Vakuutus syntymättömälle? (kielteinen päätös)
Kuinka usein jostain muusta yhtiöstä saa vakuutuksen, jos joku yhtiö on jo kieltäytynyt myöntämästä varausta?
Kommentit (9)
Esim jos odottavan äidin ylipainon vuoksi, niin vakuutusyhtiökohtaisia eroja löytyy. En muista että mistä silloin saa.
Sain siis pariinkin kertaan. Halusivat vain nähdä verenpaineeni ja sokerirasitusarvot. Ne oli hyvät.
on ilmeisesti rv 13-14 lähtien olleet proteiiniplussat. Eivät siis ole mitään raskausmyrkytyksen syitä, vaan ihan omasta munuaistoiminnastani kiinni. Ja eivät vaikuta lääkärin mukaan lapseen. Vein epikriisinkin mukaan hakemukseen, mutta silti kieltäytyivät..
Menossa rv 26 joten pitäs tehdä nyt hakemus muualle jos meinaa vielä tehdä..
Ap
Meillä ainakin vakuutukset on ollut pelastus. Voihan sen vakuutuksen tietenkin hankkia synnytyksen jälkeenkin, se vaan ei sitten välttämättä korvaa kaikkea.
Painoindeksini oli päälle 30 ja rv. 15-19 lapsi oli kohdussa ilman vettä. Yllätyin hieman, kun vakuutus myönnettiin.
Mun kaveri ei saanut ekasta vakuutusta ylipainon vuoksi, mutta tokasta sai, vaikka lähtöpaino oli korkeampi kuin ensimmäistä odottaessa.
miksi ei myönteistä päätöstä tule. Ifistä saa vakuutuksen helpoiten muttei se mitään korvaakaan. Itse sain kielteisen päätöksen niskaturvotuksen vuoksi mutta kromosomitutkimus ja rakenneultra pelasti asian ja sain vakuutuksen kun vain sitkeästi laitoin lisätietoja vauvan tilasta.