Kun menette lääkäriin
Niin menettekö sinne (siis oli nyt mikä tahansa lääkäri) luottavaisena että saatte apua ja että lääkäri välittää? Minä itse menen aina vasta sitten ku läheiset pakottavat koska en luota heihin. Puhuvat myös usein alaspäin potilaille tai eivät edes katso silmiin tutkivat vaan kylmästi ja sitten naputtavat konetta. Monista hoitajista taas tulee usein tunne että oikeasti haluavat auttaa. On tietenkin ollut myös erittäin mukavia lääkäreitä jotka on oikeasti nähneet minut myös ihmisenä.
Olen siis tällä hetkellä koukussa amerikkalaisiin sairaalasarjoihin ja siellähän nämä päähenkilö sankarit aina taistelevat potilaan puolesta loppuun asti. Joo draamaa ja saippuaa mutta sai miettimään.
Kommentit (3)
Kyllä luotan, että saan apua eikä mun kohdalle ole epäkohteliaita lääkäreitä tai hoitajia sattunut. Mutta mulla kyllä on aina sellainen fiilis, että en kehtaa mennä, kun ei tässä nyt kuitenkaan mitään vakavaa ole. Mun pitää siis olla tosi kipeä, että menen lääkäriin.
Tätä juuri tarkoitan kun itsenikin menen vasta kun on aivan pakko kun ajattelen juuri että en kuitenkaan ole tarpeeksi kipeä. Kerran lääkäri määräsi antibiootteja ja kysyin vielä itse että sopivatko varmasti lääkkeen kanssa jota syön päivittäin krooniseen sairauteen. Ainiin totta, sanoi lääkäri ja tarkisti. Sopi. Ei vaan tule luottavainen tunne. Toki tuo nyt oli vaan paha poskiontelotulehdus ettei sinänsä mitään vakavaa.
Mutta siis ärsyttää mennä kun on syy mikä tahansa epäilen että en saa kunnolla apua ja joutuu itse pitämään puoliaan.
Lähinnä menenen lääkääriin kun siihen on tarve. Tovon että lääkäri osaisi jotenkin tilanteessa auttaa en tosin luota että lääkäri aina siihen pystyisi. Viimeksi itse ole lääkärillä käynyt parsen vuotta sitten.