Pojat ja ratsastus - ongelmia?
Miten pojat pystyvät harrastamaan ratsastusta, kun jalkojen välissä on pippeli ja pallit? Eikö se satu sukuelimiin, varsinkin joku esteratsastus?
Kommentit (13)
Vuosituhansien ajan ratsastus on ollut vain tyttöjen ja naisten juttu, ja nyt on kuulkaas pojatkin alkaneet ratsastaa!
Ei ainakaan meidän poika ole koskaan valittanut ratsastaessaan sen enempää kuin pyöräillessäkään. Ei siellä missään etunojassa olla, ihan normaalisti istutaan. Tuolla logiikallahan miehet eivät voisi istua missään...
Tää on NIIIN totta! Pallit on tiellä monessa muussakin asiassa... :D
[quote author="Vierailija" time="02.04.2013 klo 07:36"]
Miehet eivät pysty myöskään imuroimaan tai moppaamaan, kun vähintään toisella kädellä pidetään palleista kiinni. Siksi siivoojat ovat naisia.
[/quote]
Sitähän voi jokainen pallien omistaja kokeilla vaikkapa sohvan käsinojalla. Siitä kun istuu hyvässä ryhdissä niin asento on melkeimpä sama kuin hevosen selässä.
Tuli vaan mieleen että mitä niin erilaista on loppujen lopuksi mopolla ajamisessa ja ratsastuksessa? Perseellä molemmissa istutaan. Miksei sitten kysytä miten pojat pystyy mopoilemaan?
yhtälailla tyttöjen vehkeet hiertyy
[quote author="Vierailija" time="26.04.2014 klo 19:21"]
Olen kuullut että joillain pojilla voi tuntua etenkin hypyissä kipua. Eilen näin talleilla kuinka yksi poika hyppäsi hepan selkään vähän huolimattomasti ja löi vehkeensä satulaan. Irvisti kyllä vaikka ei sitä halunnut näyttääkään :D
Sellainen vaan tuli mieleen että onko sillä merkitystä onko pallit tyhjät vai täynnä? Sattuuko enemmän jos ne on löysät roikkuvat vai jos ne on kovat? :D
[/quote]Ei ole merkitystä milloin on viimeksi ejakuloinut eikä se vaikuta tunteeseen, kokoon tai ulkonäköön. Se vähä mikä sieltä putkesta tulee ejakulaation aikana tulee suurimmaksi osaksi sisältä, muualta kuin pusseista, vaikka yleisen sanonnan mukaan voisi muuta luulla.
Roikkuminen tai roikkumattomuus ei vaikuta kivun tunteeseen, mutta kovassa liikunnassa kuten ratsastuksessa pussin lihas kiristyy ja vetää kivekset korkeammalle tai mahdollisesti jopa kokonaan piiloon, ja se vähentää tuota tällien todennäköisyyttä. Tavallisesti tuolloin myös penis vetäytyy aika pieneksi; liittyy varmaan verenkierron ohjautumiseen tilanteen kannalta tärkeämmille alueille.
Lajit, joissa kohdistuu jatkuvaa pientä tärinää tuolle alueelle, kuten ratsastus ja maastopyöräily, saattavat kuitenkin ehkä lisätä kivessyövän tai muiden vaivojen riskiä.
-Mies 29v-
Ei siellä satulassa niillä munilla istuta, vaan perseellä. Samalla logiikalla voisi kysyä, että miten miehet/ pojat voi fillaroida.
Miehet eivät pysty myöskään imuroimaan tai moppaamaan, kun vähintään toisella kädellä pidetään palleista kiinni. Siksi siivoojat ovat naisia.
Olen kuullut että joillain pojilla voi tuntua etenkin hypyissä kipua. Eilen näin talleilla kuinka yksi poika hyppäsi hepan selkään vähän huolimattomasti ja löi vehkeensä satulaan. Irvisti kyllä vaikka ei sitä halunnut näyttääkään :D
Sellainen vaan tuli mieleen että onko sillä merkitystä onko pallit tyhjät vai täynnä? Sattuuko enemmän jos ne on löysät roikkuvat vai jos ne on kovat? :D
Kyllähän pojat voi sitä harrastaa. tyttöjen en antaisi harrastaa. Immenkalvo voi puhjeta, jos tule kova törmäys.
[quote author="Vierailija" time="26.04.2014 klo 19:34"]
tyttöjen en antaisi harrastaa. Immenkalvo voi puhjeta, jos tule kova törmäys.
[/quote]
Tyttöjen immenkalvo on tärkeää pitää ehjänä hääyöhön!
Meidän Tiinalta se tarkastetaan joka ilta, että on paikoillaan, eikä anneta ratsastaa tai voimistella.
Pidetään kaikki huolta yhdessä tyttöjen immenkalvoista, jotta miehet saavat varmasti puhkoa kalvon hääyönä.
Esteratsastuksessa ollaan kevyessä istunnassa eli vehkeet ovat irti satulasta.