Tässä toinen joka ei ymmärrä juhannuksen viettoa. Toinen jota en ymmärrä on vappu.
En ole koskaan itse juhlinut Juhannusta, aina korkeintaan ollut läsnä fyysisesti kun muut juhlii, viime juhannuksena olin ensimmäistä kertaa yksin. Päivä muiden joukossa
Eihän mitkään juhlat ole pakollisia. Välillä on kiva juhlia jotain, niin tulee vähän kevennystä arkeen. Hassu kysymys.
Eihän sitä ole kenenkään pakko juhlia, jos ei huvita. Vai oletko niitä, jotka huseeraa hiki hatussa juhannussiivousta kotona ja mökillä, tekee ruokaa ja kutsuu koko suvun mökille juhannukseksi ja sitten kitisee kun on niin kauheeta, itikat kiusaa ja sukulaiset hukkuu järveen sepalus auki?
Koska halutaan maistaa juhannussimaa.
Kyyyyyllähän se on jees kun voi lällittää pitkän viikonlopun
Juhannus on keskikesän juhla, jota vietettiin alunperin säänjumala Ukon juhlana. Juhlan tarkoituksena oli varmistaa maataloudesta elantonsa saaneen väestön tulevan vuoden sato ja hedelmällisyys. Katolinen kirkko sijoitti päivän pyhän Johannes Kastajan yntymäjuhlaksi ”Nativitas Johannis baptiste” vuonna 1316. Nimestä Johannes muotoutui ajan kuluessa juhlan nykyinen nimi juhannus. Juhannuksen vietossa elävät tänäkin päivänä kansanomaiset ja kirkolliset perinteet rinnakkain. Kansanomaisessa ajanlaskussa juhannus oli kesän merkittävin vuotuisjuhla. Keskikesän valoisampaa yötä vietettiin mahdollisimman lähellä luontoa, jossa uskottiin olevan erityistä taikavoimaa
Juhlitaan koska silloin on lapsen syntymäpäivä, muuten ei tarvitsisi juhlia.
Ei kai mitään erityisesti pidä juhlia, mutta moisista saa hyvän syyn kokoontua jollain porukalla yhteen. Monilla on silloin vapaata ja normaaliviikonloppua enemmän aikaa ja halua panostaa olemiseen, kuten jouluna tai pääsiäisenäkin. Pakkohan ei ole osallistua mihinkään.
Suomalaisten suurin juhla. Kerrankin ihmiset ei valita säästä ja valoa piisaa. Sama kuin joulu, muttei ole lahjashowta. Syödään ku porsaat ja pari kuolee joka tapauksessa. That's it.
No ei kai sitä tarvitse juhlia, jos ei halua. Ei mekään sen enempää perheen kanssa juhlita, mutta nautitaan mökillä kesästä. Nautitaan siitä että luonto on kauneimmillaan, saunotaan, uidaan ja grillaillaan..jotenkin juhannuksena sitä ymmärtää, että on kesä!
En juhli mitään yleisiä juhlapäiviä. Vappuna dokaan pari päivää putkeen koska se nyt kuuluu asiaan. Mutta en vietä nitään satuolentojen synttäreitä (joulu) tai jotain suomi-maan itsaripäivää
Voisiko ap kertoa, että mitkä juhlat hän hyväksyy.
Vierailija kirjoitti:
No ei kai sitä tarvitse juhlia, jos ei halua. Ei mekään sen enempää perheen kanssa juhlita, mutta nautitaan mökillä kesästä. Nautitaan siitä että luonto on kauneimmillaan, saunotaan, uidaan ja grillaillaan..jotenkin juhannuksena sitä ymmärtää, että on kesä!
joo ja että parin kuukauden päästä se on ohi
Kaikki juhliminen on kivaa. Hyvää seuraa (rakas ja ystävät), hyvää ruokaa ja juomaa. Ihan parasta. 🤗 Elämän pitää olla mukavaa ja iloista.
Kunnollinen pakanajuhla jota kristityt eivät ole kyenneet omimaan.
Ei ole pakko. Lähinnähän alkkikset tarvitsevat virallisen luvan harrasteensa eskalointiin.
Ei sinun tarvitsekaan sitä juhlia. Voit ihan istua verhot kiinni makaronilaatikon kanssa sohvalla telkkua töllöttömässä niin kuin vuoden muinakin päivinä, jos se on se mitä todella haluat.
Monet kuitenkin kokevat, että keskikesä on vuoden parasta aikaa. Yöaikainen valo, kukkivat luonnonkasvit ja yhä laulavat linnut ovat kauan kaivattu muistutus elämän jatkumisesta ja kauneudesta ankean talven jälkeen. Siitä pääsee parhaiten osaksi rikkomalla jokapäiväiset rutiininsa juhlien muodossa. Monelle se on myös ikiaikainen perinne, jonka kautta pääsee vuosi vuodelta kiinni ajan kulumiseen ja sukupolvien yhteyteen. Joku juhlii vain olemalla rauhassa ja valvomalla pitkään, joku monimutkaisemmin ja isommalla joukolla. Tällaisen juhlinnan mahdollistaa kätevästi se, että kaikki tekevät sen samaan aikaan sovittuna aikana, juhannuksena.
SIlti, kenenkään vapaan aikuisen ei ole sitä pakko viettää.
Tälle linjalle jos lähdetään niin ei kai jouluakaan sitten "pidä" juhlia?
Juhannuksen juhlinta menee kategoriaan "näin on [aina] ennenkin tehty" eli keskikesää on juhlittu pohjoisissa maissa iät ajat.