Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

5 henkisellä perheellä menee vain 200 euroa kuukaudessa ruokaan

Vierailija
26.01.2018 |

Järkyttävän vähän.

Kommentit (25)

Vierailija
21/25 |
26.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

17 vastaa, ei meillä tulot ole yhteensä edes 3000 kuukaudessa. Laskin tuohon ruokakauppaan menevään summaan hygieniatuotteet,tupakat ym. Alkoholia ei juurikaan käytetä ja vaatteet yleensä tilataan netistä. Ei nyt aina mene 200e viikossa kauppaan mutta lähemmäs sitä kuitenkin.

Vierailija
22/25 |
26.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vinkkini:

1) Suunnitelmallisuus ja terveellisyys on kaiken a ja o.

Pakasteet ja kellarit tehokäyttöön. Kerran viikossa ruokakaupassa.

2) Lähellä tuotettua paljon; itse kasvatettua, itse tai toisten pomimaa, maatiloilta tai torilta ostettua (juurekset, pavut, marjat, liha, kananmuna)

3) Kellariin paljon säilykkeitä/pikkelsejä/chutneita ja säilyjiä juureksia ja keittiöön yrttejä, joista joka aterialle sopivat 1-3 lajiketta.

1.Aamiaiseksi täysjyväpuuro tai perinteinen kaurapuuro:

- jauhan myllyllä jyvistä puurojauhot, joista keitän puuron, johon lisään siemeniä/pähkinöitä/pari mantelia sekä 2 dl pakastemarjoja sekä joskus 1 dl maustamatonta jogurttia

2. Lounas:

-wokki, jossa kanan/poron/naudan/kalkkunan/sienten kanssa papuja, porkkanoita,sipulia ja muita juureksia ja yrttejä

3. Pikkuinen välipala-päivällinen:

-viipaloidut leivitetyt punajuuret öljyssä paistettuna

-salaatti, jossa on vihreätä/keltaista/punaista; mitä löytyy

4.Iltapala:

- rukiinen näkkileipä ja päälle juustoa ja/tai pakastemarjoja

Sopii laihduttajalle.

Ei lapsille

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/25 |
26.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on neljä henkilöä. Kaksi teiniä. Menee 800-1000€ kk. Kaikki ruoka tehdään itse. Ostetaan hyvää ruokaa. Kalaa, lihaa, broileria, äyriäisiä, myös linssejä ja papuja.

Välipaloja ja hedelmiä kuluu myös paljon

Toi 200 ei riitä edes vähän syövälle äidileni. Hänellä menee n. 300 eikä hän syö juuri mitään

Vierailija
24/25 |
26.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Meillä on neljä henkilöä. Kaksi teiniä. Menee 800-1000€ kk. Kaikki ruoka tehdään itse. Ostetaan hyvää ruokaa. Kalaa, lihaa, broileria, äyriäisiä, myös linssejä ja papuja.

Välipaloja ja hedelmiä kuluu myös paljon

Toi 200 ei riitä edes vähän syövälle äidileni. Hänellä menee n. 300 eikä hän syö juuri mitään

Eihän sitä tarvitse syödäkään paljon, olennaista on mitä syö ja missä syö. Saahan sitä helposti kulumaan "pienempäänkin ruokaan" paljon rahaa, jos ei osaa tehdä fiksumpia ratkasuja, silloin kun raha on tiukilla, tai ei muuten halua käyttää kaikkia rahojaan ruokaan...

Vierailija
25/25 |
26.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nää ketkä perustelee muka törsäävänsä "hyvän ruuan" takia, ostavat yleensä just kaikkea valmissalaatteja ja kalliita rasvaisia höpöhöpö juttuja ja ovat ylipainoisia... Terveellinen yksinkertainen ruoka on todella todella halpaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän yksi