Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko muita, joita 5-6 syömiskertaa päivässä vain lihottavat?

Vierailija
04.05.2006 |

Luin tuota kaksi kertaa päivässä lämminateria - ketjua. Ja ihmettelin myös kovasti, kuinka joku voi syödä kahdesti.

Olen toki sitä kokeillut sillä tuloksella, että olen lihonut. Näin tapahtui kotiäitivuosina.



Minä syön viikonloppuna kolmesti:

aamiainen: jugurttia, mysliä, yksi leipä

lämmin ateria: lautasmallin mukaan terveellisesti eli puolet kasviksia

iltapala: herkkupainoitteinen, eli pizzaa/juustoja ja viiniä/tomaatti-mozarella-leipiä/tms. (annoksen koko on pieni pizza, kaksi leipää tms.)

Lisäksi olen sokerihiiri ja syön karkkia aika paljon " välipalaksi" (en tosin suklaata).



Tällä tavalla pysyn kuosissa enkä pääse lihomaan (176 cm, 64 kg). Olen muutenkin perusterve ja käyn jumpassi pari kertaa viikossa.



Joskus olen yrittänyt ottaa käyttöön säännölliset välipalat. Sillä tuloksella, että olen lihonut, koska kun minulla on nälkä, ei välipala riitä, vaan nälkä jää kaihertamaan. Sitten syön välipalan jälkeen vielä kunnon aterian.



Elämäni 38 vuoden aikana olen oppinut, että kontrolloin parhaiten painoani sillä, että syön harvakseltaan. Annoksen koolla ei ole niin väliä. Tiedän, että tämä on kaikkia suosituksia vastaan. Olenko ainoa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syön yleensä kolme kertaa: lounas, päivällinen ja iltapala. Suurin tekijä tässä taitaa olla se, että kun syön, haluan tehdä sen kunnolla. Laittaa kokonaisen aterian, syödä sen kauniilta lautaselta hitaasti nautiskellen ja keittää kahvit päälle. Jos tällä tyylillä söisin 5-6 kertaa päivässä, niin en taitaisi muuta ehtiä tekemäänkään.

Vierailija
2/3 |
04.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävin ihan vasta venäläisellä vaihtoehtoishoitajalla, koska en voi hyvin ja maha/suolisto ovat huonossa kunnossa. Hän sanoi, että saa syödä vain 3-4 kertaa päivässä, nekin ajat täytyisi pitää säännöllisinä. Lisäneuvona sanoi, että ruokailun yhteydessä ei kannata juoda, vaan puoli tuntia ennen tai jälkeen ruokailun. Näin ruuansulatus alkaa toimia paremmin. Sitten päälle ohjeet tietynlaisesta ruokavaliosta, mutta se olisikin sitten ihan eri juttu.



Vatsani voi nyt paremmin, kuin aiemmin, vaikken ole voinut kaikkia neuvoja noudattaakaan. Syömisten säännöllisyys on hankalaa, kun elämä on epäsäännöllistä ja samasta syystä joskus tulee syötyä useamminkin kuin 4 kertaa päivässä. Harmi... Onneksi ruokavalio on muuten pitänyt. Olen laihtunutkin muutaman kilon :)



Tahdoin vain sanoa, että viralliset suositukset eivät ole ainoita oikeita suosituksia. Ne voivat jopa olla väärässä! Itse en usko niihin, sillä ne eivät saa ihmistä hyvinvoivaksi tai eivät ainakaan kaikkia. Hyvin terveet ihmiset voivat säilyä kyllä niillä terveinä, mutta ongelmallisia ne eivät auta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuosta tulikin mieleen, että muistan joskus lukeneeni artikkelin vauvojen mahavaivoista .Siinä sanottiin, että liian tiheä ruokinta lisää mahavaivoja, koska maha ei saa koskaan " levätä" , vaan sen pitää aina tehdä töitä.

Vähän sama asia siis...