Millon lumikuorma on mökkien katolla pahimmillaan?
Millä työkalulla miesten pitäisi ottaa lumet pois sieltä?
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Millä työkalulla miesten pitäisi ottaa lumet pois sieltä?
Tasa-arvon vuoksi on mammakin vapaa menemään katolle
Lumikuorma on pahimmillaan juuri ennen katon sortumista.
Jäis meillä lumet pudottamatta jos miesten pitäisi se tehdä. Ite kipusin viime viikonloppuna pudottamaan lumet.
Täälläpäin on ainakin suurimmasta osasta vinokattoja jo pudonnut/pudotettu lumet.
Riippuu kattomateriaalista.
Lumikerros on suurimmillaan maaliskuun kolmannella viikolla. Katolla lunta on tässä vaiheessa enää varjon puolella tiili- tai huopakatoilla, auringonpuolelta ja peltikatoilta se on jo valunut alas.
Lunta ei pääsääntöisesti tarvitse pudotella, ellei ole vaaraa, että itsestään tippuessaan se putoaa jonkun päälle. Talojen ja mökkienkin rakenteet kestävät sen kyllä. Kasvihuoneiden päältä lumi kannattaa pudottaa varovasti muovisella lapiolla.
Eipä tässä nyt juuri sateita ole tulossa pariin viikkoon, joten kyllä se pahin lumikuorma on jo mennyt. Joten jos ei ole vielä romahtanut, ei enää romahda. Siis ei tarvii poistaa.
Romahtamisen pelon vuoksi ei lumia tarvitse pudotella,aivan turhaa toimintaa.
Lumien pudottamiseen löytyy paljon työkaluja, joita jopa naiset voivat käyttää.
Vierailija kirjoitti:
Lumikuorma on pahimmillaan juuri ennen katon sortumista.
Vai olisiko juuri romahtamisen hetkellä sittenkin?
T:Sinkkudipl.ins.evp.
En ole koskaan ymmärränyt noiden lumien pudottelua mökeiltä tai omakotitaloista. Kertaakaan ei ole ollut vielä lumikuormat sellaisia, että oltaisiin oltu edes lähellä sitä kuormaa, jolla rakenne on mitoitettu. Ja lumiesteet ovat pitäneet lumet katoilla, joten ei ole kukaan jäänyt alle ja rännitkin ovat vielä paikallaan.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lumikuorma on pahimmillaan juuri ennen katon sortumista.
Vai olisiko juuri romahtamisen hetkellä sittenkin?
T:Sinkkudipl.ins.evp.
Jos olisit lukenut muutakin kuin värityskirjoja, niin tietäisit että kuorma on pienempi heti kun romahtaminen on alkanut.
Runkkis
Silloin kun sitä on eniten. Munallahan sen miehen on se pudotettava.
Kun on olemassa nämä miesten työt ja naisten työt, niin varmaan ne lumet poistetaan peniksellä hutkimalla. Aivan kuten karjalanpiirakkaan otetaan malli leipojan omasta piirakasta.
Kello 15. Rautakangella.