Onko oikeasti niin, että ylipaino estää parisuhteen muodostamisen?
Olen kohta nelikymppinen nainen, korkeakoulutettu. Hauskaksi kehuttu, ja siihen se jääkin. Kaverina ja viihdyttäjänä kelpaan platoniseen suhteeseen. Tulen tosi hyvin toimeen sekä miesten että naisten kanssa - juuri huumorintajuni vuoksi. Ajattelen paljon toisten viihtymistä ja nautin ihmisten seurasta. Olen ollut pitkään sinkkuna ja kaivannut miestä rinnalleni. En ole antanut sen kaipuun näkyä, ettei olisi mitenkään epätoivoisen oloista ja olen tätä yksin vain miettinyt. Olen itse siis kantapään kautta oppinut, että en voi lähestyä miestä. Minulla ei ole mitään erityisiä ulkonäkökriteerejä miehelle. Luonne, hauskuus, kiltteys ja tietty fiksuus ovat tärkeimmät asiat. Viehätyn muutenkin ehkä vähän erilaisista asioista - en etsi lihaskimppuja, täydellisiä ihmisiä tai omaa tasoani ulkonäöllisesti ”ylempänä” olevia. Toki normaali hygienia on kiva asia :) Olen saanut kyllä palautetta, että olen kasvoiltani kaunis. Itse en sitäkään näe oikeastaan lainkaan. Olen kokenut ikäviä asioita siitä huolimatta. Onko ylipaino oikeasti näin järkyttävä asia? Ja jos on, niin miksi? Olen kauan sitten lopettanut yrittämästä, koska en enää elättele toivoa.
En ole ns. valinnut olevani lihava, tilanne ei vain ole niin yksinkertainen ratkaistavaksi. Olen yrittänyt laihduttaa koko ikäni (esiteini-ikäisestä alkaen), mutta lopetin muutamia vuosia sitten, koska jokainen onnistunut yritys johti lopulta painon nousemiseen myöhemmin. Nyt se on pysynyt samana vuosia, mikä on jo itsessään voitto. Haluaisiko joku valottaa asiaa lisää..?
Kommentit (56)
Taas tällainen onko oikeasti niin -aloitus.
Tuntuu että ihmiset tyhmistyvät koko ajan kun täältä kysytään asioita joita vanhempi väki on saanut ratkaistua ihan omalla aivotyöllä ilman nettiraatia.
Jos koet ylipainosi esteeksi, varmasti älyät tehdä jotain sen eteen että este poistuu. Unohda laihduttaminen, keskity painonhallintaan ja kunnon kohentamiseen.
Mamuille kelpaa elättäjä . Eivät ole niin nirsoja.
Rehellisesti sanottuna minulle se on este. Ensinnäkin se on minusta fyysisesti vastenmielistä; en haluaisi kosketella intiimisti ylipainoista ihmistä, enkä koe sitä viehättävänä tai edes neutraalina. Toiseksi, sellaiset elämäntavat mitkä johtaa ylipainoon, ei sovi siihen elämäntapaan, mitä minä haluan perheessämme noudattaa. Kolmanneksi, jos ei halua tai kykene hoitamaan ylipaino-ongelmaansa, koen myös sen henkisenä heikkoutena, ja siten epäkiinnostavana.
Itse asiassa en etsi ”jännä miestä”. Tunnistan kyllä nämä naisten naurattajat ;) Voi hyvin olla, että en vain tunnista näitä ”kilttejä, ujoja miehiä”. Ehkä juuri näiden karujen kokemusten vuoksi...
Ap
Kyllä se nyt vain on niin, että sinun täytyy itse tehdä se aloite. Tai voithan toki olla yksin, jos se on liikaa vaadittu.
On se ongelma. Aloita hoikistumaan tai keskity toisiin "XL" ihmisiin?
Tuttavapiiristä päätellen ei ole este eikä edes hidaste.
