Asuntokaupasta!
Onko myyjä velvollinen kertomaan, että seinänaapurissa on ollut alapohjassa kosteus- ja lahovaurio? Vai pitääkö ostajan itse ottaa selvää näistä asioista? Silloisen terveystarkastajan mukaan olisi pitänyt muutkin asunnot käydä läpi mahdollisien ongelmien takia, mutta ei ole käyty. Kyseessä siis rivitalo.
Kommentit (4)
Kyllä se vain on niitä asioita, jotka vaikuttavat ostopäätökseen ja kertoa pitäisi. Yksityiseltä ostaessa voi olla hankala saada hyvitystä moisesta pimittämisestä. Välittäjä on korvausvelvollinen jos asiasta ei ole kertonut.
Kyllä se vain on niitä asioita, jotka vaikuttavat ostopäätökseen ja kertoa pitäisi. Yksityiseltä ostaessa voi olla hankala saada hyvitystä moisesta pimittämisestä. Välittäjä on korvausvelvollinen jos asiasta ei ole kertonut.
Jos myyjä ei tiedä asiasta, niin hankala siitä on kertoa. Myyjällä ei ole taloyhtiön hallituksen pöytäkirjoja käytössään, joten hän ei voi tietää esim. sitä, mitä naapurissa on tapahtunut vaikka 7 vuotta aikaisemmin. Ostajalla on velvollisuus lukea isännöitsijätodistus ja kysellä isännöitsijältä taloyhtiön asioista.
Ei rivitalon myyjä ole velvollinen kertomaan muiden asunnon ongelmista. Katso itse isännöintitodistus läpi ja soita isännöitsijälle. Myös naapurin ovikelloa voi rohkeasti soittaa ja kysyä millainen yhtiö on on onko ongelmia. Ei noista kukaan osakeyhtiössä huutele. Jos terveystarkastaja on velvoittanut käymään muut asunnot läpi, se on sitten hallituksen moka jos ei ole vahtinut että ne käydään läpi.