Huolissaan naapurista
Asun kerrostalossa. Naapurissa asuu nainen, jolla on arviolta 3-4-vuotias tytär ja tätä hieman vanhempi poika. Naisella on miesystävä, mutta tämä ei tietääkseni ole näiden lasten biologinen isä. Eikä edes virallisesti ole taloyhtiön asukki.
Joudun lähes joka ilta ja päivä kuuntelemaan lasten (varsinkin tytön) huutamista, itkua ja raivoamista. Äiti ei tunnu reagoivan tähän muuten kuin huutamalla takaisin "OO NYT HILJAA!" tai "LOPETA SE HUUTAMINEN!". Äiti tuskin käy töissä koska elämisen ääniä asunnosta kuuluu aina kellon ympäri.
No, tämä ei tietysti ole vielä ongelma. Lapset aina välillä riehuu ja itkee - jotkut vähän raivokkaammin. Ongelmana on sen naisenja tämän miesystävän hirveät riidat. Mies tuntuu olevan aina niskan päällä, ja hänen raivokohtauksensa käyvät joskus pelottavan kuuloisiksi. Miehellä on välillä erittäin lyhyt pinna. Asiaa pahentaa se että mies on (kuulemma) ex-linnakundi. En tosin tiedä mistä syystä istunut.
Lapset ovat aina olleet todistamassa näitä riitoja, sillä joskus kuulin tytön kiljaisevan äidilleen: "HUORA!!" Siis 3-4-vuotias tyttö? Ei epäilystäkään että tämä sana on vanhemmilta opittu, koska tyttö ei päivähoidossa käy.
Koska vietän itse paljon aikaa kotosalla, olen huomioinut myös sen että lapset eivät käy ulkona kovinkaan usein. Minusta tuntuu että osittain he raivoavat juuri siitä turhautuneisuudesta, kun joutuvat viettämään kaikki päivät sisällä.
Joskus havahduin siihen kun tämä naisen miesystävä puhui kovaäänisesti ja uhkailevaan sävyyn. Oletin että hän puhuu puhelimeen koska en kuullut kenenkään muun puhetta. Tämän raivoamisen jälkeen mies karjaisi ihan täysillä: "NYT TURPA KIINNI!!!" ja paineli asunnosta ulos. Välittömästi tämän jälkeen alkoi lapsen hervoton itku ja naisen ääni. He olivat pysytelleet hiljaa kun mies oli huutanut, joka oli minusta ahdistavaa.
Ja kerran asunnolla kävi joku tämän miehen kaveri. Tuli kylään keskellä päivää ja alkoi haastamaan jostain riitaa tämän naisen kanssa. Mies oli selkeästi kovassa humalassa, ja kuulosti siltä kuin tämä olisi uhkaillut naista. En saanut selvää mistä tämä miehen kaveri naiselle sanoi.
Tästä "perheestä" on joskus aiemminkin tehty lastensuojeluilmoitus ja poliisit ovat käyneet rauhoittelemassa jotain suurimpia riitoja. Ilmeisesti tämä lastensuojeluilmoitus ei ole saanut mitään muutosta aikaiseksi. Se asukas joka nämä ilmoitukset teki muutti pois osittain juuri tämän jatkuvan huutamisen takia.
Eniten minua pelottaa se mies. En ole kuullut lyömisen ääniä (jos olisin niin olisin soittanut poliisit), ainoastaan uhkaavan kuuloista huutamista. Tekisi mieli ravistella sitä naista ja sanoa että jättäisi sen äijän. Saisi paljon paremman. Tai sitten hän ei uskalla.
Haluaisin tehdä jotain sillä selvästikään tässä perheessä asiat eivät ole hyvin kun kumpikaan (tietääkseni) ei käy töissä ja keskellä päivääkin pitää riidellä pienten lasten edessä. Perheestä on tehty taloyhtiölle useita valituksia, mutta eivät ole johtaneet mihinkään koska nämä ovat "normaaleja asumisen ääniä".
No, tämä ei ehkä vaikuta niin pahalta kirjoitettuna.. mutta jos joku kuulisi millaista se riitely on. Itsellä alkaa aina sydän tykyttämään ja maha menee sekaisin kun se mies suuttuu jostakin. Nainen ei hirveästi väitä vastaan, joskus olen kuullut hänen hieman huutavan takaisin tälle miehelle.
Ylireagoinko? Mitä pitäisi tehdä? En halua että naiselta viedään lapsia pois, mutta haluaisin että joku ammattilainen kävisi puhumassa tämän kanssa asioista. Varmasti naisella on paljon sydämellään. Tuskin hän on onnellinen sen miehen kanssa.
Kommentit (6)
Minka alan ammattilainen sinne mielestasi pitaisi lahettaa? Kauanko henkilo olisi ollut omalla alallaan, paljonko olisi takana tyokokemusta, minka alan koulutus jne.? Tekstisi jatti monia kysymyksia.
Kuinka lujaa ne oikeen huutaa jos kuulet selvästi mitä ne sanoo, vai kuunteletko rappukäytävässä, vai onko senät paperia.?
Tee uusi ls-ilmo jos olet huolissasi lapsista.
Siis seinän läpi kuuluu ja huuto on ihan suoraa kurkkua huutamista. En tarkoituksella kyttää mutta kun äänet kuuluu niin ne kuuluu. Ja tiedän että kirjoitettuna kuulostaa melko heppoiselta, koska joka perheessä on riitansa. Mutta nämä riidat ovat oikeasti pelottavia. Uhkaavia. Ei siis mitään perusriitoja.
En tiedä minkä alan ammittilainen pitäisi lähettää. Siksi kysynkin. Ehkä lastensuojeluviranomainen. Ihan vain keskustelemaan siitä mikä on turvallinen ympäristö lapsille.
Mutta ehkä sitten odottelen vielä jos tilanne pahenee.. Turhaan en tietysti menisi ilmoituksia tekemään.
No mun mielestäni ainoa mitä voit tehdä on soittaa poliisit, jos riitelyä on taloyhtiön yörauhan aikana. Jos lakia ei rikota, esim. pahoinpidellä ketään, niin etpä juuri mitään voi. Muuten olet vain kerrostalokyttä.
Mä olisin varmaan niin pässi, että jos näkisin sen miehen, niin kysyisin että onko teillä kaikki ihan kunnossa, kun teiltä kuuluu aika paljon kauheaa riitelyä? Vastaus olisi varmaan "hoida ämmä omat asiasi"
Ymmärsitkö?
Soita poliisit jos siä huudetaan illalla/yöllä ja jos kuuluu huutamisen aikana lasten itkua. Ei kenenkään lapsiraukan soisi asuvan tuollaisessa ympäristössä, mutta ei ole paljoa mitä sä voit asialle tehdä. :( Ota herkästi yhteys poliisiin, heti jos tuntuu siltä.
Joo, mee ravisteleen sitä naapurias. Varsinainen kyttä oot.
Oikeesti, anna olla.