Miten toimia, kun avasin naapurin tosi arkaluontoisen kirjeen vahingossa?
Varmaan joku helkutin kesäharjoittelija oli postissa laittanut sen minun luukustani.
Repäisin automaattisesti auki ja siinä vaiheessa vasta huomasin, että olikin muualle tarkoitettu. Olen asunut yksin jo kymmenen vuotta ja oletusarvo oli, että minulle.
On tosiaan henkilökohtaisia terveystietoja. Hautaanko koko kirjeen? Vai lähetänkö takaisin lähettäjälle, josta hoitavat eteenpäin?
Ainakin vihonviimeinen vaihtoehto on viedä se näin avattuna naapurille.
Miten olette toimineet, jos näin on käynyt?
Kommentit (100)
On joskus käynyt samoin ja vein vähin äänin oikeaan laatikkoon.
Itse katson aina saapuneen nimen, mutta ymmärrän, etteivät kaikki tee niin varsinkaan yksinasuvat.
Varmaan hyvä idea lähettää se takaisin alkuperäiselle postaajalle. Tarvitset kuoren ja postimerkin, mutta se on pieni juttu sen rinnalla, että teet palveluksen ja olet hyvä ihminen :)
Laita uudessa kuoressa, osoitteen ja postimerkin kanssa postiin.😊
Älä nyt ainakaan roskiin heitä. Pitäähän naapurin saada hänelle kuuluvat tiedot.
Vierailija kirjoitti:
Ota yhteys Iltapäivälehtiin. Se on ainoa oikea tapa tai no voit kyllä julkaista luettavan valokuvan kirjeestä somessa.
;D
Laita vaan naapurin luukusta sisään. Eihän se tiedä kuka sen on avannut.
Käyt viemässä naapurille pahoittelun kera tai jos se tuntuu olevan liikaa, niin pudotat naapurin postiluukusta.
Jos haluat asiaa peitellä niin laita uuteen kuoreen ja kirjoita osoitetiedot päälle, aika harva lopulta katsoo onko kuoressa postimerkkiä tai frangeerausta. Tai teippaa kuori kiinni kirjoita kuoreen, että korjattu postin lähetyskeskuksessa ja joku epäselvä nimikirjoitus varmistukseksi . (oikeasti postin korjaamiin kirjeisiin laitetaan postin leima, jossa kerrotaan että on korjattu, mutta aika harva on elämässään saanut tälläisen korjatun kuoren, joten luultavasti ei herätä naapurin epäluuloa.
Missään tapauksessa älä hävitä kirjettä tai jätä sitä itsellesi. Nämä arkaluonteiset tiedot ovat luultavasti naapurillesi todella tärkeitä.
Vierailija kirjoitti:
Laita uudessa kuoressa, osoitteen ja postimerkin kanssa postiin.😊
Siinä alkuperäisessä kuoressa on ihan virallisesti lähettäjän leimat ja muut jutskat.
Ei vaikuta kovin uskottavalta, jos 70-luvun kaunokirjoituksella laitan uudestaan.
Sulla on sormenjäljet nyt siinä kirjeessä. PIIIPAAA PIIIIPAAAAA!!!
Vierailija kirjoitti:
Laita vaan naapurin luukusta sisään. Eihän se tiedä kuka sen on avannut.
paitsi jos sattuu näkemään kuka kirjeen tuo.
Laittaisin naapurin luukusta sisään ja mukaan terveiset, että ehdin vahingossa repäistä auki.
Lähetä lähettäjälle takaisin ja kerro ohessa töppäyksesi pahoitellen!
Viet sen naapurille anteeksipyynnön kera. Sanot noin, että et katsonut yhtään kenelle se oli, ja aukaisit summamutikassa. Kaikille meille vahinkoja sattuu, jopa sille postin kesähemmolle. Ja pidät suusi kiinni niistä terveystiedoista.
Oli ihan lasku vaan, ja teippasin kiinni ja laitoin oikeaan laatikkoon. Kirjoitin päälle että avasin vahingossa ja huomautin väärästä osoitteesta, joka siis oli oikeasti omani.
Se on ihan ymmärrettävää, että ne kirjeet avaa katsomatta. Jos naapuri ei ole sekopää, pudota oikeaan laatikkoon. Jos joku joka saa kohtauksen kaikesta, heitä roskiin.
Vierailija kirjoitti:
Laita vaan naapurin luukusta sisään. Eihän se tiedä kuka sen on avannut.
Ei tiedä ja sehän onkin kaikkein kauheinta.
Joutuu kulkemaan naapurustossa seiniä pitkin. Kuten sanoin, että asiat olivat erittäin arkaluonteisia.
Käsittämätöntä, että tällaisia asioita lähetetään postitse. Ihan sinänsä olisi aihetta ottaa yhteyttä iltapuluun.
Ota yhteys Iltapäivälehtiin. Se on ainoa oikea tapa tai no voit kyllä julkaista luettavan valokuvan kirjeestä somessa.