Perin talon, jota puolen sukua on pitänyt varastonaan.
Nyt sukulaiset kävisivät hakemassa tavaroita, jotka ovat yli 20 vuotta sitten hylänneet mummolan vintille ja vähän ottaisivat muitakin mummolan aarteita. Vaikka talo on yksikäsitteisesti minun. Ihmeellistä joutua riitelemään perinnöstä vaikka olen ainoa perijä. Paljon tavaraa lähti jo siinä yhteydessä kun äitini aikanaan lunasti perikunnalta talon itselleen. Eihän kellään muulla nyt enää ole mitään oikeutta tavaroihin??
Kommentit (81)
Talo on sinun, muttei se tee tavaroista sinun tavaroitasi.
Et tietenkään anna hakea. Laitat roskalavalle ne tavarat, joita et itse aio pitää ja annat valita sieltä. Jos jollain on kuitti tallessa tavarastaan niin sitten voit antaa viedä pois.
Kenelläkään muulla ei ole oikeutta tavaroihin.
Ja mistä tiedät että ne on mummolan aareita eikä kenenkään muun omaa?
Peritkö talon irtaimistoineen? Silloin ei muilla ole sinne asiaa..
Peritkö irtaimistoineen vai pelkän talon?
Perit talon, mutta et irtaimistoineen?
Vierailija kirjoitti:
Ja mistä tiedät että ne on mummolan aareita eikä kenenkään muun omaa?
Mummon aikaisia tavaroita. Äitini osti talon irtaimistoineen. Eiköhän ne nyt ole minun, eikä koko suvun yhteistä?
Ap
Jokaisella on oikeus omiin tavaroihinsa. Muuta he eivät saa sieltä tietenkään ottaa. Roskikseen et saa niitä laittaa, vaan ilmoitat kaikille riittävän pitkän ajan, minkä kuluessa tavarat on haettava.
Siis jos kyse on sukulaisten tavaroista, joita ovat tuolla varastoineet, eikä tavaroista, joita sukulaiset ovat aikanaan lahjoittaneet mummullesi tai äidillesi, niin ei niiden tavaroiden omistusoikeus ole sinulle siirtynyt. Eli kyllä jokainen saa sieltä nyt käydä ne omansa, siellä vain varastoimansa, hakemassa pois. Sinun kannattaa sitten vahtia sen verran, ettei mitään mummollesi tai äidillesi kuulunutta "vahingossa" mene kuorman mukana.
Mummon tavarat ovat sinun, mutta eivät ne joita sukulaiset ovat säilyttäneet mummon talossa.
Jos irtaimistosta ei ole erikseen mainintaan irtaimisto on perikunnan ei yksin sinun.
Miten peritään talo ilman irtaimistoa??
Ap.
AP ymmärrän Sinua hyvin, maailma voi olla todella epäoikeudenmukainen ja julma paikka. ja vielä oma suku tuossa mukana? Traagista! Voimia, kyllä saat vielä kaiken sen mikä sinulle kuuluukin.
Vierailija kirjoitti:
Mummon tavarat ovat sinun, mutta eivät ne joita sukulaiset ovat säilyttäneet mummon talossa.
Ei ole mitenkään yksiselitteistä, että mummon tavarat on aloittajan. Testamentissa pitää olla erikseen maininta, että talo irtaimistoineen on perijän.
aloittaja on oikeudenmukaisuuden asialla. Suomi nousuun.
Aaa, siis, äitisi on ostanut talon irtaimistoineen muulta perikunnalta? Ja kauppakirjassa lukee niin?
No siinä yhteydessä olisi luullut muiden jo vaatineen ja hakeneen omansa pois. Muussa tapauksessa ne tavarat eivät enää ole heidän, vaan ne kuuluivat kauppaan.
Sinun ei tarvitse antaa sieltä mitään, jos näin on.
Ellei hakijalla ole esittää todisteita omistusoikeudestaan (ostokuittia, valokuvaa, varastovuokrakuittia äidiltäsi tms.), irtaimisto kuuluu taloon ja sinä omistat sen. Sinä päätät, saako joku jotain.
Vaihdoithan lukot?
ei