Apua! Oudot muutokset silmissä! Vaarallista?
Oon 42v ja takana pitkä puolen vuoden kova stressijskso, ollut valtavasti vaikeuksia ja vastoinkäymistä. En ole ehtinyt juuri katsella itseäni kunnes äsken katsoin peilistä itseäni. Järkytys! Kuka helkkari sieltä ees katsoi! Jotain outoa on käynyt silmilleni. Kuvaus:
- silmät ovat jotenkin pienentyneet oudosti, siis silmien rako on pienempi ja silmämunaa näkyy vähemmän
- silmän sisälimakalvot (se mihin pannaan kajal) on muuttunut punaisemmaksi, ennen ollut ihonvärinen ja nyt punertaa
- koko silmämuna joka oli ennen kirkas vslkoinen on muuttunut harmaansinerväksi
-yläripsiraja on jotenkin ”kääntynyt” aladpäin vähäsen. Vaikea selittää, mutta ennen ripset kasrtui ylöspäin ja nyt ne sojottaa alaviistoon, ripset näyttää nyt lyhyiltä kun ne on eri asennossa
Muutokset on molemmissa silmissä samanlaiset. Itse väriosa, iiris, ihan normaali ja kirkas. Pupulli normaali, supistuu nomaslisti.
Mutta muuten silmien ulkonäkö muuttunut.
En ole muualta mitenkään erityisen rupsahtanut, vain nuo silmät on ihan eri ihmisen silmät! Onko normaalia, onko vaarallista? Mistä vois johtua? Keltaset ne ei kuitenkaan ole, eikös se ollut joku maksavaurion merkki.
Kommentit (5)
Ehkä kannattais vaan varata aika simmulekurille, eikä kysellä täällä.
Jos moisen jutut häiritsee ei kannata nuukailla vaan käydä lääkärillä.
Ei kai nyt rupsahduksessa silmät pienene? Ja muutu reunoista punervaksi? Oon luullu että vanhetessaan menee kuopalle silmät. Ap
"Sisälimakalvot" :DDDD
Normaalia iän tuomaa rupsahtamista.