Aihe näyttää olevan tabu omalla tavallaan. Kiitos vastauksista. En ole tästä kipuilusta kenellekään avautunut, joten siksi kysyn täällä (viitaten aiempaan kommenttiin). Seuraan joka tapauksessa kiinnostuneena, jos tästä syntyy keskustelua.
Tiedän, että suurinta osaa miehistä ajatus ylipainoisesta naisesta varmasti inhottaa. Mutta uskokaa pois, olen kaikkeni yrittänyt laihdutuksen osalta ja riittävän tietoinen ravitsemuksen sekä liikunnan vaikutuksesta painoon. Eli valistuneisuutta kyllä on. Vika lienee ns. korvien välissä ;)
Ap
Mikä on Bmi:si? Vartalon malli? Minne rasva kertyy? Oletko myös pitkä? Nämä seikat vaikuttavat kokonaiskuvaan.
Oletko roteva harteikas rekkalesbo vai kurvikas tonnielli?
Ainakaan lievä ylipaino ei estä ainakaan pitkällä ihmisellä. Tästä vankka kokemustieto.
Nyt kiharat kohdalleen ja helmat heilumaan. Muista Pirkko Arstilan ohjeet. Johan löytyy flaksia!
Naisilla joo. Suhteen aikana voi sen sijaan syödä itsensä ihannepainoon mitä moni nainen tekeekin. Yllättävän moni mies ei potki laardihirviötä elämästään ellei se ole luonteeltaankin v-ttumainen.
En tiedä BMI:täni. Vartaloni malli on ihan normaali naisen vartalo :D Jos nyt tarkemmin haluatte tietää, niin ihan on tisseissä, perseessä ja reisissä tämä kertymä. Olen hylännyt vaa’an, koska vaatteiden mahtuminen, istuvuus sekä kokoluokitus ja peili kertovat riittävästi ;) Olen aika lihaksikas läskin lisäksi ;b Pituus on siinä 170 cm:n tienoilla.
Ap
Naisilla joo. Suhteen aikana voi sen sijaan syödä itsensä ihannepainoon mitä moni nainen tekeekin. Yllättävän moni mies ei potki laardihirviötä elämästään ellei se ole luonteeltaankin v-ttumainen.
Ei estä :)
Oma bmi on 40 ja paljon on miehiä, jotka tykkää tuhdista.
Älä viihdytä ja ole yleinen pelle. Mies haluaa sielukkaan naisen.
Ei ole mutta yhdistettynä ikään hankala. Sun ikäiset miehet on suurin osa joko varattuja, ikisinkkuja tai toisella kierroksella olevia keski iän kriisistä kipuilevia miehiä ja viimeksi mainitut haluaa rinnalleen puolet nuoremman simpsakan misun.
a) Ei kai se este ole mutta nainen voi joutua tekemään aloitteen.
b) Ei pitäisi ehkä alkaa diettitohtoriksi, mutta olethan varma, että olet puhdistanut ruokavaliosi riittävän hyvin? Normaalit ruokailusuositukset sopivat lähinnä nuorille ja aktiivisesti liikkuville. Monelle ainoa keino pysyä hoikkana on pysytellä vähähiilihydraattisessa, lisäaineettomassa, puhtaassa ruokavaliossa. Ihmiskeho ei ole luotu käsittelemään sitä energian ja passiivisuuden määrää, johon länsimaissa on nykyään totuttu. Sokerilla ja lisäaineilla kuormitetussa kehossa aineenvaihdunta saattaa myös hidastua sen verran, että normaali määräkin ruokaa voi olla liikaa.
Puhtaampaan, vähäenergisempään ruokavalioon tottuminen voi viedä aikaa, mutta kun kilot laskee ja energiataso nousee, alkaa se oma viehätysvoimakin tuntua tuplasti paremmalta.
Itse ainakin pidän runsaista naisista enemmän.
M27