Synnyin väärälle aikakaudelle/kaikki jäi näkemättä
Oon -04 syntynyt ja tuntuu siltä että olen syntynyt täysin väärälle aikakaudelle. Olisin niin halunnut elää 80 ja 90 luvun sekä 2000 luvun alun. Kaikki jäi näkemättä: Hyvä musiikki, MM95, M/S Estonia, Kursk, 2001 usa presidentin vaalit, kylmä sota, persianlahden sota, prinsessa diana, Neuvostoliitto, Jugoslavia, Vhs, Michael Jackson sekä Syyskuun 11. päivän iskut. Lista on loputon. Mua niin harmittaa että synnyin liian myöhään, kaikki kiinnostava jäi näkemättä :( Tiedän kyllä että synnyin turvalliselle aikakaudelle mutta... Nykyaikana ei vaan tapahdu oikeen mitään.
Kommentit (88)
Kiinnostavaa, että suhtaudut asiaan tällä tavalla. En olisi uskonut, että joku sinun ikäinen ajattelee niin. Mä oon syntynyt -89 ja kyllä tosi tyytyväinen siihen :)
Parhaat pätkät on vielä edessäpäin!
Hah, muistan kun katsottiin serkun kanssa tuota MM95 peliä. Mulla oli kamala flunssa eikä voinut huutaa kun oli ääni lähtenyt, kähisin vaan kun tuli maaleja 😀
Vielä jännempää olisi ollut elää sota-aikana 40-luvulla.
Kyllähän nykyäänkin tapahtuu mutta monta kertaa kun sitä arkea eletään nuo kohokohdat kultaantuvat vuosien saatossa. Eurooppa elää tällä hetkellä poikkeuksellista ajanjaksoa kun Venäjä on herännyt talviuniltaan, valtiot velkaantuvat ja aiemmin pankitkin kaatuivat. Euroopassa laaja maahanmuuttoliikehdintä puhuttaa. Vielä on olemassa Pohjois-Korea ja ”kommunistinen” Kiina. Sähköautot yleistyvät, ilmasto muuttuu, Putin ja Trump presidentteinä... Jatka itse listaa. :D
Itse olen siis vm. 89 ja nuorempana minulla oli samanlaisia ajatuksia kun sinulla nyt.
1980-luvulla oli epäilemättä paras musiikki.
Jännää on kirjoitti:
Vielä jännempää olisi ollut elää sota-aikana 40-luvulla.
Mummoni joskus sanoi, kun lapsena sanoin hänelle tuota samaa, että sota-ajassa ei ollut mitään jännää. Se oli pelottavaa, epävarmaa aikaa. Kokoajan sai pelätä kuulevansa suru-uutisia omaisista ja ystävistä. Piti pelätä pommituksia. Oli puutetta kaikesta sodan aikana ja pitkään sen jälkeen, 50-luvulle saakka. Nuoruuden kertoi hukkuneen kokonaan sotavuosiin. Oli -22 syntynyt.
No, voit ap. huoletta lohduttautua ainakin sillä, etteivät useimmat tuona aikana eläneetkään noita, (...sitä aikakautta nyt jälkeenpäin leimaavia) mainitsemiasi uutistapahtumia nähneet silloinkaan muualta kuin telkkarista.
(...tai netistä -siis korkeintaan )
No onhan 2004 jälkeenkin tehty historiaa. Facebook ja some keksittiin, tuli Youtube, Avicii kuoli, Suomesta tuli kulttuuririkastettu.
Jos haluat olla nokkela, niin mieti oman aikasi tapahtumia. Menneisyyttä aina nostalgisoidaan ja elokuvantekijät tekee kaikesta arkisesta jännää. Sinun nuoruudessa on ollut esim. persujen nousu ja trumpismi, brexit-uhka (vielä ei tiedetä miten käy), somen vaikutus kaikkeen ja sieltä nousevat tähdet, ääri*isl*min terrori, toisaalta taas pehmeiden arvojen nousu. Ilmastonmuutos-hässäkkä ja monet muut uudet tuulet.
Käy antikvariaatista ostamassa kasettisoitin ja hanki netistä c-kasetteja....siitä se alkaa. Mutta sinä tulet näkemään ehkä dinosauruksia (geeniteknologia) ja Mars tukikohdan...itsellä 49v on vähän kiikun kaakun.
Itse olisin halunnut elää monta vuosisataa aikaisemmin, eli renessanssiajan Italiassa. Upeaa taidetta, hevosia kulkuvälineinä, ei tietoakaan Yhdysvalloista, NATO:sta eikä EU:sta.
Jos tykkää 80 luvun musiikista niin sitä kuulee helpommin nyt kuin 80 luvulla. Lisäksi 80 luvun alussa sai turpaan jos oli pitkätukka ja lopussa jos oli lyhyt :D
On sanottu, että kuva aikakaudesta ja sen kokonaisuudesta,
(esim. jostain tietystä vuosikymmenestä)hahmottuu ns. julkisessa ja yleisessä tietoisuudessa jonkinlaiseksi 'yhtenäiseksi kuvaksi' jostain, jonkun ajanjakson käänekohdista ja 'merkkitapahtumista' vasta jälkikäteen ja että silloinkin se on väistämättä aina sen kirjoittajan,dokumentintekijän tms. tiedonvälitysammattilaisen tulkinta siitä.
Olet vain sokea sille mitä tapahtuu nyt.
Ei silloin ollut mitään hyvää. Tv:ssä kaksi kanavaa. Nyt on gravitaatiaallot havaittu, musta aukko ja Pluto kuvattu. Seuraavaksi odotan, että maapallon ulkopuolista elämää löytyy.
en ymmärrä tätä nykyteinien kasarifantasiointia, ei ne kasettidekit ja nintendot nyt niin hienoja olleet verrattuna nykypäivän mahdollisuuksiin
No, nyt sait omalle aikajanallesi ainakin Notre Damen palon ja tuhoutumisen. Nauti nyt kun näet sen livenä 😕
Joo mäki olisin halunnu elää ainakin 80-luvun.